Blair Witch po 18-tich rokoch

Na začiatok mi dovoľte povzdychnúť si. Ach jaj, už je to 18 rokov?! Dobre, to by sme mali.

Do kina som vyrazil dokonalo zmanipulovaný perfektnou reklamnou kampaňou. Nakoľko šlo o temné 90. roky, kedy internet skôr nebol, než bol, mohli si režiséri Daniel Myrick a Eduardo Sánchez robiť, čo sa im zachcelo. Mali len pre seba k dispozícii obrovskú lúku a na nej mystifikovali tak, ako sa to dnes už nedá. Kampaň postavili na mystifikácii, že ide o autentický materiál, nájdený v lesoch pri mestečku Burkittsville (bývalý Blair). Materiál nakrútila trojica nezvestných mladých ľudí: Heather, Josh a Mike. Do pochmúrnych, jesenno-zimných lesov sa vybrali nakrútiť dokument o miestnej legende, o čarodejnici z Blair. Ale nielen o nej, ale i o pridružených záhadách. Napríklad o šialenom pustovníkovi, ktorý kedysi dávno unášal a vraždil miestne deti v hlbokých lesoch, zovierajúcich nešťastné mestečko zo všetkých svetových strán.

https://www.youtube.com/watch?v=cxtSdzCTGWw

Tvorcom sa nás podarilo oklamať do takej miery, že sme videli hororovú bytosť za každým stromom. Šlo o ukážkovo zvládnutú kampaň. Svet zaplavili „letáky“ o hľadaných osobách, nakoľko v dobe uvedenia Záhady Blair Witch do kín sa nenašli nielenže Heather, Josh a Mike, ale ani ich telá. Nenašlo sa nič. Len technicky nekvalitný a roztrasený – no o to realistickejší – VHS záznam. Áno, počujete dobre. VHS. Neviem, chcete vysvetliť, čo to bolo? S relatívne podobnou kampaňou prišiel 19 rokov predtým kontroverzný Talian Ruggero Deodato v brutálnych Kanibaloch. Ako Blair Witch, aj Kanibali zničenému divákovi ponúkli formát found footage.

Bol to triumf. Totálny. O Blair Witch sa hovorilo všade. Každý ju videl, aj viackrát. Zarobila desiatky a desiatky (a desiatky) miliónov dolárov. O rozpočte sa vedú dodnes debaty, či bol 6 000 dolárov alebo „až“ 60-tisíc, ale asi sa zhodneme na tom, že tak či tak šlo o smiešne číslo.

 

 

Debaty sa vedú nielen o rozpočte, ale tiež o nakrúcaní. Ako pri každom kulte, aj tu existujú „zábavné“ historky z nakrúcania. Napríklad o týraní hercov, ktorí čoskoro všetkého mali po krk. Nakrúcanie bolo improvizované, robilo sa takmer iba v noci alebo keď pršalo. Alebo v noci, keď pršalo. To bolo najideálnejšie. Pre režisérov. Nie však pre hercov. Heather Donahue nemala ďaleko od kolapsu hlavne vo finále, no to by nemal asi nikto, ak by ho po psychicky mimoriadne náročnom nakrúcaní uprostred sychravých lesov na rozlúčku hodili do rozpadnutého, strašidelného domu a potme ho v ňom naháňali. Dvojnásobne, keď desivé finále vznikalo tak, že režiséri hercom iba oznámili, že v noci začujú krik a proste majú k nemu ísť a „tam sa uvidí, čo a ako“.

Ani Josh a Mike nepôsobia pohodovým dojmom. Nečudo, veď jedna z najnepríjemnejších scén – trasenie stanu – vznikla podľa všetkého tak, že herci o ničom nevedeli, takže ich reakcie sú autentické podobne, ako reakcie Toma Skerritta a spol. pri nakrúcaní Votrelca v legendárnej scéne „večera Johna Hurta“. Je možné, že viaceré podobné nočné scény vznikli tak, že herci mali predstierať, že spia, a zrazu niekto začal chodiť okolo stanu a vydávať čudné zvuky. Bolo im, samozrejme, jasné, že to pravdepodobne robia režiséri, ale ak ste uprostred nočného lesa a zrazu sa ozve toto, nie je vám do spevu. S pribúdajúcimi dňami v už na pohľad nehostinnom a nepríjemnom lese sa podobné útoky stupňovali. Nečudo, že herci boli psychicky mimo. Obrovská tržba to však vynahradila. Režisérom určite. Hercom ťažko povedať.

