Assassin’s Creed : The Ezio Collection – Niečo pre pravého hráča?

Ubisoft má rád peniaze, o tom niet pochýb. A čo iné by mu ich prinieslo, ako hry, ktoré pomohli značke dostať sa na výšiny. Trilógia hier o talianskom asasínovi menom Ezio Auditore da Firenze je doteraz zrejme najobľúbenejšími hrami série Assassin‘s Creed (AC).

Príbeh sa začína na území renesančného Talianska, v Toskánsku. Hlavným protagonistom je sympatický mladík Ezio, syn bankára, ktorého ale obvinia zo sprisahania proti hlave mesta. Ezio je nútený pozerať sa na popravu svojej vlastnej rodiny a ovládaný pomstou sa stane asasínom. Následne sa presunieme v Brotherhood do Ríma, kde sa Ezio vo svojich štyridsiatich rokoch snaží oslobodiť Rím od vlády Borgiovcov a „renovuje“ asasínske bratstvo od základov. V poslednej časti Revelations (Odhalenia) Ezio opúšťa Taliansko a prichádza na Blízky východ, aby odhalil stratenú históriu bratstva. Vráti sa tak do Masyafu, hradu, kde sa rád kedysi znovu zrodil pod dohľadom veľkého Altaïr Ibn-La’Ahada. Práve sledovanie postavy počas celého života je jeden z aspektov, prečo ľudia túto hru milujú. Sledujeme Ezia ako drzého mladíka z bohatej rodiny, ktorý sa postupne mení na vyspelého asasína, až po starého muža, ktorý pochopil, že jeho čas sa postupne kráti.

Hry dostali HD textúry a zbierka bola obohatená aj o filmy Lineage a Embers. Lineage je trilógia krátkych animovaných filmov, ktoré slúžia ako prequel k Eziovmu príbehu. Sústreďujú sa na jeho otca Giovanniho. Embers je zas dvadsaťminútový film zamýšľaný ako priame pokračovanie Eziovho života mimo hier po Revelations. Napriek tomu to ale nezachráni fakt, že hry pôsobia nejednotne. Predsa len, postupne sa vyvíjali a zlepšovali, takže mechaniky sú v každej trocha iné. Oveľa viac by im prospelo prerobenie a zjednotenie mechaník, ako aj vylepšenie a doplnenie aspektov v rôznych hrách.

Viem si predstaviť možnosť jazdy na koni v Monteriggioni v AC II, ako to bolo u Brotherhood, či využitie novej technológie starnutia, kde by Ezio nevyzeral stále ako 20-ročný v Brotherhood len s bradou navyše. Menu je tu v každej hre taktiež iné. Ubisoft tu mal toľko možností – nové modely, vylepšené animácie, lepšie menu, väčšia rôznorodosť NPC v meste… Stačilo im len zobrať engine z nových AC a aplikovať to na Eziovu trilógiu. Škoda, že jediná nová vec sú naozaj len textúry. Odporúčala by som pozrieť sa na momentálne vydaného Crasha Bandicoota, kde Vicarious Visions odviedlo naozaj nádhernú prácu a hry nielen prerobili do novej grafiky, ale zjednotili a pridali nové mechaniky, ktoré túto kolekciu robia naozaj výnimočnou.

Druhým kameňom úrazu je fakt, že hry sú vytrhnuté z kontextu. Je to síce zbierka hier a dvoch filmov o Eziovi, neukončuje to ale Desmondovu ságu. Preto by som uvítala podstatne viac, keby zbierka hier obsahovala aj originálny Assassin’s Creed a Assassin‘s Creed III. Tu by sa navyše znova dali všetky vylepšené mechaniky aplikovať v originálnom AC s Altairom, takže hra by bola menej monotónna. V AC III by mali možnosť opraviť všetky tie „úžasné“ grafické aj technické problémy. Ubisoft mohol napraviť svoje vlastné chyby. Namiesto toho sa ale rozhodol len ryžovať na hráčoch a všetkým dať najavo, čo je jeho priorita. Filmy sú síce pekným plusom, ale pre niekoho, kto hral pôvodné hry, opäť nič extra.

Zbierka je ideálna pre tých, ktorí tieto hry nehrali. Obsahuje všetky DLC a bonusy, čo je výborným plusom. Fanúšikov hier však nemá čím dostatočne ohromiť. Rozdielom je len tých pár vyhladených textúr a zase taký „must buy“ to z toho nerobí. Na druhú stranu, ak to niekto nehral a preferuje konzolu pred PC, trilógia nie je drahá a určite zabaví. Malý problém ale budú mať neanglicky hovoriaci. České titulky v zbierke nie sú kompletné, aj keď pôvodné hry ich mali. Prečo ich nezobrali odtiaľ a nevložili do tohto HD remasteru, netuším.

 

Plusy

Filmy

HD prerobená grafika

Príbeh nikdy nesklame

DLC a bonusy

Mínusy

Nič navyše

Nedokončený Desmondov príbeh

Nekompletné české titulky

Žiadne vylepšenia

Ak si chcete o Eziovi niečo prečítať, jeho príbeh vám prostredkujú aj knihy od Fantom printu:

Aneta "Youko Akira" Jones

Som hyperaktívny workoholik, ktorý sa vo voľnom čase skrýva za knihou. Nie je nič lepšie, ako keď dokážem spojiť príjemné s užitočným, a práve preto píšem recenzie. Taktiež vediem web o japonskej pop-kultúre, predovšetkým o anime a mange, OtakuNest.net.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
23 − 10 =