Čitateľský mesačník XIII.
Let Apolla 13 bol poznačený výbuchom a celá misia sa tak stala veľmi problematickou. Piatok 13. je notoricky považovaný za nešťastný deň. Niektoré výškové budovy napríklad vynechávajú číslo 13 z označenia svojich poschodí. Nájdu sa ale aj hotely a nemocnice, ktoré nemajú izby s číslom 13. Ako sme sa s týmito poverami opradeným číslom vysporiadali my? Jednoducho! Opäť sme vám priniesli nálož príbehov a dobrodružstiev, ktoré prostredníctvom kníh a komiksov zažila naša redakcia a externí prispievatelia. Naša misia je totiž jasná. Prinášať vám tipy na dobré čítanie a nehľadieť pri tom na poverčivosť. 😉
Ivan Kučera
(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota a ďalších príbehov)
Van Hamme Jean – Thorgal (Cooboo, 2017)
Zbožňujem Thorgala od útleho detstva, keď mi robil komiksovú spoločnosť. On a nejaký Mickey Mouse.
Thorgalov svet je úžasný. Miesi sa v ňom rozprávkovosť s brutálnou drsnosťou Vikingov a keď to čakáte najmenej, ovalí vás sci-fi. Vytvára to jedinečný mix. Už ako chlapec som sa vďaka rodičom a dobre zásobenému kolportérovi v jedno studené zimné ráno v Prahe dostal k jednému z najzásadnejších dielov tejto výnimočnej a úchvatnej európskej komiksovej ságy – k Dieťaťu z hviezd. Fenomenálne osvetľuje Thorgalov zrod. Bol to prvý a zároveň na dlhé, predlhé roky posledný Thorgal, ktorý v našich končinách vyšiel. Naši mi ho kúpili spolu s Funkym Kovalom, oba zošity dodnes mám a patria medzi moju absolútnu detskú komiksovú klasiku, ktorá formovala moje komiksové po(d)vedomie. Vydalo to S-Press za 20 Kčs v na dnešnú dobu absolútne nerealistickom náklade 100 000 kusov.
Bol to vzťah na celý život. Postupne pribúdali roky (dobre, desaťročia) a vždy, keď sa na trhu objavil preklad novej časti, zažiarili mi oči a okamžite som objednával.
Úplne prvými dielmi sú Zradená čarodejnica a Ostrov v ľadových moriach. Prečo o nich píšem naraz a nie o každom zvlášť? Lebo spolu tvoria dvojpríbeh. Teoreticky. Prakticky to tak ale v skutočnosti byť nemalo. Zradenú čarodejnicu v 70. rokoch duo Rosinski/Van Hamme tvorilo ako jednorazovú spoluprácu. Experiment, po ktorom sa už nestretnú. Fanúšikovia však mali opačný názor. Zradenú čarodejnicu (prvý raz vydanú časopisecky na pokračovanie) prijali s nadšením a vypýtali si pokračovanie. Zvyšok je história – dodnes vzniklo viac ako 30 dielov, čo hovorí za všetko. Rosinski a Van Hamme k Zradenej čarodejnici dodatočne, aby nebola taká krátka, pridali s hlavným dejom nesúvisiaci podpríbeh s názvom „Takmer v raji…“. Ústredným hrdinom je pravdaže opäť Thorgal, ale dejovo to nesúvisí so Zradenou čarodejnicou. Na strane druhej, parádne to definuje Thorgala ako postavu: v jednej chvíli je to prísne realistické a o pár sekúnd sa prepadne (doslova) do rozprávkového sveta, ktorý je nad jeho (aj naše) chápanie.
Keď uvážime, že Zradená čarodejnica naozaj nemala byť žiadnym prvým dielom rozsiahleho cyklu, ale jednorazovou záležitosťou, je prekvapivé, že má otvorený koniec a sú v nej ohľadom Thorgalovho pôvodu naznačené isté veci. Takže ťažko povedať, či to páni nemali tajne naplánované dopredu, ale v každom prípade oni sami priznávali, že Zradená čarodejnica skutočne bola plánovaná ako jednorazovka.
