Captain Marvel rozširuje univerzum

Na plátna našich kín prichádza Captain Marvel, superhrdinka od ktorej sa očakáva naozaj veľa. Napr., že zachráni jedno celé univerzum… easy. Počas roka a dokonca ešte pred udalosťami Infinity War sme mali možnosť spolu s naším IntrOvertom sledovať a rozoberať niekoľko fanúšikovských teórií, ako by mohlo k záchrane Thanosom rozsypaných superhrdinov dôjsť. Najpravdepodobnejšie sa zdalo cestovanie v čase (alebo medzi dimenziami), no podľa posledných informácií, ktoré kolovali internetmi ešte pred premiérou Kapitánky, by to nemusel byť Scott Lang, a. k. a. Ant-Man, kto bude niečoho takého schopný, ale práve Carol Danvers – jej možnosti sú zatiaľ nelimitované. Či sa chcete do týchto teórií ponoriť, alebo nie, je na vás, teraz však nepredbiehajme a poďme sa venovať Captain Marvel.

 

Carol Danvers alebo členka Starforce?

Vers sa prebudí to skorého rána pre ďalšiu zo svojich nočných môr. Trápi ju strata pamäte, no jej nový domov na planéte Hala, ktorú obýva rasa Kree, jej poskytol životný cieľ. Keď konečne dostane príležitosť prejaviť sa, nepôjde len o rutinnú misiu. Naša hrdinka začína objavovať črepiny svojej minulosti.

Takto v krátkosti by sa dal zhrnúť začiatok 21. filmu v rámci Marvel Cinematic Universe. Nedá mi nespomenúť, že to bolo takmer pred rokom, keď IntrOvert v rámci svojich úvah uhádol zápletku pripravovanej sólovky tejto superhrdinky. Už z trailerov sme sa dozvedeli, že ju bude tvoriť kree-skrullský konflikt. Nie je tiež tajomstvom, že to zavedie Vers na C-53, planétu Zem. My sa v tomto momente dostávame do 90. rokov minulého storočia a začína sa nielen priama interakcia Vers s ľuďmi a Skrullmi, ale aj s jej vlastnou minulosťou. Captain Marvel preto značne rozšíri MCU o nové príbehové možnosti, rasy aj galaktickú históriu.

(zdroj: imdb.com)

Captain Marvel však nie je ten najklasickejší origin, aký nám väčšinou ukazuje hrdinu či hrdinku v role všedného Jozefa Maka, ktorý pod tlakom okolia a vo vypätom konflikte nadobudne výnimočné schopnosti. Kapitánka už svoje schopnosti má, keď sa s ňou po prvý raz stretneme, učí sa ich ovládať, no je s ich aktuálnym potenciálom plne zžitá. Skôr než o vznik superhrdinky ide o prerod Carol Danvers ako ženy, čo ovplyvňuje všetky aspekty jej života. Je vystavovaná veľmi silným (keď sa nad tým zamyslíme, až neúnosným) emočným vplyvom a stavaná pred zásadné rozhodnutia. Aj ako človek, aj ako členka Starforce. Pretože ako vo filme povedal Nick Fury, neuposlúchnuť priamy rozkaz a intuitívne ísť proti nadriadenému je pre vojaka to najťažšie rozhodnutie. A aj pred také bude Carol počas filmu, či už na Hale alebo na Zemi, postavená. Ale priznajme si, je to rebelka na prvý pohľad, bolo jasné, že k niečomu takému dôjde.

Apropo Nick Joseph Fury. Namiesto ubručaného a tajnostkárskeho veliteľa S.H.I.E.L.D.-u tu máme jeho byrokraciou nepomleté mladšie ja, ktoré si už ale aj tak preskákalo svoje. Napriek tomu ho neopúšťa humor a triezvy pohľad na vec. Zaujímavosťou tohto filmu je po prvýkrát použité CGI omladenia herca počas celého filmu, ktoré Marvel Studios síce používa pravidelne, no len na flashbacky. Samuel L. Jackson a Clark Gregg (agent Coulson) tak dostali tváričky bez vrások a viete čo? Zatiaľ to bolo najlepšie a absolútne neviditeľne (takže ideálne) zvládnuté CGI. Napriek tomu, že som sa zásahy snažila zbadať, nijaké som nevidela. Smekám!

(zdroj: imdb.com)

Fury sa vo filme predstavil ako veselý a nápomocný Kapitánkin parťák (viem, že vám visí na jazyku slovo side-kick, pokojne ho použite). Toto duo fungovalo a ich dialógy boli vždy vítaným osviežením a pobavením. Istým prerodom tu prechádza aj on a môžeme predpokladať, že aj udalosti tohto filmu priamo smerujú k jeho budúcemu ja. Ani agent Coulson nesklame. Aj keď ma pália prsty a veľmi rada by som o tom s vami hodila reč, viac neprezradím.

