Hodinky v popkultúre #2

O tom, že náramkové hodinky nemusia byť len obyčajným a nudným módnym doplnkom, sme si povedali už v minulej časti. Naopak, mnohé z nich v sebe skrývajú niekoľko storočí trvajúcu históriu a zložité mechanizmy pozostávajúce zo stoviek súčiastok, ktoré bez poriadnej hodinárskej lupy ani len neuvidíte. A čo je pre nás hádam najdôležitejšie, niektoré z nich sa stali neodmysliteľnou súčasťou popkultúry. Medzi hodinárskymi nadšencami sa z nich stali legendy rovnakého kalibru ako postavy, ktoré ich mali na rukách.

 

Jaeger-LeCoultre Reverso Grande Taille

Film: Batman Begins

Postava: Bruce Wayne

V tejto časti začneme pri slávnej švajčiarskej firme sídliacej v mekke hodinárskeho priemyslu v údolí Vallée de Joux, ktorou sme prvú časť ukončili – JLC. Výrobky týchto majstrov hodinárov si totižto už nejaký ten čas pred Dr. Strangeom obľúbil iný slávny komiksový hrdina, tentoraz z dielne DC – Bruce Wayne. Ten už vo filme Batman Forever z roku 1995 siahol po modeli JLC Reverso, ktorý tvorcovia pre potreby diela upravili do vtedy silno futuristickej podoby s farebným displejom. Dnes by sme nad tým zrejme len mávli rukou ako nad ničím nevynikajúcimi smart hodinkami. V roku 2005 sa však slávne Reverso vrátilo na ruku Temného rytiera vo filme Batman Begins, no tentoraz bez zbytočných gýčovitostí vo verzii Grande Taille.

Samotné Reverso je však legenda sama osebe. Ide totiž o úplne prvé športové hodinky, ktoré uzreli svetlo sveta už v roku 1931. Aj keď dnes ich považujeme kvôli ich veľkosti a art deco dizajnu za spoločenský model vhodný k obleku, svojho času priniesli doteraz unikátnu vychytávku. Aby sa počas zápasov póla, na ktoré boli hodinky určené, predišlo ich poškodeniu, prišli dizajnéri s nápadom obrátiť časť puzdra s ciferníkom „hore nohami“, z čoho vznikol aj ich názov. O 6 dekád neskôr nahradili čistú oceľovú zadnú stranu prehľadným vekom, cez ktoré ste mohli vidieť krásny strojček vnútri, a neskôr dokonca začali pridávať na opačnú stranu druhý ciferník s ďalšími komplikáciami. Tak vznikli napríklad verzie s večným kalendárom či tourbillonom. Ak by ste po nich zatúžili, pripravte si za ich najjednoduchší model 4 200 €. Tie najdrahšie s tzv. gyrotourbillonom vás vyjdú na pár stoviek tisíc. Pre majiteľa Wayne Enterprises to však určite nebude problém.

 

Seiko M516-4009 Voice Note

Film: Ghostbusters

Postavy: Dr. Peter Venkman, Ray Stantz, Egon Spengler, Winston Zeddemore

V čase, keď na scénu pomaly prichádzajú noví krotitelia duchov novej generácie, sa vráťme do okamihu, keď tí pôvodní začínali. Písal sa rok 1983 a svet sa nezadržateľne rútil do digitálnej éry, v ktorej zastarané analógové technológie nemali miesto. Svetový prím už vtedy držala firma Casio, ktorej slávny model Databank sme si predstavili už minule. No zaostávať v tejto sfére neplánovala ani ďalšia japonská firma, o ktorej tu už bola takisto reč – Seiko. Tá prišla na trh s modelom Voice Note, ktorý však krátko po uvedení na trh veľa vody nenamútil. Zmenilo sa to až o rok neskôr, v roku 1984, keď sa na plátna kín dostala dnes už kultová snímka o lovení duchov, v ktorej tieto hodinky nosili všetci členovia tímu.

Ako názov hodiniek napovedá, ich najprevratnejšou funkciou bolo nahrávanie zvukových odkazov. Na to slúžil vstavaný mikrofón, pričom hodinky disponovali neuveriteľnými 16 kB úložného priestoru! Nahrávať ste tak na ne mohli odkazy v dvoch dĺžkach – 4 a 8 sekúnd, a obe ste mohli mať uložené naraz bez toho, aby ste sa báli, že jeden z nich vymažete! Ospravedlňujem sa za výkričníky, ale nie je to úžasné?! Len si predstavte pohľady spolužiakov v polovici starých dobrých 80. rokov, keď by ste s nimi ako najcoolovejšie decko v tomto kvadrante napochodovali do triedy.

