Čitateľský mesačník XXX.
Z článkov, ktoré v poslednej dobe vyšli na Multiverze (a bolo ich teda naozaj dosť) ma veľmi zaujal rozhovor s Míšou Pexovou z vydavateľstva Crew. Tá sa okrem iného vyjadrila, že by rada priviedla deti opäť k čítaniu. To je samozrejme skvelá myšlienka, najmä v dobe, keď má čítanie občas auru činnosti pre podivínov a dotiahnuť k nemu deti je stále náročnejšie. Jedna fanúšička Multiverza sa pod týmto článkom vyjadrila, že ak chcete, aby deti čítali, musíte čítať aj vy. Ja s týmto tvrdením viac ako súhlasím a dovolím si dodať, že či už čítaniu vášmu, alebo vašich detí, svojou troškou môže prispieť aj naša pravidelná rubrika. Opäť pestrá ponuka obsahuje vikingskú tématiku, legendárneho čarodejníka, pavúčieho superhrdinu, noir z Berlína, manga „telenovelu“, ale aj obrovský event plný konšpirácií. Verím, že ste si niečo vybrali, možno niečo odporučíte svojmu juniorovi, alebo v ideálnom prípade, si prečítate niečo spolu. Cieľ je však jasný – čítať!
Jane Blake
(Multiverzum)
Bernard Cornwell – Prázdný trůn (BB/art, 2015)
Kto ma pozná, ten vie, že milujem vikinskú tematiku. A kto nie, no… po pohľade na môj krk, kde mi takmer vždy visí prívesok s runou alebo s thorovým kladivom, či na moju ruku, kde často nosím náramok s Fenrirom, vlkom, ktorý pri Ragnaröku, zániku bohov, zabije všeotca Ódina, si snáď fakty dobre ujasní. Každopádne, keď už Vikings išli dolu vodou a keďže som sa nedokázala naladiť na vlnu Game of Thrones, nejakým zázrakom som sa dostala k seriálu The Last Kingdom. Už od prvej epizódy ma príbeh aj postavy dostali, takže netrvalo dlho, kým som objavila pôvod námetu na daný televízny formát, ktorým je knižná séria Uhtred z Bebbanburgu alebo ak chcete – Saské kroniky (The Saxon Stories). Prázdný trůn je ôsmou časťou Saských kroník.
Celý príbeh autor vo všetkých knihách píše v retrospektíve v podobe rozprávania Uhtreda z Bebbanburgu, kedysi obávaného bojovníka nazývaného aj Uhtred Dánovrah (Uhtred The Dane Slayer) alebo Uhtred Bezbožný (Uhtred The Godless), keďže nikdy neprišiel na chuť kľakaniu pred Ježišom na kríži, ale oveľa viac mu voňala krv prelievaná v mene starých severských bohov. Kým sa však z neho stalo toto, prešiel dlhú cestu. Konkrétne Prádny trůn detailne mapuje to, ako sa po smrti Aethelreda, pána Mercie, začali spory a boje o trón Mercie. Najlepšie by bolo, keby ho získala jeho manželka Aethelflead, no nikto nedokáže prehltnúť fakt, že by im mala vládnuť žena. Ako druhá možnosť zostáva už len Aethelfleadin brat Edward Wessexský. Kto nakoniec zvíťazí? A koho podporí obávaný bojovník Uhtred z Bebbanburgu?