 

 

Plány neboli malé. Chystala sa celá séria. Jeden diel by sa odohrával po udalostiach z jednotky, ďalší mal byť prequelom, v ktorom by sme načreli do hlbokej minulosti prekliateho mestečka a priľahlých lesov. A určite by časom prišlo ešte všeličo iné. To by ale tvorcovia nesmeli hneď na začiatku tak radikálne pos… pokaziť.

Pritom spočiatku bolo všetko OK. Dvojka išla do kín len rok po prvej časti a hoci Myrick so Sánchezom ju nerežírovali, len produkovali. Dostala sa aj do našich kín, no tým sa jej úspech končil. Bola hrozná. Nejde o to, že nebola nakrútená metódou found footage. To je len nepodstatný detail. Šlo o to, že bola nudná, zlá, nevydarená… a vôbec! Mala nielen hrozných hercov a hrozný scenár, ale použila i hrozný nápad: postavy z dvojky jasne povedali, že jednotka bola len film… na čo sa sami vybrali do lesov a našli v nich smrť. No, logiku v tom príliš hľadať nebudeme, dobre? Neskôr podobný prístup zvolila druhá Ľudská stonožka a aj ona stála za… Režisér Záhady Blair Witch 2, chudák Joe Berlinger, sa z toho nikdy nespamätal. Od roku 2000 nenakrútil ani jeden celovečerák pre kiná. Vytvára dokumenty, občas niečo pre televíziu, ale s kinami skončil.

 

 

Kto neskončil, je formát found footage. Hoci jeho najväčšia sláva pomaly opadáva, neubehne rok, kedy by nemalo premiéru hneď niekoľko takých titulov. Od roku 1999 ide o desiatky hororov. V podstate ich ani nemá zmysel vymenúvať, toľko ich je. Stratil by som tým 14 minút života, a to by bolo strašné. Tak len dodám, že jedným z najúspešnejších zástupcov bola séria Paranormal Activity, ktorá sa v rokoch 2007 – 2015 dočkala piatich častí a jedného latinsko-amerického rip-offu.

Mimochodom, súčasťou kultu okolo Blair Witch je viacero fiktívnych dokumentov, ako sú Kliatba Blair Witch, Burkittsville 7 a Tiene nad Burkittsville. Nemali by sme zabudnúť ani na paródiu Závada Blair Witch (2000). Alebo radšej mali?

Dosť rečí, poďme sa pozrieť na samotných pánov. A dámu. Mali šťastie? Asi by sa zhodne dalo povedať, že najďalej to nedotiahli herci z kultovej jednotky, ale režiséri. A už oni to nedotiahli ďaleko.

Daniel Myrick sa po Blair Witch vrhol na sci-fi horor. Konkrétne na mdlý kúsok Hrozba v púšti, v ktorom sa objavil aj herecký predstaviteľ Mikea. Okrem toho v Myrickovej filmografii môžete natrafiť na slabo viditeľný Slnovrat. Okrem toho má na svojom konte triler so za všetko hovoriacim názvom Unesení sektou.

Predsa len o čosi lepšie dopadol kolega Sánchez. Ak nepočítame produkciu dvojky a trojky, tak sa odvtedy nestretli. Sánchez je rodák z Kuby a ako Daniel Myrick, aj on zostal hororu verný. Nakrútil sci-fi horor Unesení, potom zaujímavý mystický horor Seventh Moon, podieľal sa na bicyklovo-lesnej zombie poviedke z projektu V/H/S 2 a následne (ne)zaujal bigfoot – hororom Exists. Pracoval tiež na zabudnutom seriáli z dielne Roberta Rodrigueza Od súmraku do úsvitu. Od roku 2000 je ženatý, má tri deti a údajne viac ako dva metre.

