Predstavujeme: Noelle Stevenson – Nimona


Tento komiks je božský a skvostný! Musíte si ho prečítať aspoň stokrát!

Nimonu si musíte prečítať, či už holdujete tínedžerským knihám, fantasy, komiksom alebo všetkému dokopy! Nimona má poriadne podrezaný jazyk, dvakrát reže a ani raz nemeria a ešte je aj tvaromenička. Jednoducho chodiaca katastrofa. Jedného krásneho dňa sa rozhodne, že najväčší zloduch v kráľovstve potrebuje jej pomoc. A pohroma epických rozmerov je na svete. Pripravte sa na skvelý humor, vtipy o smrti a podobné brutality.


Superzloduch sa snaží o dobytie kráľovstva v kulisách pseudostredoveku (lebo majú chladničku a telefóny) a s pomocou malého dievčaťa s nevyberaným humorom v uber-cute kresbe. Zoznámte sa s Nimonou. Vaším novým must-have komiksom od CooBoo.

Zoberte za priehršť fantasy klišé motívov, štipku čierneho humoru, za odmerku absurdity a zalejte to všetko neustálym pochechtávaním, dostanete originálny, zábavný, no aj prekvapujúci komiksový príbeh dievčaťa menom Nimona. Že by mali byť mladé dámy slušné, upravené, milé a poslušné, šatičky a tak? Pche! Nimona vám vysvetlí, ako to je.

Splneným snom tohto dievčaťa je asistovať najhoršiemu záporákovi široko-ďaleko Ballisterovi Blackheartovi v demolovaní a v ničení, a v získaní nadvlády. Pri uchádzaní sa o pozíciu parťáčky rýchlo zmetie jeho pochybnosti zo stola, keď sa premení na žraloka. Chodiaceho a rozprávajúceho žraloka. Je totiž tvaromenička. Spolu začnú spriadať veľkolepé diabolské plány, do ktorých sa Nimona neustále pokúša zakomponovať viac teroru, vrážd a krvi.

Keď sa mi Nimona prvý raz dostala do rúk, prečítala som 70 strán, odložila ju a šla si kúpiť vlastnú, pretože som vedela, že túto knihu MUSÍM MAŤ a určite ju budem čítať ešte aspoň raz. Z toho „aspoň raz“ nakoniec bolo šesťkrát, ale nesťažujem sa. Každý jeden raz ma totiž dostala – od vtipkovania o bežnom živote superzáporákov cez autorkin „knightpunk“ svet až po dojímavé finále. Nimona je must-read pre všetkých, čo majú radi komiksy – a aj pred tých, čo si mylne myslia, že obrázkové príbehy nie sú pre nich.

Ivana Cingelová, prekladateľka Nimony

Postupne zisťujeme, že prvý pohľad nie je ten, ktorý nám prezrádza pravdu. Blackheart veľmi nechce ubližovať ľuďom, jeho úhlavný nepriateľ a šampión Inštitútu hrdinstva a presadzovania práva rytier Goldenloin (wink, wink) nie je tak celkom jeho úhlavným nepriateľom a kráľovstvo nie je v tých správnych rukách. Stierajú sa hranice medzi dobrom a zlom, objavujeme dobre ukrývané motivácie hlavných postáv a stále viac sa o ne strachujeme.

Autorka Noelle Stevenson zamiešala medzi klasické postavy jednu absolútne netypickú a vymykajúcu sa chápaniu a spolu sledujeme, kam tento „experiment“ povedie. Malé dievča s vyholenou hlavou meniace sa na krvilačné zvery, ktoré sa však v prítomnosti obľúbeného človeka stále správa ako dieťa? Nemôžete si ju nezamilovať. A to zistil aj Ballister. Vieme však, že s Nimonou nie je niečo v poriadku. Teda, ehm, niečo viac, než bolo doteraz spomenuté.

Nimona ukrýva ale že brutálne tajomstvo, ktoré sa nesmie dostať na povrch.

Ak ma niečo na tomto komikse prekvapilo – pozitívne -, tak to, že sa z naoko prvoplánového humoru vykľulo hĺbavé zamyslenie sa nad dobrom a zlom, nad rolami hrdinov a záporákov v klasickom príbehu a nad tým, ako psychická bolesť dokáže človeka premeniť na monštrum. Jednoduchá kompozícia strán aj panelov dáva väčší priestor na charakterizáciu postáv a pre významovú rovinu komiksu.

Či v tom nájdete pátranie po možnostiach žánra, po možnostiach ženského sebauplatnenia, po zákutiach ľudskej psychiky či pátranie po priateľstve, láske, porozumení, spravodlivosti alebo, napokon, len číro-číru zábavu a sekanicu, je to v poriadku, pretože Nimona je zosobnením tohto všetkého. Tak si v tom nájdite svoje, stotožnite s Ballisterom, Goldenloinom, Nimonou alebo bárs aj s riaditeľkou Inštitútu či s vojakom zo strany 119, smelo do toho.

A vážne. Tá kresba. To je lahoda pre všetkých milovníkov rozkošna.

Veľký big-up pre vydavateľstvo Albatros a v tomto prípade aj pre značku CooBoo, lebo vďaka nim sa rozrastá počet komiksov, ktoré máme dostupné v slovenčine, čo je dôležité! Nastali lepšie časy a stane sa štandardom prekladanie komiksov do nášho rodného jazyka? Určite to podporíme úspechom Nimony, takže hor sa nakupovať, pretože keď je to kvalitné, nie je nad čím premýšľať.

Komiks Nimona si môžete kúpiť napríklad na stránkach Albatrosu.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: CooBoo
  • Preklad: Ivana Cingelová
  • Počet strán: 272
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 152 x 226 mm
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788056609149

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 − 8 =