Má Netflix náhradu za Game of Thrones?

Televízne spracovanie série kníh Pieseň ľadu a ohňa amerického autora Georgea R. R. Martina si získalo obrovskú popularitu. No všetko sa raz musí skončiť, aj to najlepšie. Inak to nebolo ani v prípade GOT, s ktorého záverom fanúšikovia neboli spokojní a vyvolal výraznú vlnu nevôle. Každopádne, seriálový svet ide ďalej, preto sa vynára otázka, čo zaplní prázdne miesto po tomto kultovom počine? Odpoveď možno pozná Netflix s čoraz populárnejším seriálom Posledné kráľovstvo.

Posledné kráľovstvo (The Last Kingdom) je seriál vytvorený na základe knižnej predlohy, ktorej autorom je britský spisovateľ Bernard Cornwell. Aktuálne sériu kníh The Saxon Stories (Saské príbehy), alebo aj Uhtred z Bebbanburgu, tvorí jedenásť kníh. Desať z nich je preložených, ale len do češtiny, slovenská verzia sa zatiaľ neplánuje, a jedenástej, Vojny vlka, by sme sa mali dočkať už túto jeseň.

(zdroj: imdb.com)

Seriál pôvodne vysielala britská televízna stanica BBC. Prvá séria uzrela svetlo sveta v októbri 2015 a odvtedy ju nasledovali dve ďalšie, pričom zatiaľ posledná z nich, tretia, vznikala ako prvá pod taktovkou Netflixu. Aktuálne tvorcovia pracujú na štvrtom pokračovaní, každá z už odvysielaných sérií obsahovala spracovanie vždy dvoch kníh Saských kroník. Vďaka tomu môžeme predpokladať, že by okrem nadchádzajúcej štvrtej série mohla byť ešte aspoň jedna ďalšia, prípadne aj viacero, keďže Bernard Cornwell stále aktívne píše a počet kníh neohraničil.

O čo teda ide? Dej The Last Kingdom je zasadený do obdobia konca 10. storočia v saskom Anglicku, ktoré ešte vtedy oficiálne nebolo nazývané Anglickom, ale tvorili ho štyri saské kráľovstvá a dve nezávislé – Northumbria na severe (nad ktorou bolo Škótsko, ale medzi Škótmi a Sasmi vládlo nepriateľstvo), Mercia, East Anglia, Wales (ktorý patril Walesanom a nie Sasom), Cornwallum a Wessex. Centrom celého príbehu je postava Uhtreda, dediča pevnosti v Bebbanburgu situovanej na severe Northumbrie. Vo veku deväť rokov ho z domova počas bojov uniesli Dáni, pričom ich vodca jarl Ragnar si chlapca tak obľúbil, že ho uznal za svojho. Syn saského veľmoža tak bol vychovávaný ako Viking.

(zdroj: imdb.com)

Knihy aj seriál mapujú Uhtredovu cestu životom, keď sa po Ragnarovej vražde na prahu dospelosti stáva vyhnancom zaseknutým niekde uprostred dánskeho a saského sveta a nevie, kým by vlastne mal byť, kam sa zaradiť. Vďaka northumbrijskému kňazovi sa dostáva do služieb kráľa Wessexu. Sledujeme jeho strasti, ale aj radosti a, samozrejme, sen o návrate do rodného Bebbanburgu. Uhtredov príbeh je však iba druhoradý, hlavným motívom je formovanie Anglicka do tej podoby, ako ho poznáme dnes, čo bol sen wessexského kráľa Alfréda, ktorý si neskôr za svoje ambície a pokusy spojiť všetky kráľovstvá do jedného vyslúžil prívlastok Veľký. Autor knižnej predlohy Uhtreda definuje iba ako prostriedok na opis a spojenie všetkých udalostí. V skratke, potreboval niekoho, kto by bol všade. Samozrejme, hoci je tento príbeh čiastočne založený na reálnych historických udalostiach, vďaka čomu zahŕňa aj niekoľko skutočných postáv (neprezradím, ktoré to sú, pozrite si, prečítajte a zistíte), nájdete tu aj mnoho fikcie, či už z pera Bernarda Cornwella, alebo tvorcov seriálu.

(zdroj: imdb.com)

Čo sa týka hereckého obsadenia, v The Last Kingdom môžete nájsť mená, ktoré vám budú známe z iných obľúbených televíznych formátov, ale aj filmov. Trebárs z GOT sa tu mihli Kevin Eldon (v GOT Goldcloak, ale hral ešte napr. aj v Doctorovi Who), Marc Rissman (v GOT Harry Strickland) či Jóhannes Haukur (v GoT Lem Lemoncloak). Z iných si tu zahrali napríklad Alexander Dreymon (American Horror Story: Coven), Ian Hart (Harry Potter a kameň mudrcov, aj dary smrti, ako profesor Quirrell/Lord Voldemort), Toby Regbo (v prvej časti Harry Potter a dary smrti a vo Fantastických zveroch: Gindewaldove zločiny sa predstavil ako mladý Dumbledore), Simon Kunz (Captain America: Prvý Avenger), Rune Temte (v Captain Marvel hral Brona-Chara), Joseph Millson (Casino Royal), Jason Flemyng (Dr. Jekyll a pán Hyde v Lige výnimočných, Hviezdny prach, Solomon Kane, Súboj titanov, Kick-Ass, Azazel v X-Men: Prvá trieda) a mnohí iní.

(zdroj: imdb.com)

Keďže výpravnosť tohto diela je na televíznych obrazovkách oveľa realistickejšia než napríklad v prípade Vikingov, okamžite si získalo veľkú popularitu. Po skončení GOT dokonca začali po internete kolovať úvahy, že má potenciál obsadiť pozíciu svetového fenoménu. Na našom území zatiaľ The Last Kingdom nie je veľmi známe, ale je otázkou času, kedy uhtredománia zasiahne aj nás. Či skôr vás, lebo mňa už zasiahla v plnom rozsahu. Tento kúsok rozhodne stojí za pozornosť a pokiaľ ste milovali GOT, potom vám bude stačiť málo, aby ste sa namotali aj na The Last Kingdom. Veď na Rotten Tomatoes má TLK hodnotenie až 91 %, zatiaľ čo GOT za ním zaostáva s 89 %.

Jane Blake

Fantázia je zem, do ktorej utekám najradšej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 + 18 =