Hodinky v popkultúre #1
Mnohí z vás si ešte určite pamätajú mechanické hodinky, aké nosievali naši rodičia či starí rodičia a každé ráno ich poctivo naťahovali. Také Primky mal doma snáď každý a mnohým sa isto ešte povaľujú neprávom zabudnuté niekde v zásuvkách či zaprášených škatuliach plných harabúrd. Časom ich totiž nahradili strojčeky poháňané batériou a regulované extrémne rýchlo rozkmitaným kúskom kremeňa – quartzom. Veru, kryštály vo svojich technológiách nepoužívali len Goa’uldi. Zopár frajerov sa neskôr mohlo pochváliť digitálkami s kalkulačkou či hodinkami regulovanými rádiovým signálom alebo nebodaj signálom z GPS satelitov a dnes takmer každý na meranie času používa smartfón či inteligentné hodinky s displejom a množstvom múdrych funkcií. Klasické „analógy“ sa časom stali skôr vecou statusu, módy či nostalgie, ako nástrojom, od ktorého by závisela naša práca či život. A predsa, keď ich máme na ruke, nosíme spolu s nimi aj tisícročia technologického vývoja zosobneného v drobnom tele hodinového strojčeka.
Hodinky si aj vďaka tomu našli svoje pevné miesto aj v popkultúre. V nejednom prípade dokonca zohrávali takú dôležitú úlohu, že sa preslávili medzi filmovými fanúšikmi i zberateľmi. V tomto seriáli vám postupne predstavím tie najikonickejšie z nich.
Seiko Giugiaro 7A28-7000
Film: Aliens
Postava: Ellen Ripley
Japonská firma Seiko vznikla v roku 1881 a o necelých 100 rokov neskôr, v roku 1969, otriasla celým hodinárskym svetom, keď začala predávať prvé masovo vyrábané quartzové hodinky Seiko Astron. Tie do pár rokov rapídne znížili ceny náramkových hodiniek, čo vyústilo v tzv. quartzovú krízu trvajúcu do začiatku 80. rokov. Tá spôsobila, že vo Švajčiarsku, mekke hodinárskeho priemyslu, prežilo z 1 600 hodinárskych firiem len 600 a počet ich zamestnancov klesol z 90 000 na menej než tretinu.
Nečudo, že Seiko toto obdobie radšej nazýva quartzovou revolúciou. Vďaka nej totiž dobylo svetové trhy a jeho hodinky sa dostali aj do mnohých slávnych filmov od Jamesa Bonda po Predátora. Jedným z nich bol aj film Jamesa Camerona Aliens z roku 1986, v ktorom hodinky tejto značky nosilo hneď niekoľko postáv vrátane Ellen Ripley, ktorú stvárnila Sigourney Weaver. Quartzové náramkové hodinky, ktoré mali na svoju dobu nezvyčajný sci-fi look, niesli označenie 7A28-7000 a v roku 2015 vyšli aj vďaka veľkému hypu v limitovanej reedícii (3 000 kusov) s referenčným číslom SCED035. Ak budete mať ohromné šťastie, možno ich stále zoženiete v cene pod 500 €. Ak však zatúžite po origináli z 80. rokov, pripravte si na ich kúpu niekoľkonásobne vyššiu sumu.
Zaujímavosťou je aj to, že celú sériu podobných modelov pre Seiko (vrátane podobného modelu, ktorý vo filme nosil Bishop) navrhol svetoznámy automobilový dizajnér Giorgetto Giugaro, ktorému okrem iného vďačíme aj za futuristický DeLorean DMC-12 z Návratu do budúcnosti. Ich jedinečnosť však okrem výzoru spočíva aj v unikátnom strojčeku s označením 7A38, ktorý bol vôbec prvým quartzovým analógovým chronografom (stopkami) na svete. Ak teda máte v pláne cestovať vesmírom a prípadne bojovať s desivými mimozemšťanmi, už viete, po akých hodinkách by ste mali siahnuť.
Casio CA53W Twincept Databank
Film: Back to the Future
Postava: Marty McFly
Ak však preferujete cestovanie v čase, potom sú tu pre vás hodinky, ktoré preslávil Marty McFly v už spomínanom Návrate do budúcnosti. Práve na ne sa pozerá aj na ikonických plagátoch k všetkým trom filmom série. Aj tentoraz ide o japonský quartzový stroj, avšak z dielne firmy Casio, ktorá vznikla krátko po 2. svetovej vojne a známou sa stala najmä svojimi kalkulačkami. Aj vďaka tomu urobila v 80. rokoch dieru do sveta digitálnymi hodinkami a neskôr najmä takmer nezničiteľnými G-Shockmi, ktoré sa objavili v mnohých vojnových snímkoch, ako sú Black Hawk Down či American Sniper. Hodinky značky Casio však nájdeme aj na rukách ľudí ako Bill Gates či pápež František.