Pokiaľ máte radi detailné opisy krvavých bitiek, kde krv na bojiskách vymieľa vlastné korytá riek, pod nohami čvachtajú vnútornosti nepriateľov a hlavnému hrdinovi sa vždy len tak-tak podarí utiecť pred istým objatím smrti, potom je táto séria niečo pre vás. Príjemnými bonusmi sú búranie predsudkov, ktoré často vidieť v iných formátoch zahŕňajúcich vikinskú kultúru, nahliadnutie do sveta Vikingov z opačnej strany, kde nie ste vždy nutne ich nepriateľ, práve naopak, často bojujete po ich boku v štítových hradbách, kde vám strach zviera žalúdok a na guráž nepomáhajú ani litre piva a medoviny, avšak najviac vedie fakt, že veľa postáv v tomto príbehu si autor požičal z reálnej histórie. Uhtredov príbeh nie je hlavnou líniou, hoci ako čitateľ vnímate hlavne to. Slúži však iba ako spájací prvok medzi jednotlivými udalosťami na historickej časovej osi, ktoré postupne viedli od prvých severských útokov na územie Británie od konca 8. storočia, keď Vikingovia zaútočili na kláštor v Northumbrii situovaný na ostrove Lindisfarne, cez vládu Alfréda Veľkého až po jeho syna Edwarda, ktoré síce možno budete vnímať iba na pozadí deja, lenže sú kľúčové. Saské kroniky sú jednoducho to pravé pre každého milovníka histórie a historických románov.
Príbeh však stále ešte nedosiahol záver. Autor pomaly priebežne pridáva ďalšie časti. Konkrétne v septembri k českým prekladom prvých desiatich kníh pribudne už aj jedenásta a v zime Cornwell vydáva v angličtine dvanástku.
Kniha je dostupná na Martinuse.
Dominika Jelínková
(Fantasy knihy)
J. K. Rowlingová – Harry Potter 7: Dary smrti (Ikar, 2008)
Aj vy máte knihu, ku ktorej sa vždy radi vrátite? Takú, ktorú dokážete čítať stále znova, no nikdy vás neomrzí? Presne takou je pre mňa siedmy diel Harryho Pottera Dary smrti.
Je to dielo, ktoré každým ďalším čítaním prináša niečo nové. Stále som prekvapená zo všetkého, čo sa odohráva, aj napriek tomu, že dej poznám naspamäť a z knihy by som dokázala recitovať. Príbeh o mladom čarodejníkovi si ma získal natoľko, že plačem vždy pri rovnakých scénach, dúfajúc v nejaký zvrat, ktorí by priniesol iný koniec.
Harry Potter bol len malý chlapec, keď sa prvý raz zoznámil s Rokfortom. Postupne nás autorka každou knihou vnášala do sveta kúziel a mágie hlbšie a hlbšie, až sme sa odtiaľ už nevedeli dostať. Ale kto by vlastne chcel? No a záverečná časť celej série nám prináša chlapca, ktorý prežil a začatú bitku musí dobojovať. Dumbledore je mŕtvy a je na Harrym, aby našiel zostávajúce horcruxy. Ak sa mu to nepodarí, lord Voldemort vyhrá. A to naozaj nikto nechce. Ani my, obyčajní muklovia z planéty Zem, bez akýchkoľvek čarovných schopností.
Dokonale prepracovaný príbeh, ktorý vás núti čítať ďalej, nedá vám spať, kým neotočíte posledný list, ale za to vás zavedie úplne mimo reality a ukáže vám čary a mágiu. Toto celé vytvorila J. K. Rowlingová, pre mňa zatiaľ neprekonateľná autorka fantasy. Ak ste tieto knihy doteraz odkladali, leto je naozaj najvhodnejší čas na ich prečítanie. Pretože na svete nebude jediný človek, ktorý by nepoznal meno Harry Potter.
Kniha je dostupná na Martinuse.
Míša Pexová
(Crew)
Můj první komiks: Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost (Crew, 2019)
Kromě fantasy, hororů a odborné literatury mě baví číst knihy pro děti. Ideálně se strašidelnou tématikou nebo klasické pohádky. Ale od té doby, co pracuji pro Nakladatelství CREW, mi rukou prochází bezpočet komiksů pro dětské čtenáře.
Teď nově mám přečtený komiks z edice Můj první komiks (ve které vychází samostatné příběhy o hrdinech ze světa Marvel i DC), a sice Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost.
Sama moc superhrdinské komiksy nemusím. Když se na to ale podívám dětskýma očima, tak jsou superhrdinské komiksy jedny z nejlepších! Jak na rozečtení začínajících čtenářů, tak jako morální šablona pro život ve škole, v rodině, s kamarády…
No a co tedy samotný komiks?
