Pred nejakým časom Prime Video (streamovacia služba pod hlavičkou Amazonu) vypustilo do sveta adaptáciu knihy Neila Gaimana a Terryho Pratcheta Good Omens (Dobré znamenia). A ja rozmýšľam, ako naň napísať recenziu bez toho, aby som opakoval už povedané.
Nie že by to neplatilo. Obsadenie – hlavne Tennant a Sheen – je vybrané dokonale a hrá ako o život. Hudba je tiež perfektná. Triky boli miestami slabšie, také televízne a nepríjemne digitálne, ale nevadilo mi to. Pohltili ma charaktery a príbeh.
Keďže knihu Dobrá znamení som nečítal, nemal som ani páru, čo bude nasledovať. Základná premisa – anjel a démon sa snažia zastaviť apokalypsu – znie úžasne. Očakával som istú dejovú linku, konkrétne situácie. Tie som aj dostal. Všetky v prvej epizóde. Ale potom to bola divoká jazda nečakaným smerom. Koniec síce neprekvapil, ale v tomto prípade cesta k nemu bola dôležitejšia a značne som si ju užil.
Tu natrafíme na prvý a hlavný problém seriálu. Počul som, že je to presný prepis knihy. Som ochotný tomu aj veriť. Mnohé pasáže boli doplnené o rozprávača, alebo jednoducho prerozprávané, prípadne dokresľovali charaktery, ale s hlavným dejom nemali nič. Ako tie milé odbočky, ktoré nájdete v knihách, ktoré ich robia čarovnými, ale zároveň sú tým rozdielom medzi filmovým a literárnym rozprávaním. Ukazuj, nerozprávaj – tu jednoducho neplatilo. Veľa sa síce ukazovalo, ale aj sa veľa rozprávalo.
Nevadí. Scenáre na všetky časti písal Gaiman, ktorý má s tým nejaké skúsenosti, aj keď očividne to producenti chceli mať čo najvernejšie. A Gaiman v kombinácií s Pratchettom pripomínajú môjho milovaného Adamsa. Dokonca aj na, povedzme, filozofickej úrovni. To je to, čím si ma Good Omens získali. Obsahom, nie formou. Forma kríva. Obsah nie. Je nápaditý, vtipný a chytrý. Nejde o prvoplánové robenie si srandy z náboženstva a cirkvi (tá sa v celom seriáli vlastne neobjaví!), ale chytré vyrovnávanie sa s paradoxmi spojenými s tradičnou predstavou Boha a náboženstva.
Práve preto som taký osobný. Niečo o kresťanstve viem, mám i nejaké pestré skúsenosti z náboženského života. Tie tu nebudeme rozoberať, ale vždy ma trápil paradox slobodnej vôle. Je všetko dané dopredu, alebo máme možnosť niečo zmeniť? A je Diabol trestajúci, alebo Boh? Toto je presne tým, čo sa v seriáli rieši – aký je vlastne Boží plán? Je všetko dané, alebo nie? Sú ľudia prirodzene zlí, alebo dobrí? Musí svet skončiť? Nie je náboženský fatalizmus krutý, hoci by mal byť láskavý? Toto všetko je podané zábavnou nenásilnou formou.
Ak na takéto otázky nie ste, môžete si aspoň vychutnať vynikajúco zahraný nápaditý seriál so skvelými hercami a dobrým dejom. A ak ste čítali knihu, asi by ste mali nájsť nejakú novú vec, čo vás zaujme. Nie že by si to seriál nezaslúžil, ale vonku je ešte toľko skvelých kníh a seriálov.
Zhrnutie
Výborné, vtipné, chytré. Na seriál trochu ukecané a so slabými efektami, ale koho to trápi pri tých skvelých hereckých výkonoch a zaujímavých charakteroch.