Čo by ale mohlo byť viac „osemdesiatkové“ ako staré dobré plastové digitálky s kalkulačkou a gumeným remienkom? Tvorcovia kultového filmu o cestovaní v čase sa totiž rozhodli nasadiť na ruku hlavného hrdinu hodinky s označením CA53W Twincept Databank, ktoré si možno mnohí pamätajú. V ich nezameniteľnom retro dizajne získate aj stopky, alarm či duálny čas, a čo je najdôležitejšie, stále sa dajú kúpiť doslova za pár babiek. Ak by ste chceli ešte čosi navyše, nájdete aj ich novšie, vylepšené verzie, avšak originál je predsa len jeden.
Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual
Film: Doctor Strange
Postava: Dr. Stephen Strange
Posledné hodinky, na ktoré sa v tomto článku pozrieme, pochádzajú z úplne iného sveta. Teda prinajmenšom toho hodinárskeho. Stojí za nimi legendárny švajčiarsky výrobca hodiniek Jaeger-LeCoultre (čítaj Ž’žer L’Kultr ?) či skrátene jednoducho JLC, ktorého história sa datuje od roku 1833. Vo svete je táto manufaktúra známa aj ako „hodinár hodinárov“, pretože svojho času dodávala strojčeky tým najlepším z najlepších, trom hodinárskym firmám, ktoré sa do dejín zapísali ako „Holy Trinity“ – Audemars Piguet, Patek Phillippe a Vacheron Constantin. Ak ste o nich dosiaľ nepočuli, to nič. Hodinky, ktoré vyrábajú, často nekúpite v cene pod 10-tisíc, a to nehovorím o drahých kovoch, ktoré by im pridávali ďalšiu hodnotu.
Ale späť k JLC a Doctorovi Strangeovi. Príbeh marvelovského čarodejníka je doslova postavený na ovládaní času, a tak niet divu, že je jeho hlavná postava fanúšikom hodiniek. V zbierke Stephena Strangea nájdeme hneď niekoľko zaujímavých kúskov, ako sú Rolex Cosmograph Daytona či TAG Heuer Monaco, no najvýznamnejšie miesto v celom filme mal model JLC Master Ultra Thin Perpetual. Na rozdiel od vyššie spomínaných hodiniek Seiko a Casio ide v tomto prípade o starú dobrú mechaniku, a keďže sú z dielne JLC, tak nie o hocijakú. Okrem informácií o čase nám trojica subciferníkov ukazuje deň v týždni, dátum a mesiac, v malom okienku vidíme rok a na 12. pozícii aktuálnu fázu mesiaca.
Avšak nejde ani tak o to, že zobrazujú všetky tieto dátumové funkcie, ale o tzv. večný kalendár (perpetual calendar). Však to poznáte, hneď ako minie mesiac, ktorý mal menej ako 31 dní, musíte na svojich analógových hodinkách nastavovať dátum. Otravné. Kto si to má stále pamätať? A večný kalendár práve tento problém rieši, pričom sa nezapotí ani pri priestupných rokoch. V jeho zložitej mechanike je totiž „zakódovaný“ dátum až do roku 2100, teda do najbližšieho roku, ktorý kvôli korekcii času nebude priestupný napriek tomu, že je deliteľný štyrmi. Ak k tomu vezmete do úvahy, že samotný strojček v týchto hodinkách sa skladá z 336 dielov (na porovnanie v bežných Primkách ich je okolo 60), ktoré sú často ledva viditeľné voľným okom, vrátane 46 rubínov pre hladký chod najnamáhanejších pohyblivých častí, potom vám možno cena presahujúca 20 000 € nepríde až taká prehnaná. Samozrejme, podpisuje sa pod ňu aj nesmierne množstvo mravenčej ručnej práce a precíznosti. A napokon, vďaka tomu, že ide o tzv. „automaty“ neprestajne naťahované pohybom ruky, nemusíte ich naťahovať dovtedy, kým ich z nej na dlhší čas nezložíte. A už vôbec sa nemusíte starať o nejakú výmenu batérie ako pri quartzkách. No nekúp to!
V druhej časti sa pozrieme na to, čo nosí na ruke pán jaskyne plnej netopierov, ulovíme nejakých duchov a nakukneme aj medzi hviezdy.