La Llorona : Kliatba kvíliacej ženy

Mexický folklór je pretkaný duchmi a démonmi. Jedným z najznámejších je La Llorona. Ide o ducha ženy, ktorá v hneve utopila v rieke svojich dvoch synov, aby tým ublížila svojmu nevernému manželovi. Za tento hriech bola odsúdená na večné putovanie po zemi, kde svoje deti neustále márne hľadá. Hovorí sa, že ak začujete jej nárek, prinesie vám to nešťastie a možno až smrť. V latinskej Amerike sa do dnešných dní tento príbeh využíva na strašenie detí, aby neostávali vonku príliš dlho. V mexickej kinematografii je La Llorona prítomná už od 60. rokov a objavila sa už napríklad aj v amerických seriáloch Supernatural alebo Grimm. Najnovšie si ju všimli producenti filmov Conjuring a zaradili ju do svojho univerza.

Anna Garcia je sociálna pracovníčka, ktorá ako vdova sama vychováva dve deti v Los Angeles 70. rokov. Sama sa síce ešte poriadne nedostala z traumy, ktorú jej spôsobila smrť manžela, ale stále sa snaží robiť svoju prácu najlepšie, ako vie. Jej najnovší prípad sa týka Patricie Alvarez a jej dvoch synov, ktorých situáciu má preveriť. Aj napriek tomu, že ju utrápená matka vystríha, Anna urobí to, čo považuje za najsprávnejšie, avšak má to tragické následky. Kliatba kvíliacej ženy sa tak čoskoro začne týkaj aj jej a v ohrození budú najmä jej deti.

(zdroj: continentalfilm)

Vznik legendy, respektíve udalosti, ktoré jej predchádzali, sledujeme len minimálne a väčšina diania sa odohráva v Los Angeles. Trochu ma sklamalo, že tvorcovia nevyužili o niečo viac mexických reálií, predsa len, čokoľvek odohrávajúce sa mimo Spojených štátov by bolo spestrením. Na druhú stranu som ale rád, že minutáž filmu bola príjemných 90 minút, a ak by sa tam budoval nejaký výraznejší mexický origin, asi by sa to o niečo viac natiahlo. Mexiko je ale prítomné skrz komunitu, v ktorej sa časť príbehu odohráva, a latinsko-americký nádych sa ťahá celým filmom. Takže ten okamžitý únik do USA neberiem ako chybu, skôr ako nevyužitú šancu.

Príbeh sa od začiatku ukotvuje ako klasický horor o zakliatom dome. Hlavná hrdinka a jej deti sú konfrontovaní s neustálym vŕzganím, buchotom a ďalšími štandardnými záležitosťami, ktoré sú typické pre miesta, kde nie je všetko v poriadku, respektíve sa tam dostavila nejaká kliatba. Veľmi oceňujem fakt, že sme nesledovali siahodlhé náznaky a viac-menej sa išlo priamo na vec. La Llorona vôbec nestála bokom a do deja zasahovala dosť intenzívne a prakticky od začiatku.

(zdroj: continentalfilm)

V momente, keď už začali byť ľakačky v dome trochu vyčerpané, prišlo vcelku zaujímavé spestrenie v rámci hľadania možného riešenia nadprirodzeného problému. Veľmi zjednodušene by sa to dalo označiť ako zábavný Exorcista. Znie to možno zvláštne, ale prekvapivo to spolu funguje. Veľmi k tomu prispel herec Raymond Cruz, známy napríklad zo seriálu Closer. Napriek tomu, že bol štylizovaný do úlohy šamana, ktorý pozná záhady okultného sveta, vždy vedel situáciu správne odľahčiť. A vôbec to nepôsobilo silene alebo nevhodne.

Hereckí kolegovia ale tiež výrazne nezaostávali. Linda Cardellini (Avengers 2, Scooby-Doo) bola v hlavnej úlohe sympatická a jej boj o deti bol uveriteľný. Detskí herci zvládli to, čo sa od nich čakalo, a veľmi ma zaujal aj výkon Patricie Velasquez (Mummy) v úlohe zronenej matky. Ohľadom hereckého obsadenia je ešte nutné spomenúť meno Tony Amendola. Jeho úloha otca Pereza je jediným spojivom s univerzom Conjuring. Táto postava sa už totiž objavila v snímke Annabelle (2014) a udalosti tohto filmu sú tu jemne naznačené. Netreba sa však báť v úvode spomenutého univerza. Film funguje úplne bez problémov aj samostatne, a ak vám Conjuring univerzum nie je známe, nič sa nedeje.

(zdroj: continentalfilm)

Kliatba kvíliacej ženy, ktorá by si zaslúžila lepší distribučný preklad, keďže ten slovenský evokuje skôr film o vlkodlakoch, ma príjemne prekvapila. Využili sa tu síce štandardné šablóny, ale aj drobnosti, ktoré film dokázali spestriť. „Jump scare“ scény fungovali a nebolo ich zbytočne veľa, respektíve, snažili sa byť ako-tak originálne. Príbeh má vcelku plynulý priebeh a trochu za zadrháva až na konci. Ak hltáte jeden horor za druhým, možno zaradíte tento film do kategórie tuctových, lebo nič zásadné a nové neprináša. Ak ste však bežný návštevník kina a svoj filmový jedálniček si chcete trochu spestriť, myslím si, že tento horor bude dobrou voľbou. Nejde síce o zásadné kinematografické dielo, ale podarilo sa mu vystrašiť a pobaviť a to pokladám pre tieto filmy za základ.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
8 − 1 =