Sequelu sa však dočkala. Ostrov v ľadových moriach na ňu plynulo nadväzuje. Mne sa podarilo dostať sa najskôr k nemu a až následne k Čarodejnici, ale ak to viete ovplyvniť, vy si to prečítajte v takom poradí, v akom to vzniklo, teda najskôr Čarodejnicu a až potom Ostrov. V Ostrove sa strašne veľa vecí vysvetlí a ozrejmí, pričom sága z nich v podstate už nikdy neprestala čerpať.
Komiks nájdete napríklad v ponuke Funtasticu.
Sensej
(ilustrátor, komiksový kreslič)
Jason Aaron, r. m. Guéra – The Goddamned, book one – Before the Flood (Image, 2017)
Je 1 600 rokov po zániku Raja a život na zemi sa zmenil na Peklo. Svet ľudí je miestom bujarej krutosti, násilia a zla. Krajinou sa preháňajú prehistorické monštrá a nájazdníci doby kamennej. Vražda a deštrukcia sú na dennom poriadku.
Toto je príbeh ľudstva na pokraji svojej prvej apokalypsy. Toto je život pred Potopou.
V krátkosti by som tento komiks zhrnul takto: je to Mad Max, zasadený do praveku, čerpajúci námet z Biblie. Nejde však o romantickú, ale o špinavú, drsnú, zdegenerovanú a krvavú adaptáciu.
V nej sledujeme príbeh Caina, syna Adama, Bohom prekliateho bratovraha a objaviteľa vraždy, ktorý putuje touto bezcitnou krajinou. Cainov údel totiž spočíva v nesmrteľnosti, ktorej by ho mohli zbaviť jedine obri, prezývaní aj Nephilim. Avšak svojou existenciou môže ohroziť Noemovo božské poslanie.
Jednoznačne musím pochváliť prácu s predlohou. Jason Aaron sa inšpiroval tými správnymi postavami a námetmi z Biblie, zbavil ich akejkoľvek glorifikácie a ešte ich sprznil.
Guérova neuhladená kresba mi pripomína mix medzi európskou školou komiksovej kresby štrajchnutej s Frankom Millerom a spolu s coloringom od Giulie Brusco vytvárajú dokonalú atmosféru pre tento bohom zabudnutý svet.
Komiks nájdete napríklad v ponuke Bookdepository.
Efken
(Multiverzum)
Fletcher, Draws, Stewart – Motor Crush (Image, 2017)
Krásne a emancipované kočky, silné stroje, akcia, humor, napätie. To by mohol byť základ pre skvelý akčný príbeh nie? A Motor Crush toho v sebe skrýva ešte oveľa viac! Okrem toho je to aj jeden z najkrajších komiksov, aké som kedy čítala.
Domino je mladá motorkárka a pretekárka, ktorá sa chce stať tou najlepšou na svete. (Veď prečo by mala akýkoľvek nižší cieľ?) No preto nemôže opomínať každodenné problémy, ako napríklad to, že jej otec, ktorý vedie jej pretekársky tím, potrebuje peniaze, to, že ju pravidelne do priameho prenosu a bez ohlásenia sníma dron a z toho tie peniaze plynú, preto sa musí proti svojej vôli podriaďovať, alebo napríklad to, že z jej neznámeho dôvodu musí inhalovať Crush – nedovolené aditívum do motorov na zvýšenie výkonu. Áno, potrebuje inhalovať toxickú látku, no ostatní si myslia, že trpí klasickou astmou.
Crush je veľmi vzácny a Domino sa k nemu „najjednoduchšie“ dostáva pretekaním v tzv. Cannonballoch – nelegálnych pouličných pretekoch takmer na život a na smrť, kde je dovolené čokoľvek – aj zbrane. Výherca získava niekoľko ampuliek vzácneho Crushu a porazení väčšinou zlomeniny a iné ťažšie zranenia. Všetko sa však začne komplikovať, keď sa Domino dostane do situácií, ktoré ju prinútia opäť pátrať po svojom pôvode (je adoptovaná) a zisťovať, čo je vlastne zač.
