An American Pickle – Pozrite na mňa, som pickle Seth!

Mám rád filmy Setha Rogena. Je to asi jediný filmár v Hollywoode, ktorý pochopil, o čom je apatowova škola komédie. Jeho komédie nie sú nikdy povrchné. Vždy majú nejakú obohratú, sentimentálnu, banálnu alebo morálnu pointu. O čom je jeho nový An American Pickle pre HBO Max?

Bol to práve Judd Apatow, ktorý Rogena vtiahol do sveta filmu. Rogen totiž prerazil vďaka roli v Apatowovom kultovom seriáli Freaks & Geeks (1999) a dlhodobo sa objavoval v jeho filmoch. Rogen tak isto často spolupracuje s hercom a producentom Jamesom Francom.

Apatowowa škola komédie má dva základné rysy: herci dostávajú priestor improvizovať a jeho príbehy sú v podstate príbehy moralisické. Pod vulgárnou komikou sa vždy ukrýva nejaké tradičné posolstvo. Keď nabúchaš babu, buď chlap a postaraj sa o dieťa. Láska nie je o sexe. Zodpovednosť je vo vzťahoch a v živote dôležitá. Je to banálne a sentimentálne, ale Apatow to vedel vždy nádherne zapracovať do svojich filmov.

Rogen si odniesol od neho práve toto a línia komédií, na ktorých spolupracuje, sa vyznačuje rovnakým prístupom. V svojich filmoch rád oslavuje priateľstvo, prirodzenú nevypočítavú lásku či ľudskosť. A, samozrejme, trávu. V poslednom čase sa však stále viac vracia k téme svojich židovských koreňov. Presne o tom je aj An American Pickle, v češtine s výstižným názvom Americká nakládačka.

(zdroj: HBO Max)

Seth Rogen v ňom stvárnil dvojrolu – Herschela Greenbauna, robotníka zo začiatku 20. storočia, ktorý sa ocitne v modernom Brookline. A jeho pravnuka Bena. Herschel totiž padne do zaváraninového nálevu, ktorý ho zakonzervuje na sto rokov a ocitá sa vo svete, ktorému nerozumie. Ale zanedbaný hrob jeho milovanej ženy ho donúti presadiť sa v modernom svete.

Čo sa týka príbehu, je pomerne tradičný a nemá čím prekvapiť. Sentimentálny záver o návrate ku koreňom a vyrovnávaní sa sám so sebou je očakávaný, neurazí, nenadchne. Lepšia je však prvá polovica, v ktorej sa Hersch snaží rozbehnúť vlastný biznis so zaváranými uhorkami. Má švih, spád a vtipy sú vydarené. Dokonca sa odvážim povedať, že v zobrazovaní absurdity súčasnej, ale aj minulej doby to má v sebe čosi z Pratchetta. Minimálne na papieri to muselo tak znieť. Americká nakládačka je totiž dielom scenáristu Simona Richa, ktorý adaptoval vlastnú poviedku. Viem si predstaviť, že Pratchetta má rád.

Inak, Rogen svoju rolu stvárnil bravúrne. Je to štandardne dobrý herec. Triky, akým ho dostali 2x na obraz, sú niekedy očividné, ale nekazia dojem z filmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 − 8 =