VIECC 2016 – väčší, lepší a bombastickejší!

Na VIECC 2016 som išiel v prvom rade plný očakávania. Minulý ročník sa mi veľmi páčil, ale videl som stále potenciál, ktorý organizátori nevyužili úplne. Ale chápal som, že to bol akýsi prvý nástrel, pokus, spojiť malé viedenské/rakúske akcie do jednej väčšej, ktorá má šancu získať časom európsky cveng. Rozdiel bolo cítiť už pred samotným festivalom. Marketing fungoval na vyššie obrátky a propagačné akcie dokonca zasiahli aj naše malé Slovensko. Podľa prvých ohlásených mien sa dalo tiež tušiť, že tento con bude väčší ako ten minulý. A som rád, že neostalo len pri pocite, ale v momente vstupu do areálu sa tento pocit zhmotnil do obrovskej akcie, ktorá urobila veľký kvalitatívny skok. Ale poďme na to postupne.

viecc001
(zdroj: viecc.com, copyright: www.fabshoot.me )

Priestory v ktorých sa VIECC odohrával sa skoro zdvojnásobili. Viac ľudí, viac predajcov, viac atrakcií a čo bolo skvelé, po priestoroch sa dalo normálne chodiť. Človek sa necítil ako súčasť prúdu, ktorý ho odnesie bohviekam, ale ako samostatná jednotka s možnosťou vlastného rozhodovania o smere svojho pohybu. Dalo sa dokonca zastaviť, porozprávať, odfotiť. Luxus oproti minuloročnej tlačenke.

viecc002
(zdroj: viecc.com, copyright: www.fabshoot.me )

Čo sa týka ponuky predajcov, aj tu je istý progres, aj keď primárne zacielenie bolo opäť na nemecky hovoriaceho čitateľa. Tu sa dalo hovoriť o akciách, výpredajoch a obrovskej ponuke. Ak ste si chceli zohnať originál v angličtine, bolo tých možností už menej. Menší predajca, ktorý zachránil minulý ročník, nechýbal, a pribudol aj obrovský predajca, vďaka ktorému som videl niektoré legendárne komiksové série prvýkrát naživo v zošitovom prevedení. Keby mi v hlave nesvietila kontrolka „zajtra musí odísť hypotéka“ asi by som odtiaľ odchádzal s fúrikom komiksov.

viecc003
(zdroj: viecc.com, copyright: www.fabshoot.me )

Páčil sa mi tiež fakt, že akcia sa pomaly a isto stáva medzinárodnou. Kým minulý rok bol problém započuť niečo iné ako nemčinu, tento rok to bolo oveľa pestrejšie. Stretnúť Slovákov, Čechov, Maďarov, prípadne Poliakov nebol až taký veľký problém. A otázka po fotení s Cosplayerom – „Where are you from?“ bola viac ako častá a občas priniesla aj vtipné situácie. Najmä ak sa stretli dvaja Slováci a hodnú chvíľu spolu kecali po anglicky.

viecc004
Do it! (autor: Drackula)

Môj osobný headline bola samozrejme Artist Alley a komiksoví umelci. Tu sa podarilo VIECC dotiahnuť naozaj zaujímavé mená. Adam Hughes, Achdé, Mahmud Asrar /aj keď toho dotiahlo Panini Comics/, Stephane Roux, Andy Price je menoslov na tunajšie pomery naozaj veľmi kvalitný. Dlhočizné rady sa nekonali, ku každému sa dalo dostať v priebehu pár minút. U asi top postavy conu a neskutočne v pohode chlapíka, Adama Hughesa, sme boli dokopy trikrát, a ani raz sme nečakali v rade dlhšie ako 2-3 minúty. Či je to dobré, alebo skôr smutné, nechám na každého zvážení. Všetci umelci boli prístupní otázkam, fotkám, krátkym rozhovorom, skrátka tak, ako to má byť.

viecc005
Mahmud Asrar a Drackula (autor: nejaký moták čo šiel okolo)

Ak teraz čakáte, že opíšem dojmy zo sekcie, kde boli herecké hviezdy, asi vás sklamem. Túto zónu, kde sa platí aj „za pohľad“ ignorujem. Zdá sa mi totiž strelené, aby som ako fanúšik, vďaka ktorému dotyčný herec má čo do úst, platil za podpis alebo fotku. Toto by mala byť samozrejmosť. Platiť by sa malo za niečo nadštandardné, niečo navyše. A argumenty o šmelinároch s podpismi a honorároch hercov sú mi ukradnuté. To je vec organizátora, ktorá mňa, ako fanúšika a hosťa, nemusí zaujímať. Radšej teda 20 komiksových autorov ako jeden Hodor alebo chlapík z Walking Dead. Aj keď mi je jasné, že najmä tieto mená to finančne ťahajú nielen na strane výdavkov, ale aj príjmov. Za malý poplatok ste tak mohli stretnúť Jeri Ryan (Star Trek: Voyager), Michaela Cudlitza (The Walking Dead), Kristiana Nairna a Gemmu Whelan (Game of Thrones), ale aj Chrisa Rankina (Harry Potter), Billyho Boyda (Pán prsteňov) či Marka Pellegrina (Supernatural, Dexter).

viecc006
Jeri Ryan (zdroj: viecc.com, copyright: www.fabshoot.me )

Aj pri pohľade na oficiálne vyhodnotenie sa dá považovať VIECC za veľmi úspešný. Cestu na festival si našlo 21 882 návštevníkov, čo je až 29% nárast návštevnosti. O vyprázdnenie peňaženiek sa aktívne staralo 262 vystavovateľov a informácie o festivale zbieralo až 370 novinárov z celej Európy. Toto sú čísla hodné obdivu a preto je logické, že VIECC tu bude aj o rok – 18.-19.  novembra 2017.

viecc007
(zdroj: viecc.com, copyright: www.fabshoot.me )

Ako by som to teda zhrnul? VIECC 2016 bol skvelou akciou a oproti prvému ročníku urobil neskutočný skok vpred. Už teraz sa teším na ďalší ročník, ktorý bude podľa mňa zase o niečo lepší. Organizátori si dali latku naozaj vysoko, tak môžeme len s napätím očakávať, s čím nás prekvapia o rok.

viecc008
(autor: Drackula)

PS: Na akcii som stretol aj organizátora jedného slovenského kvázi-komiksového festivalu, tak sa na neho, dúfam, niečo nalepilo.

(zdroj: viecc.com)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 20 =