Ešte raz – je to úplne nádherný komiks s veľmi zaujímavým príbehom, o ktorom chcete vedieť viac (napriek pre mňa trošíčku divným motívom, ktoré použili v závere ohľadom Domininho pôvodu, no spolieham sa na to, že to v ďalšom čísle dá zmysel). Tvorcovské trio Brenden Fletcher, Babs Draws a Cameron M. Stewart je známe najmä vďaka práci pre DC na príbehu Batgirl of Burnside, takže už majú čo-to za sebou a ja nemôžem nič iné, len im poďakovať za ďalší skvelý komiks od Imageu!
Komiks nájdete napríklad v ponuke Bookdepository.
Selene
(Slavcon, Kozmodróm)
Patricia Briggs – Dlouhé ticho (FANTOM print, 2017)
Už desiate pokračovanie úspešnej urban fantasy vyšlo v češtine v júli minulého roka a vyzerá byť už v slovenských kníhkupectvách skoro vypredané. Vzhľadom na to, že je desiate, neprezradím absolútne nič o príbehu, len to, že je ako vždy akčný, okamžite čitateľa vtiahne do deja a knihu väčšinou nepustí, pokiaľ nie je prečítaná. A ako sa mne stáva, vždy keď vyjde nová kniha, tak si dám repete skoro celého vesmíru. (Ok, prezradím: dej sa odohráva aj v Prahe! A to je prvýkrát, čo je hlavná postava mimo územia Spojených štátov. No nie je to pocta? A bolo to vynikajúce.)
Hlavná hrdinka Mercy je automechanička, ktorá po získaní titulu z histórie zhodnotila, že vidí viac zmyslu v opravovaní starých volkswagenov. Má rada bojové umenia a svoj pokoj. Zároveň ju baví uťahovať si z poriadkumilovného a veľmi organizovaného suseda neporiadkom na svojom dvore. Frustráciu si vybíja pečením koláčov. A jej matka sa objaví vždy v nevhodnú chvíľu. Uveriteľné postavy, reakcie a všeobecný pocit zo sveta. A teraz pridajme trošku fantastiky. USA, súčasnosť, ak by sa v 80. rokoch víly oficiálne priznali verejnosti. Moderné technológie skomplikovali existenciu magickým bytostiam a ich krytie začínalo byť príliš namáhavé. Verejnosť to zo začiatku niesla len ťažko, masové demonštrácie, sused sa bál suseda, ale po čase sa, tak jedni, ako aj druhí, upokojili. Mercin šéf je gremlin, ktorý sa otvorene k vílam nehlási, spomínaný sused je vlkolak a jeden z najlepších kamarátov je upír. No a Mercy sa vie meniť na kojota.
Celý tento mix funguje neuveriteľne dobre! Knihy sú väčšinou písané v prvej osobe, ale sú tak (bratia Česi na to majú krásny výraz) čtivé, že to človek nevie pustiť z ruky. Príbeh vás vtiahne, postavám úplne rozumiete a každý moment prežívate, akoby sa dial vám. Postavy sa vyvíjajú celým príbehom, tak nebadane a prirodzene ako ľudské vzťahy a niekde v šiestej knihe zistíte, že táto postava je vlastne úplne fajn a skvelá. Jazyk je veľmi príjemný, nemáte nikdy pocit zbytočných či nudných pasáží a v knihe väčšinou zbehne tak týždeň maximálne. A k príbehom sa dá stále vracať. Jednoznačne odporúčam prečítať celú sériu Mercy Thompson aj s voľne pokračujúcou a doplňujúcou sériou Alfa a Omega (celé univerzum má dokopy 14 kníh). O mesiac sa teším na piatu knihu zo série Alfa a Omega.
Knihu nájdete napríklad v ponuke Martinusu.
Alberto
(zberateľ, Multiverzum)
Vision (Directors cut)
12 zošitov depresívnej drámy opisujúcej pokus o začlenenie do spoločnosti alebo do „normálneho“ života umelo vytvorenou rodinou androidov. Bavili ma rozhovory o tom, ako si robot vysvetľuje bežné životné situácie ľudí a snaží sa vyhodnotiť situácie, ktoré mu nepasovali do naprogramovaných scenárov. Skvelo napísané pasáže sú občas naštrbené flashbackmi, v ktorých som sa mierne strácal, ale nemyslím si, že by ma to obralo o zážitok.