V tomto titulu jde o krátké příběhy, které mají vypointovaný konec. Zalíbil se mi ten, ve kterém Mysterio zahalí město do halucinogenního oblaku a snaží se dostat Spider-Mana. Kromě jiného mi tento příběh dal podklad pro film Spider-Man: Far from home. Jinak bych Mysteriovi také nalítla! ?
Kromě jednotlivých příběhů, kde je Spider-Man tím superhrdinou, jakým ho známe, je také stále chlapcem, který řeší problémy typické pro svůj věk. I tím se přiblíží svým dětským čtenářům.
V edici Můj první komiks mě nesmírně baví grafika. Řekli byste, že komiks pro děti bude mít „infantilní“ kresbu, ale vůbec tomu tak není! Je propracovaná, akční, má skvělé barvy. Může se směle rovnat komiksům pro dospělé (a dospělí mnohdy po takovém titulu sáhnou).
Jestli stojí Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost za přečtení? Určitě! A jestli máte děti, dejte ho i jim. Ovšem za zničení obývacího pokoje v zápalu hry na superhrdiny už neručím ?
Komiks si môžete zakúpiť na webe Megacomics.
Liborius
(Multiverzum)
Arne Jysch – Babylon Berlín (BB/art, 2019)
Babylon Berlín mě oslovil jako seriál. A když jsem viděl krásně parciálně vyvedenou obálku vydaného komiksu, nějak jsem neodolal. A rozhodně jsem udělal dobře, že jsem podlehl.
Komiksová adaptace knihy Mokrá ryba nabízí především napínavé čtení s úžasnou černobílou kresbou. Ty, co stejně jako já viděli pouze seriál, potěší, že příběh se tady odehrává trochu jinak, takže překvapí. Ti, kteří neznají ani předlohu, ani seriálovou adaptaci, dostanou skvělý noir, který utíká, skoro pádí, strhne a nepustí.
Pokud si chcete tedy užít komiksové dobrodružství mimo svět opláštěných superhrdinů, rozhodně s Babylon Berlín neuděláte chybu.
Komiks si môžete zakúpiť na webe Megacomics.
Tereza Vršková
(Multiverzum)
Hunter x Hunter – Jošihiro Togaši – 34 svazků
Hunter x Hunter je shounen manga, která se řadí kvalitativně vůbec mezi ty nejlepší, jaké můžete v tomto žánru najít. U českých čtenářů už ale tak známá bohužel není. Je to především díky tomu, že Hunter x Hunter nikdy nevyšel v českém překladu a anime (stejně jako Fullmetal Alchemist existují dvě verze anime seriálu) se nikdy neobjevilo na českých obrazovkách.
Příběh začíná jednoduše. Dvanáctiletý Gon se rozhodne, po vzoru svého otce, složit zkoušky na Huntera. Být Hunter a získat licenci je pro tamní svět velmi ceněné a samotný uživatel tím získává nejen slušné peníze, ale i pověst a spoustu dalších výhod. Hunterská zkouška ale není nic jednoduchého. Gon tak opouští domov a svou tetu a vydává se na cestu za svým snem – stát se Hunterem a najít svého dlouho ztraceného otce.
Hunter x Hunter se od prvních stran tváří jako klasický shounen Naruto stylu. Čtenář by se ale neměl nechat zmást, protože to, co vypadá jako roztomilé a zábavné dobrodružství se postupem času, jak se mění dějové arcy, mění v temný, napínavý a často i nervydrásající zážitek. Autor mangy, Jošihiro Togaši, umí totiž bravurně pracovat nejen s příběhem, ale především se svými postavami. Ty na aktuálních 34 svazcích prošly obrovským vývojem a změnou, jak v málokteré manze. Prokreslená a promyšlená psychologie postav, souboje, které nepostrádají hlavu ani patu, vztahy mezi přáteli a nepřáteli, přirozený posun děje a nečekané zvraty. Do toho je zamíchán humor, originální zápletky a protože je to shounen, tak i tady se dává do popředí téma přátelství, rodiny, obětování nebo lásky.