 

Všetky filmy majú svoje mínusy

To, čo vám môže na tomto filme prekážať, závisí primárne od toho, čo vo filmoch vyhľadávate. V mojom prípade je to psychologizácia postáv, medziľudské interakcie a najmä vnútorné rozpory. V tomto prípade ma Captain Marvel potešila. Pokiaľ ste však zaťažení na akciu, môžeme hovoriť o prvom mínusovom bode. Captain Marvel má priemernú až nezapamätateľnú choreografiu a réžiu bojových scén. Nájdeme pár svetlých momentov, no pre mnohých to nebolo na dostatočnej úrovni.

(zdroj: imdb.com)

Na rozdiel od iných oceňujem aj jej hero pózy, ktoré niekto označuje za silené a neuveriteľné, ja za realistické. Každý z nás sa už ocitol v situácii, keď bol vystavený problému, ovládol ho adrenalín a všetky obavy ustúpili malému „hero landingu“, vtedy ste vypäli hruď a nebojácne ste sa vydali do… no napríklad do pouličnej roztržky. A presne to som v Carol vnímala. Vzdor a motiváciu takú veľkú, že sa to odrážalo v každom jej pohybe. Brie sadla úloha ako viete čo na šerbeľ, bolo vidieť, že sa v nej priam vyžíva. Jediné mínus, ktoré zasahovalo do mojej diváckej skúsenosti, boli občas jej repliky. To, keď podávala vtipné hlášky bez emócie a intonácie. Ktovie, či je to tým, že ma hollywoodska produkcia naučila očakávať „prehrávanie“ a silný afekt, ktorý vo väčšine filmov, MCU nevynímajúc, nájdeme. Alebo si bola Brie jednoducho istejšia v dynamických a nie v statických scénach.

Bolo to však zanedbateľné, keď vo filme prýštia emócie z každej strany, v stávke sú životy a najťažšou skúškou našej hlavnej postavy môže byť práve strata vlastnej osobnosti. Vo filme tiež nenájdeme hlavného záporáka, nanajvýš môžete očakávať hlavného oponenta. A ani záver nie je, ako sme naň pri presne načasovaných originoch MCU zvyknutí. Veď sa presvedčte sami.

 

Ako sa film vyrábal

Taktovku nad týmto filmom si zobrali Anna Boden a Ryan Fleck, druhé režisérske duo v MCU. Osviežením je turecká hudobná skladateľka Pinar Toprak a jej soundtrack k filmu, držala sa však štylizácie MCU. Myslím, že mnohých potešia známe pesničky, ktoré odznejú, grunge sa ku Captain Marvel jednoducho hodí.

Pri postave Captain Marvel museli tvorcovia riešiť viaceré výzvy. Napr. scenáristka Nicole Perlman overovala u profesionálov amerického letectva, či Brie Larson nevyzerá na pilotku príliš mlado a či je možné, aby 30-ročná mala podobné skúsenosti, o akých sa hovorí vo filme. Toto povolaní odobrili. Možno ste tiež zachytili, ako sa v súvislosti s jej menom skloňuje Shazam. Tvorcovia pošťuchli kolegov z DC do rebier malým vtipom. Medzi fanúšikmi sa dosť riešil Kapitánkin oblek, no Jamie McKelvie, dizajnér Kapitánkinho kostýmu v komiksoch, tvorcov filmu pochválil za presnosť jeho spracovania. Brie absolvovala 9-mesačný intenzívny tréning džuda, boxu a wrestlingu. Taktiež sa stretla s aktívne pôsobiacimi americkými pilotmi a pilotkami. A ak sa budete zamýšľať, prečo je mačka Goose vo väčšine scén s Kapitánkou počítačová, odpoveď je až prozaická – Brie je alergická na mačky.

(zdroj: imdb.com)

Vo filme došlo k niekoľkým zmenám oproti komiksom, stále sa však dočkáte množstva odkazov nielen na milované popkultúrne 90. roky, ale aj na univerzum Marvelu, iné potenciálne postavy či udalosti, ktoré už poznáme. Tento film bol prvým vydaným po smrti Stana Leeho a bol mu venovaný ako poďakovanie.

Captain Marvel rozoberala aj viaceré naozaj dôležité a vážne témy, nedajú sa však rozpitvávať bez vyzradenia deja, ale určite sa ne aj na zásadné odhalenia pozrieme vo full-spoiler článku po opadnutí embarga. 🙂

Ako vnímate film Captain Marvel?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

2 thoughts on “Captain Marvel rozširuje univerzum

  • 17. marca 2019 at 20:31
    Permalink

    Proč je najednou hlavní hrdinka označována jako Vers?

    Reply
    • 18. marca 2019 at 9:37
      Permalink

      Vo filme je to vysvetlené. 😉

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
5 + 28 =