Kresba sa mi naozaj páčila a obálky sú nádherné. Čo je zmršené, je spracovanie knihy, kde tentoraz Marvel možno skúšal tlačiť v USA, ale výsledkom je 488-stranové OHC hrubé ako bežný 10- až 12-zošitový book. A to ani nehovorím o lepenej väzbe. Gutter-loss je ale minimálny. Bonusom s veľkým B je cca 200 strán so skicami, plánmi panelovania a scenármi k jednotlivým zošitom. Celkovo dobré čítanie, ktoré ak zoženiete za cca 25 €, tak odporúčam. Tom King povýšil Visiona z nie príliš populárnej postavy na zaujímavého hrdinu, ktorého osobný život je oveľa zaujímavejší ako fakt, že 37x zachránil svet.
Komiks nájdete napríklad na Bookdepository.
Drackula
(Multiverzum)
Uncanny X-Men vol. 1
V októbri 2012 priniesol Marvel svojim čitateľom jeden z mnohých naskakovacích bodov, tentoraz s názvom Marvel Now! Všetky série začali od čísla jeden a nováčikovia tak mali možnosť stať sa súčasťou rozbehnutého univerza. Jednou zo sérií, ktorá bola súčasťou už prvej vlny, je mutantská tímovka Uncanny X-Men. Za kormidlo sa pri tejto sérii posadil ostrieľaný Brian Michael Bendis, ktorí písal aj „susedov“ zo série All-New X-Men.
Vyzerá to tak, že pre mutantov začína svitať na lepšie časy. Po udalostiach, keď zažili masívny úbytok vo svojich radoch, nasledovalo obdobie, keď noví mutanti skoro vôbec nepribúdali. Ale toto obdobie sa skončilo a mutanti rašia po celom svete ako huby po daždi. Nastáva však klasický problém. Ľudia a lokálne autority nevedia, ako sa k novým mutantom správať. Samotní mutanti sú vo chvíli, keď si uvedomia svoje nové schopnosti, dosť zmetení. Posledné, čo im v tejto situácii pomáha, je obušok hyperaktívneho malomestského policajta. A práve v situáciách, ako je táto, zasahuje tím okolo Cyclopsa, do ktorého patrí napríklad Magik, Emma Frost, Magneto a postupne sa pridávajú ďalší. Cyclops je vzhľadom na nedávne udalosti považovaný za vraha a medzinárodného teroristu a to všetky záchranné operácie značne komplikuje. Noví mutanti sú ale začleňovaní do štruktúr X-Menov a spolu s čitateľmi sú oboznamovaní s aktuálnymi pomermi. Atmosféra strachu a neistoty je vystihnutá skvele. Zároveň je demonštrovaný aj fakt, že nie všetci ľudia sú proti mutantom a mnohí z nich s mutatmi sympatizujú, čo robí situáciu v spoločnosti oveľa realistickejšou. Analógie s problémami dnešnej doby sa ponúkajú priam samé.
Nechýbajú ale ani akčné scény, najmä Magneto je v týchto situáciách skvelý, keďže v akcii vyzerá ako nazgúl z Pána prsteňov. Ani ostatné postavy nezaostávajú. Na zaujímavosti im pridáva najmä fakt, že ich schopnosti už nie sú také, aké bývali, a všetci klasickí Áčkoví mutanti sú tak trochu pokazení.
Ak to teda zhrniem: máme tu skvelé postavy, úžasnú kresbu, dobrý scenár, interakciu s druhým X-Men tímom, zároveň aj celospoločenskú kritiku a niekoľko malých/veľkých problémov, s ktorými sa musia naši hrdinovia vyrovnať, či už súkromne, alebo v rámci tímu. Ak máte teda chuť na kvalitných X-Menov, táto séria, respektíve prvé OHC z nej vychádzajúce je skvelá voľba.
Komiks nájdete napríklad na Bookdepository.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.