 

 

Joshua Leonard stále hrá, ale žiadna hviezda z neho nie je. Vďaka brade a vlasom nahodil výrazný ježišovský imidž a vidieť ste ho mohli v hororovom seriáli Batesov motel, v roku 2004 si zahral titulnú rolu v strašnom horore Madhouse po boku Lancea Henriksena, o štyri roky neskôr si zahral v béčkarskom remaku známeho slasheru Maturitný ples s Idrisom Elbom a mihol sa v Noci žraloka 3D z roku 2011. Žiadne slávne horory. Žiadna slávna kariéra.

Michaela C. Williamsa čakala ešte menej závratná kariéra. V roku 2006 si zahral v Sánchezovom lesnom sci-fi horore Unesení, ktorý sa kvalitou, intenzitou, atmosférou a ani slávou nemohol porovnávať s návštevou blairských lesov, ale prekvapivo nešlo o úplnú žumpu. Aby Daniel Myrick nežiarlil, o dva roky neskôr si Mike zahral aj v jeho horore, pričom zhodou náhod (?) tiež šlo o horor s UFO tematikou (Hrozba v púšti). V roku 2000 sa na to Mike vybodol, oženil sa a splodil dve deti. Pred kameru sa v budúcnosti zrejme sem-tam vráti, ale asi nikto nečaká nového Brada Pitta.

Heather Donahue. Najslávnejšia tvár celého projektu je na tom dnes najlepšie. Možno si pri letmom pohľade do jej filmografie poviete, že mi šibe. Objavila sa v béčku Netvor z púšte (2005), ale kto mal nervy pozrieť si ho? Zahrala si po boku Freddieho Prinzea Jr. a Jasona Biggsa Ach, tie baby! (2000), ale kto má nervy pozerať komédie s Freddiem Prinzeom Jr. a Jasonom Biggsom? A v roku 2002 mala rolu v sci-fi seriáli Stevena Spielberga Unesení. TOTO je úspech, ty idiot??? No, vec sa má tak, že Heather sa dnes krásne živí pestovaním marihuany na lekárske účely. Fakt. To nevymyslíš. To je život. A je proste za vodou, bejbe.

 

 

A budúcnosť? Temná a ešte temnejšia. Adam Wingard minulý rok nakrúcal lesný horor a nikto si z toho nič extra nerobil. Niektorí sa tešili, niektorí nie. Mnohým to bolo jedno. A potom to prišlo. Trailer a s ním šokujúci zvrat. Bolo to čierne na bielom. Relatívne talentovaný mladý hororový tvorca v skutočnosti nenakrúcal len tak nejaký lesný horor. Nakrúcal plnohodnotný sequel k Blair Witch! Ľudia z toho boli mimo. Produkcii sa šikovne podarilo tento zásadný twist utajiť až do vyjdenia trailera. Fanúšikovia jednotky sa začali nebezpečne mobilizovať a duševne sa pripravovať na návrat hororovej modly. Potom film prišiel do kín… a bez väčšieho i menšieho záujmu nimi prešumel. Žiadna udalosť roka, žiadne stámiliónové tržby. Len malý horor z lesov, nakrútený metódou found footage.

 

 

Hlavným hrdinom je mladší brat úbohej Heather, vyrážajúci do rovnakých lesov, v ktorých pred rokmi záhadne zmizla jeho milovaná sestra. Má totiž veľmi nejasnú indíciu, naznačujúcu, že Heather žije. Je to síce poriadne pritiahnuté za vlasy, na strane druhej poznáme z histórie prípady detí vychovaných zvieratami. Takže Heather možno odchovala vlčica a následne sa žena živila čučoriedkami a bývala čo ja viem kde. Celých 17 rokov. Ale to by bolo jedno, pokiaľ by sme dostali skvelý horor. Lenže sme ho nedostali. Postavy nepríjemné a nesympatické, správajú sa hystericky, mnohé scény pôsobia skôr ako remake, než pokračovanie. Je tu lietajúci dron a finále je vcelku zaujímavé, ale Adamovi Wingradovi sa mohlo len snívať o tom, že svojím filmom vytvorí taký poprask, aký Myrick so Sánchezom v roku 1999.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 − 16 =