Augustová hra mesiaca – Dead Cells

Vítam vás pri ďalšom diele našej hry mesiaca. Blížime sa ku koncu leta, čo znamená, že nám onedlho začnú vychádzať tie najväčšie herné tituly, čím bližšie ku Dňu vďakyvzdania a k Vianociam, tým viac. Koniec koncov, už v čase vydania tohto článku možno hráte Spider-Mana či Dragon Quest XI. Každopádne, stále sme v auguste, tak sa poďme pozrieť, čo zaujímavého nám vyšlo. Napriek tomu, že budeme mať aj klasickú Hru mesiaca, dole nižšie si predstavíme hneď niekoľko ďalších titulov, ktoré tento mesiac vyšli a nemali by vám ujsť. Ide hlavne o remaky a nové vydania starších titulov, ktoré si ale určite zaslúžia pozornosť. Ako prvé sa ale teda poďme pozrieť na augustovú Hru mesiaca – Dead Cells.

Francúzske štúdio Motion Twin nie je v hernom priemysle príliš známe. Napriek tomu, že už pár hier vydali, išlo skôr o mobilné hry, flashovky a podobné drobnosti. Dead Cells je ich prvá štandardná hra na PC a konzoly. Aj keď štandardná možno nie je najlepší prívlastok pre túto hru. Na to je v nej príliš veľký mišmaš rôznych žánrov a postupov. Dead Cells je Metroidvania, zároveň ale aj roguelite a aplikuje aj určité princípy zo Souls série. To z nej robí pomerne unikátnu zábavu aj na veľkom hernom trhu. Unikátnosť však nie je jediným plusom. Dead Cells ich má hneď niekoľko, recenzie vyzdvihujú najmä variabilitu postupov po každej smrti, rýchly súbojový systém a výbornú znovuhrateľnosť. Veď si ich prečítajte (či pozrite) sami.

S Dead Cells sa spája aj jedna pomerne veľká kontroverzia. A nie je to vôbec chyba hry či vývojárov. Po publikovaní recenzie na IGN sa jeden menší youtubový kanál na Reddite posťažoval, že recenzent IGN Filip Miucin mu ukradol recenziu. Jednoduché a jasné plagiátorstvo. IGN recenziu stiahlo a milého Filipa vyhodili. Bol to snáď prvý prípad plagiátorstva vo veľkom videohernom médiu a IGN k tomu pristúpilo naozaj zodpovedne. Recenziu na Dead Cells napísal niekto iný a bol pokoj. Ale nie nadlho, nakoľko Filip sa cítil ukrivdený a zverejnil video, v ktorom sa bránil a priamo vyzval internet na to, aby našli nejaké ďalšie jeho plagiáty, že to bola viac-menej len náhoda a on nič zlé neurobil. No, internet teda začal hľadať. A internet našiel. Hneď niekoľko jeho textov bolo ukradnutých. Kradol najmä z menších youtubových kanálov a málo známych internetových publikácií. IGN sa opäť zachovalo slušne a z webu stiahli všetky jeho články a videá. Dané hry budú opätovne recenzovať iní autori. A Filip? Obávam sa, že v hernom priemysle si už neškrtne. A to je len dobre. Celá táto aféra bola pomerne dlhý čas na titulkoch všetkých väčších herných médií a diskusných fór. Či to Dead Cells pomohlo, je otázne. Na jednu stranu, veľa ľudí si hru bude spájať najmä s touto aférou (čo si absolútne nezaslúži), na druhú stranu sa hovorí, že aj negatívna reklama je reklamou.

Ako som ale sľúbil na začiatku, hier vyšlo v auguste viacero, tak sa poďme pozrieť aj na ne. Na začiatku mi nedá nespomenúť, že vyšiel nový datadisk pre (stále ešte!) najväčšie MMORPG súčasnosti – World of Warcraft: Battle for Azeroth. Kandidátom na hru mesiaca síce nie je, ale samo o sebe je to dostatočne veľká udalosť na to, aby som to aspoň spomenul. Nehovoriac, že tejto softvérovej obdobe heroínu som opäť podľahol aj ja, takže voľný čas sa zrazu stal obrovsky cennou komoditou.

Takisto konečne vyšiel Monster Hunter World pre PC. Kandidát na jednu z najlepších hier roka vyšiel na konzolách už vo februári, PC hráči si museli počkať až do augusta. Skutočne je to vynikajúca hra a každému odporúčam si ju zahrať – len si dajte pozor, vraj nie je príliš dobre optimalizovaná pre všetky PC. Možno bude lepšie počkať na nejaký patch.

Divinity: Original Sin 2 – Definite Edition naopak konečne dorazila na konzoly (zároveň aj ako free update pre majiteľov PC verzie). Najlepšie CRPG minulého roku si tak môžu zahrať aj ľudia, ktorí nemajú herné PC. Naopak pre PC hráčov je to ideálna príležitosť zahrať si hru znova, Lariani sľúbili prekopanie najkritizovanejších častí hry (hlavne tretí akt), optimalizáciu a veľa noviniek. A pre majiteľov PC verzie všetko zdarma, v rámci updatu!

Nakoniec ešte spomeniem tri hry, pre fanúšikov okrajovejších žánrov. Unavowed je klasická point and click adventúra ako vystrihnutá z 90. rokov, vrátane ručne kreslenej grafiky a výborného urban fantasy scenára. Ak ste niekedy mali radi Gabriela Knighta, choďte určite do toho, neoľutujete! Two Point Hospital je zas neoficiálnym duchovným pokračovaním Theme Hospital. Rovnaký princíp, podobný humor, veľa členov pôvodného vývojarského tímu. Pokiaľ ste niekedy Theme Hospital hrávali, určite si zožeňte aj Two Point Hospital. A nakoniec pokračovanie výbornej skákačky – Guacamelee! 2. Ak poznáte jednotku, viete, do čoho idete, takže len smelo, autori vôbec nesklamali.

Tým sa dostávame na koniec článku. Všetky hry, ktoré som chcel spomenúť, som spomenul a predpokladám, že väčšina z vás si niečo vyberie. Budúci mesiac je asi už vopred jasný, Spider-man bude asi príliš ťažká váha na to, aby mu niekto zobral prvenstvo. Ale nechajme sa prekvapiť! A keď už sme pri tom, máme tu september, začiatok školského roka, viac ako polovicu kalendárneho roka za sebou, zaujímalo by ma – čo je doposiaľ najlepšou hrou roku pre vás? Dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku!

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
15 − 3 =