Hadrian’s Wall: Vražda alebo nehoda?

V roku 1985 vyvrcholila studená vojna medzi USA a Sovietskym zväzom nukleárnymi výbuchmi v mestách New York a Moskva. Po dlhej dobe nedôvery sa nakoniec tieto dve strany spojili pre jeden spoločný cieľ – kolonizácia vesmíru. Storočie od tragických udalostí sa však atmosféra studenej vojny vrátila. Tentokrát ale medzi Zemou a jej najväčšou kolóniou Theta.

Napriek tomu, že tento úvod a aj názov komiksu, ktorý odkazuje na rímske opevnenie v severnom Anglicku, dáva tušiť niečo veľké, opak je pravdou. Nečakajte žiadne intergalaktické bitky, alebo zúrivé bránenie valu pred hordou nepriateľov. Hadrian’s Wall je vesmírna loď, na ktorej zomrel jeden z členov posádky. Všetci to majú za nehodu, ktoré sa bežne stávajú. Spoločnosť, ktorá je za loď zodpovedná, chce však mať istotu a tak posiela na miesto úmrtia svojho vyšetrovateľa. A výber je to naozaj zaujímavý.

Detektív Simon Moore vám v istých momentoch bude pravdepodobne pripomínať Dr. Housa. Minimálne v pasážach, v ktorých do seba láduje lieky proti bolesti. Spoločnosť, ktorá si ho vybrala na vyšetrenie úmrtia, pravdepodobne nerieši konflikt záujmov, keďže s mŕtvolou mal Simon spoločnú minulosť a súčasťou posádky je aj jeho ex-manželka Annabelle, ktorá mala k mŕtvemu veľmi blízko v súčastnosti.

Vďaka tomuto trojuholníku vzniká okamžite po Simonovom prílete na palubu Hadrian’s Wall vo vzduchu dusno, ktoré sa následne stupňuje nechuťou posádky sa o čomkoľvek baviť. Korene konfliktu medzi bývalými manželmi sa odkrývajú postupne a sú to len fragmenty, ktoré sa budú dávať dohromady pravdepodobne ešte pár čísiel. Posádka, ktorá nám bola predstavená len z rýchlika, je typická osádka prieskumnej lode. Má svoju prácu a nechce byť pri nej rušená. Alebo je za tým ešte niečo?

Do prvého čísla bolo napratané všetko, čo sa tam zmestilo a bolo toho tak akurát. V ďalších číslach sa tak môžeme tešiť na rozplietanie vzťahov, motívov, spoznávanie charakterov postáv, ktoré nám boli zatiaľ prezentované len minimálne. Podklad pre kvalitnú detektívku je to teda skvelý. Najmä ak sa toto úmrtie postupne nejako prepojí s vyššou politikou, ktorá bola spomenutá v úvode.

Diskutabilná je ale kresba. Je chladná a možno trochu mdlá, ale svoj účel spĺňa. Komiks sa odohráva v období začiatku ďalšej studenej vojny a následne vo vesmíre, ktorý je obdobne chladný a miestami sterilný. Kresba tohto typu túto náladu skvele podčiarkuje a je pre tento príbeh viac ako vhodná. Určite sa ale nájdu čitatelia, ktorých nebude úplne baviť a budú ju považovať za nudnú. Ja k nej akosi neviem zaujať stanovisko, keďže oscilujem niekde medzi akceptáciou účelu kresby a osobnou averziou voči tomuto štýlu. Je to teda na vás a na vašich osobných preferenciách.

Je vidieť, že scenáristi Kyle Higgins a Alec Siegel a kreslič Rod Reis sú už zohratý tím. Spolu pracovali už na úspešnom komikse C.O.W.L. a v prvom čísle Hadrian’s Wall si to rozohrali naozaj dobre. Či túto šancu využijú sa ukáže v ďalších číslach, ktorých má vydavateľstvo Image vydať celkovo osem.

 

Ak ste si túto sériu ešte neobjednali, kontaktujte Komiksový raj!

(zdroj: image)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 + 1 =