Hunter x Hunter se stejně jako populární fantasy manga Berserk potýká s tím, že i po dvaceti letech není ukončená. To ale nemění nic na tom, že se jedná o mangu, která by si u českých čtenářů zasloužila větší pozornost a rozhodně i český překlad.
Mangu si môžete zakúpiť napríklad na Bookdepository.
Drackula
(Multiverzum)
B. M. Bendis – Secret Invasion Omnibus (Marvel, 2018)
O Skrulloch sa aktuálne hovorí veľmi intenzívne. Svoju premiéru si vo sférach mainstreamu, ktorý sleduje najmä filmové dianie, odbila táto rasa meňavcov vo filme Captain Marvel. V komikse je však veľmi dobre známa. A jej motívy nie sú ani zďaleka také, aké ukázali v spomínanom filme. Najväčší vietor táto rasa určite urobila v evente Secret Invasion, ktorý bol svojim spôsobom prelomový a bez pochýb gigantický. Ja som ho absolvoval v omnibusovom prevedení a bol to naozaj veľmi zaujímavý zážitok.
Avengers sú v rozklade. Na Zemi sa začínajú diať veľmi divné veci. Všetko to odštartuje odhalenie, že jedna z dôležitých postáv, ktorá v istej sfére diktovala dianie, nie je taká, ako na prvý pohľad vyzerá. Po jej smrti sa ukáže, že je to Skrull. V tomto momente sa začne kolotoč podozrievania a nedôvery. Keď si uvedomíme, že superhrdinská komunita sa z minúty na minútu ocitla v situácii, že ktokoľvek, a tým myslím naozaj ktokoľvek, môže byť Skrull, atmosféra je vcelku logicky hustá. Skrullovia si brúsia zuby na obsadenie našej planéty. Majú pocit, že Zem im právom patrí. Ochrancovia Zeme, ktorí už odvrátili rôzne hrozby, sa odrazu ocitajú vo veľmi zvláštnej situácii. Chcú bojovať, ale v istom momente nie je jasné, kto je vlastne ich terčom, respektíve, ako ho určiť a spoznať.
Samotný event, respektíve jeho hlavná rada, relatívne rýchlo skĺzne do roviny superhrdinskej mely uprostred mesta. Zaujímavým robia tento event skôr tie-iny, na ktoré je omnibus veľmi štedrý. Máme tak možnosť zistiť, prečo sú vlastne Skrullovia tak negatívne naladení a že v istom zmysle konajú vcelku logicky. Zistíme, ako dlho už na Zemi pôsobia, a ako zasahovali do diania. Niektoré momenty, ktoré boli možno z pohľadu hlavného diania bezvýznamné, dávajú pri pohľade do zákulisia oveľa väčší zmysel. Čitateľ zisťuje, že tento event sa začal oveľa skôr, ako pár čísiel pred hlavnou radou. Že niektoré udalosti boli Skrullmi priamo ovplyvnené, respektíve, že na ich priebeh z pozadia dohliadali. Toto ocenia najmä čitatelia, ktorí sa orientujú v udalostiach pár rokov pred týmto eventom, keďže dianie sa odkazuje na udalosti ako Rozpad Avengerov, House of M, Civil War a podobne.
Secret Invasion si užijú najmä čitatelia, ktorí poznajú kontext. Bendis sa tu totiž naozaj vybláznil a v istom momente máte pocit, že Skrullovia boli všade a vždy. Omnibus vďaka svojmu rozsahu poskytuje množstvo žánrovo a aj výtvarne rozmanitých tie-inov, ktoré posúvajú túto udalosť o level vyššie. A samozrejme, koná sa aj obrovská mela, keď si hovoríte – „Pustite ma tam!“ Secret Invasion vám teda vrelo odporúčam. Omnibus vydanie pokladám za ideálne. A keďže sa svojho času predstavitelia filmovej divízie Marvelu vyjadrili, že Secret Invasion by mohla byť v budúcnosti využitá, možno vám tento event predostrie neďalekú budúcnosť MCU. 😉