Samozrejme, kvalita nahrávok je na dnešné pomery podpriemerná, nehovoriac o ich dĺžke. No aj napriek tomu ide o zaujímavý a jedinečný retro kúsok, ktorý svojho času predstavoval technologický pokrok nielen funkciami, ale aj použitými materiálmi, ako sú nehrdzavejúca oceľ či plast vyrobený z uhlíkových vlákien. Žiaľ, zohnať tento klenot, ktorý, mimochodom, na jednej dobovej fotografii hrdo ukazuje aj Ray Bradbury, je dnes nesmierne zložité. Ak budete mať šťastie, tak za funkčný model v dobrom stave zaplatíte približne 1 000 €.

 

Hamilton Khaki Pilot Day DateHamilton Khaki Field Murph

Film: Interstellar

Postavy: Cooper a Murph

Na záver si dnes predstavíme dvojicu hodiniek, ktoré neboli len obyčajným „komparzom“ vo filme, vďaka ktorému sa preslávili. Reč je o snímku Interstellar a dvoch modeloch, ktoré má na svedomí dnes švajčiarska hodinárska firma Hamilton. Tá svoju pomerne dlhú históriu začala v Spojených štátoch amerických v roku 1892 a napriek tomu, že je už takmer polstoročie v rukách švajčiarskej spoločnosti Swatch Group, nezabúda na svoje korene. Možno aj preto môžeme Hamiltony stále vídavať v množstve amerických filmov, medzi ktoré patrí aj snímok Christophera Nolana o cestovaní vesmírom a relativite časopriestoru.

Ak ste tento film videli, rozhodne ste nemohli prehliadnuť napätú scénu, v ktorej sa malá Murph snaží svojho otca, Coopera, presvedčiť, aby neodchádzal na vesmírnu misiu. Ten v jednom momente vytiahne z bundy hodinky a priloží ich k tým, ktoré má práve na ruke. Rozpráva jej pritom o plynutí času vo vesmíre a o možnosti, že keď sa vráti, možno budú v rovnakom veku. To však Murph rozruší ešte viac a darované hodinky odhodí na zem.

Hamilton Khaki Murph

Oba modely patria do radu vojenských hodiniek, ktorými bol Hamilton v minulosti známy. Ten, ktorý mal na ruke Cooper, sa nazýva Khaki Pilot a už v čase uvedenia filmu šlo o skutočný, dodnes reálne dostupný model. Jeho názov napovedá, že ide o pomerne veľké a dobre čitateľné hodinky určené letcom, čo korešponduje aj s Cooperovým povolaním. V tejto verzii navyše majú dve komplikácie, a to deň v týždni a dátum, takže ide aj o celkom praktický kúsok. Pre zberateľov sú však oveľa zaujímavejšie hodinky, ktoré Cooper daroval svojej dcére. Tie v čase natáčania filmu ešte neexistovali a šlo tak o model vyrobený špeciálne pre tento snímok. Inšpirovaný bol veľmi úspešným radom Khaki Field, teda odolnými vojenskými hodinkami určenými takpovediac pre „vojakov v poli“. Význam týchto hodiniek bol vo filme o to väčší, že práve prostredníctvom nich odovzdal Cooper už dospelej Murph správu v morzeovke (pohybom sekundovej ručičky), ktorá napokon viedla k záchrane ľudstva.

Hamilton Khaki Pilot

Oba modely sa po uvedení filmu Interstellar stali stredobodom záujmu hodinárskych nadšencov, a tak nečudo, že sa napokon Hamilton rozhodol model „Murph“ priviesť do reality. Verejnosti ho ukázal vo februári 2019 a o pár mesiacov neskôr, keď sa dostal na pulty obchodov, spôsobil hotový ošiaľ. Výzorom je s tým filmovým zhodný takmer 1 : 1. Zvonku sa líšia v jedinom detaile – text v morzeovke na sekundovej ručičke, ktorý hovorí HEUREKA. Práve to totiž vykríkla Murph, keď vylúštila gravitačnú rovnicu. Kým však filmový model mal v sebe mechanizmus na diaľkové ovládanie sekundovky, ten skutočný v sebe skrýva mechanický strojček s automatickým náťahom a 80-hodinovou rezervou chodu. A aby toho nebolo málo, Hamilton navyše vydal limitovanú edíciu týchto hodiniek s boxom, ktorý pripomína Tesseract – päťrozmerný svet, z ktorého Cooper prostredníctvom gravitácie komunikoval so svojou dcérou.

 

V budúcej časti sa môžete tešiť na lov mimozemšťanov i na legendu, ktorá zohrávala významnú úlohu pri ceste na Mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 × 4 =