Spider-Man : Far From Home

Situácia po udalostiach v Avengers: Endgame je komplikovaná. Ľudstvo sa pomaly spamätáva zo zmiznutia polovice populácie a ich opätovného návratu. Existujú podporné skupiny a charitatívne zbierky, ktoré by mali pomôcť ľuďom, ktorých tieto udalosti negatívne zasiahli. Na scéne tiež chýbajú Avengers. Niektorí členovia sú mŕtvi, niektorí sú nedostupní a ľudia sa pýtajú, kto ich nahradí? Čo ak príde nové nebezpečenstvo? Kto prevezme úlohu Iron Mana?

Úvod dosť výrazne ťaží z atmosféry Endgame. Miesi sa tu radosť z výhry, ale tá má trochu horkastú príchuť. Nálada v spoločnosti je melancholická a tak trochu zvláštna. Spider-Man (Tom Holland) je v tejto atmosfére stredobod pozornosti a väčšina otázok z prvého odseku mieri práve na neho. Nevie na ne ale odpovedať. Veď je predsa len 16-ročný chalan zamilovaný do spolužiačky a vôbec sa necíti na riešenie globálnych problémov. Priateľský sused Spider-Man sa však bude musieť prispôsobiť a možno aj trochu zmeniť, inak by jeho váhanie a utekanie pred zodpovednosťou mohlo mať katastrofické následky.

(zdroj: itafilm)

Hlavnou veličinou, ktorá definuje Far From Home, je Mysterio (Jake Gyllenhaal). Keď bol tento zlosyn ohlásený, trochu som sa obával, ako ho dokážu spracovať. Predsa len, existuje niekoľko verzií Mysteria a nie všetky by mohli v aktuálnom nastavení MCU fungovať. Som rád, že tvorcovia zvolili práve tento prístup, ktorý príliš rozoberať nechcem, keďže by to bol spoiler. Charakter postavy je ale verný komiksu. Film, a dovolím si tvrdiť, že aj trailerová kampaň, dokonale vystihol podstatu tejto postavy. Existovalo množstvo teórií, ale tie Mysterio spláchol do záchoda a urobil to s obrovským úsmevom a frázou – „Ľudia dnes uveria všetkému.“ Predpokladám, že množstvo fanúšikov bude naštvaných, lebo sa im zbúra ich svet, ktorý si v predpovediach vystavali, ale toto je Mysterio a ja som rád, že je využitý práve týmto spôsobom.

(zdroj: itafilm)

Veľmi príjemnou zložkou celého filmu bol vzťah Petera Parkera a MJ (Zendaya). Chémia medzi touto hereckou dvojicou fungovala už počas rozhovorov v rámci reklamnej kampane a som rád, že si ju preniesli aj na plátno. Peter je zamilovaný moták, ktorý strašne chce, ale nevie poriadne ako. Okrem klasických pubertálnych prekážok je tu aj jeho superhrdinský život, ktorý mu to celé ešte viac komplikuje. Nádych komiksu a podstata Spider-Mana ako roztržitého tínedžera je tu vystihnutá dokonale. A MJ alias Zendaya? Tá na minimálnom priestore s minimom replík niekedy ovládne dianie. Osobne som si ju fakt zamiloval, keďže svoju úlohu Parkerovej osudovky zvládla na výbornú.

(zdroj: itafilm)

Samostatnou kapitolou sú postavy ako Nick Fury (Samuel L. Jackson) a Maria Hill (Cobie Smulders). Táto dvojica zabezpečuje závan starých časov. Fury ako svojho času najinformovanejší človek na planéte sám priznáva, že už nie všetkým veciam úplne rozumie. Napríklad ak mu puberťák nezdvíha telefón. Do popredia bol vytiahnutý Happy (Jon Favreau), ktorý sa síce staral primárne o komické elementy, ale aj mentorská úloha bola uveriteľná a nenásilná. Čo sa týka vedľajších postáv, Far From Home má naozaj zaujímavý a fungujúci mix. Spolužiaci a učitelia vytvárajú množstvo komických situácií, ale taktiež fungujú pri vytváraní prázdninovej atmosféry. Často totiž sledujeme pohodový letný road-trip po Európe, kedy sa rieši kto s kým a kam.

(zdroj: itafilm)

Ako je na tom ale postava Spider-Mana? Tá sa asi ako jediná príliš nevyvinula, respektíve príliš neprekvapila. Celý film sa drží v línii „neviem ako ďalej“, aby sa v závere vybrala presne tým smerom, akým všetci očakávajú, že sa vyberie. Oblek prejde menšími úpravami, ale opäť tu nie je nič, čo by sme už nevideli alebo čo by zásadne prekvapilo. A potenciál tu na to naozaj bol. V akčných scénach sa ale na pavúčieho muža pozerá skvele. Efekty sú na vysokej úrovni a potenciál tejto postavy je využitý dostatočne.

(zdroj: itafilm)

Ak vám nesedel film Spider-Man: Homecoming, je vysoko pravdepodobné, že vám vyslovene nesadne ani Far From Home. Minimálne čo sa týka Spider-Mana, keďže ten sa drží v zabehnutých koľajach. K lepšiemu zážitku vám ale môže pomôcť príjemná letná dovolenková nálada a Mysterio, ktorí opäť demonštruje, že Marvel to so svojimi postavami vie a že má všetko, vrátanie marketingovej kampane, dokonale premyslené.

(zdroj: itafilm)

A určite ostaňte na oboch potitulkových scénach. Garantujem vám, že vás posadia na zadok. 😉

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 + 28 =