Infinity War: Upgrade Tonyho Starka
V rozbore posledného trailera, som vám dal sľub a sľuby treba dodržiavať! Preto sa dnes pozrieme na Tonyho Starka a jeho novú hračku v pripravovanej snímke Avengers Infinity War. Už na prvý pohľad bolo všetkým jasné, že nový upgrade bude naozaj parádny a väčšina ľudí (komiksovo zdatných) po vzhliadnutí scény, kde sa Tonyho spodná časť transformovala na trysku, zhíklo Bleeding Edge! V skutočnosti neboli ďaleko od pravdy. V komiksovej predlohe však existovala ešte jedna podobná zbroj s názvom Prime Armor a môžeme predpokladať, že vo filme sa dočkáme akéhosi crossoveru týchto dvoch zbrojí. Poďme sa však teraz na každú z nich pozrieť zvlášť.
Bleeding Edge (Armor Model 37)
Prvý výskyt tejto zbroje bol v sérii Invincible Iron Man vol. 1 (2010) v čísle 25. Nachádzame sa po udalostiach Secret Invasion či Osbornovom vyvádzaní v rámci eventu Dark Reign. Sledujeme Tonyho Starka, ktorý si omylom zabudol zálohovať pamäť, a tak si udalosti posledných rokov nepamätá. Jeho spoločnosť je v troskách a jemu neostáva nič iné, ako ju vybudovať pekne od nuly. Lenže tentoraz sa Tony rozhodne, že nepôjde cestou zbrojenia a výroby zbraní (podobnosť s MCU nie je náhodná, séria sa značne inšpiruje prvým filmom z roku 2008), ale energií zadarmo pre celý svet, bez fosílneho spaľovania či drancovania planéty. Odpoveďou, samozrejme, nie je nič iné ako jeho fúzny reaktor.
Tony si za pomoci Reeda Richardsa (Mr. Fantastic, Fantastic 4) vytvorí nový oblek s poradovým číslom 37. Zbroj je zložená z neurokinetických, užívateľom kontrolovaných morfologických nanočastíc, ktoré sú uložené v dutinách kostí. Tieto nanočastice sú schopné vytvoriť akési svalové tkanivo, inými slovami oblek je možné upravovať podľa aktuálnej potreby svojho nositeľa. Od boxerských rukavíc cez strelné zbrane, krídla, meče až po obrovské ničivé delá. Výhodou oproti predchádzajúcim modelom je to, že neobsahuje žiadne motory, to znamená, že je vďaka nanočasticiam samoobnoviteľná a prakticky nezničiteľná. Zaujímavosťou je, že nanočastice dokážu replikovať aj vzhľad oblečenia, Tony má teda svoju zbroj ustavične pri sebe/na sebe/v sebe. Zbroj sa zloží/sformuje v momente, keď sa Tony ocitne v nebezpečenstve. Rovnako tekuté tech-šošovky umiestené vo všetkých repulzoroch zabezpečujú, že Tony ma 360° panoramatický prehľad diania okolo seba. V tejto zbroji bol schopný sa postaviť postavám ako Wonder Man, Apocalypse, Thor či Red Hulk.
Prime Armor (Armor Model 51)
Nachádzame sa v období po skončení eventu Secret Wars (2015), kde došlo k definitívnemu spojeniu Earth-616 (hlavný vesmír Marvelu) a Earth-1610 (Ultimate vesmír). Pomaly, ale isto sa schyľuje k druhej občianskej vojne hrdinov (Civil War II) a Tony v prvom čísle série Invincible Iron Man vol. 2 (2015) prichádza s novým modelom s názvom Prime-Armor! Dôvodom bola mladá študentka M.I.T. menom Riri Williams (budúca Ironheart), ktorá dokázala prelomiť niektoré zo starých technológií Tonyho Starka a zverejniť ich na internete. Tonyho strach zo straty technologického prvenstva ho donútil zavrieť sa vo svojej dielni a vytvoriť oblek s umelou inteligenciou Friday.
Model Prime sa až tak veľmi od Bleeding Edge nelíši, nanočastice už síce nie sú v kostiach, ale v náramku, no jeho schopnosť upravovať sa podľa aktuálnej potreby svojho nositeľa ostáva. Dokonca je posunutá ešte ďalej! Primárnym účelom bolo nahradiť všetky doposiaľ vytvorené zbroje. Čiže okrem obrovskej palety zbraní či silového poľa dokáže lusknutím prsta zničiť polovicu existujúceho vesmíru sformovať akýkoľvek tvar, zmeniť farbu či vystavať kompletnú zbroj. Opäť sa vracia schopnosť samoobnovenia, čiže aj v prípade úplného zničenia sa vie opäť zložiť. Obrovskou výhodou kostýmu je zabudovaný stealth mode, ktorý spôsobuje, že Iron Man je aj počas letu, keď dosahuje rýchlosť zvuku, absolútne nevystopovateľný. Azda najväčším upgradom je skutočnosť, že oblek je kompletne prepojený s neurónovými synapsiami Tonyho Starka. Samozrejme, Tony pri tvorbe obleku opäť myslel aj na svojich kamarátov. Preto je oblek odolný voči sonickým útokom, silným výbuchom či úderom Captaina Marvela. Taktiež zvláda útoky predmetov či jedincov, ktorí sa dokážu nezhmotniť podobne ako Vision.
Toto boli dva najzaujímavejšie a najkomplexnejšie modely v rámci histórie Iron Mana. Ako som už spomínal, je viac než isté, že filmová verzia nového kostýmu Tonyho Starka je inšpirovaná práve týmito dvoma oblekmi. Preto sa môžeme už teraz tešiť na vizuálne zaujímavé scény, pretože už len na stránkach komiksov tieto modely vyzerajú fantasticky!
Avengers: Infinity War vstupuje do kín už 26. apríla 2018 (SR) / 26. dubna 2018 (ČR).
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.