Ken Liu: Ctnosti králů
Ken Liu je americký spisovateľ a prekladateľ, ktorý ale nezanevrel na svoje čínske korene a usilovne prekladá príbehy z čínštiny. Vďaka nemu napríklad vyšli aj preklady kníh čínskeho spisovateľa Liou Cch’-sina (trilógia Vzpomínka na Zemi – zatiaľ vydané Problém tří těles a Temný les). Za svoju poviedku Papierový zverinec získal cenu Hugo, Nebula a World Fantasy Award. Za svoju epickú sériu Dynastie Pampelišek získal cenu Locus v kategórii najlepšia prvotina a bol nominovaný aj na cenu Nebula.
Ken Liu nám vo svojom diele ponúka veľkoleposť čínskej ríše a jej kultúru. Zameral sa na obdobie siedmich bojujúcich štátov a na zjednocovanie Číny. Boli to kruté boje, v ktorých krv tiekla potokom a bolo potrebné vyniknúť šikovnosťou a bojovou stratégiou, taktickým myslením, vhodnou psychológiou a rôznorodými poznatkami. Vedenie vojny cnostným spôsobom neviedlo k víťazstvu. V Číne vychádzali aj príručky o tom, ako viesť vojnu. Viacerí protagonisti príbehu sú historické postavy.
Tento román má prívlastok silkpunkový. Čo to ten silkpunk vlastne je? Silkpunk čerpá inšpiráciu z ázijskej tradície staroveku. Pre tú boli typické materiály ako bambus, hodváb, papier či dary prírody ako korály, perie vtákov, škrupiny, kokosové orechy. Vidíme tu rozsiahly technologický pokrok a inžinierov, ktorí zdokonaľujú svoje vynálezy. Takmer všetko sa opiera o pozorovanie prírody (napr. prečo niektorí vtáci vedia vyletieť tak vysoko) alebo o pozorovanie veľrýb. A všetko je prepojené fantastickými motívmi. Stretneme tu jednoduché vzducholode z bambusu a hodvábu, ktoré zhadzujú bomby plnené horiacim lepkavým dechtom, mechanické veľryby poháňané primitívnymi parnými strojmi, ľudí plachtiacich vzduchom, akoby leteli na samotných drakoch, rôznych bylinkárov, amatérskych vynálezcov, ktorí dokážu roztokmi soli rozpustiť kameň, jazdu na krubenoch (veľryby), ženy ovládajúce oheň, ktorým vedia vsugerovať myšlienky iným ľuďom, knihu, v ktorej sa písmená objavujú samé od seba.
Ken Liu z Číny spravil súostrovie Daru, kde medzi sebou súperí 7 štátov. Xanské kráľovstvo, ktorým všetci opovrhovali a vysmievali sa mu, dobylo všetky štáty a vznikla Xanská ríša. Cisár Mapidére (Jediné jasné nebo) ovláda obrovské impérium. Lenže ríša je oslabená a chudobná, obyvateľstvo musí pracovať na nútených prácach (stavba cisárskych palácov, hrobky panovníka, komunikácie), kde je s nimi kruto zaobchádzané, čím vzrastá nespokojnosť, namiesto rôznych variantov písma sa musí používať jednotné, všetky zbrane boli skonfiškované, hranice štátov boli zborené. Cisár chcel dosiahnuť nesmrteľnosť. Nakoniec i tak zomrel a podvodom je dosadený na jeho miesto cisár Eriši, ktorý je iba bábkou v rukách kastelána Pira, ktorý sa s ním zahráva, vnucuje mu svoje myšlienky a nedáva mu možnosť samostatne vládnuť.
No postupne dochádza k vzbure. Proti sebe stoja dvaja protivníci, ktorí mali najprv priam bratský vzťah, no potom v túžbe po dosiahnutí svojej pravdy, ako má vládnuť panovník, sa z nich stali nepriatelia. Mata Zyndu, viac ako dvojmetrový chlap s dvoma zreničkami, je horkokrvný, pyšný, domýšľavý a krutý. Veril tomu, že nikto mu nie je rovný, neveril žiadnym radám, nedal si poradiť, ale časom po smrti cisára Erišiho sa z neho stáva hegemón ríše a začína vláda principiátu. On je vodcom jednej vlny povstania. Na druhej strane je Kuni Garu, ktorý viedol záhaľčivý život plný žien a pijatiky, ale vždy vedel, že má pred sebou inú budúcnosť, že je predurčený na veľké veci. Svojou láskavosťou predstavuje ideálneho vladára, ktorí sa snaží chrániť ľudí, starať sa o ich potreby, vyhrávať vojny s čo najmenšími stratami. Kuni Garu vyniká svojou mysľou, výrečnosťou a tým, že spravodlivo odmeňuje. Dokonca za maršálku svojej armády vymenuje ženu Gin Mazotiovú, za čo sa mu všetci smejú, kým ich ona nepresvedčí o opaku. Raz vyhráva Mata Zyndu, raz Kuni, najprv je Kuni len vojvoda, nakoniec sa stáva kráľom malého kráľovstva Dasy a odtiaľ postupne ovládne všetky štáty, ktoré Mata ešte viac rozdelil. Mata Zyndu je historická postava hegemóna Siang Jüa, bol z významného rodu generálov a tak je to aj v knihe. Jeho protivníkom bol Kao-cu, rebel, ktorý zvíťazil (Kuni Garu).
Kniha je popretkávaná množstvom filozofických a psychologických úvah. Veľký dôraz sa kladie na morálku panovníka, na úprimnosť a spravodlivosť, ako o tom hovorí Konfucius. Máme tu aj silné ženské postavy napríklad princeznú Kikomy, ktorá priniesla neskutočnú obeť, len škoda, že si to odniesla ako tajomstvo do hrobu. Manželky Kuni Garua sú múdre ženy, ktoré ho vedia posunúť k správnym rozhodnutiam. Dokonca sú v jeho armáde zriadené aj pomocné ženské zbory, ktoré prispejú k tomu, že armáda je dobre zásobená a má kvalitné jedlo, o zranenia vojakov sa má kto postarať, a pri lietaní vo vzducholodiach sú štíhle ženské postavy len prínosom.
V príbehu sú zastúpené aj mytologické prvky. Jednotlivé štáty sú zasvätené ôsmym bohom (dve sestry sú dvojičky). Bohovia nadržiavajú svojim favoritom, sú priamymi aktérmi deja, vystupujú v prestrojení a smrteľníci sú iba šachovými figúrkami. Za tieto hry by sa nemuseli hanbiť ani samotní grécki bohovia. Bohovia súperia aj medzi sebou, ale vyhrať môže len ten najchytrejší. Nakoniec dochádza ku akémusi zmiereniu.
Celé dielo je o hľadaní cnostného panovníka, o boji medzi púpavou (Kuni Garu), ktorá zmäkčuje tvrdú a holú pôdu, a tým ju pripravuje na sen chryzantémy (Mata Zyndu). Je to kniha o veľkej ctižiadostivosti, o ukrutných bojoch obrovských armád, ktoré nadržiavajú vždy niekomu inému, podľa toho, ako sa im to hodí, o vernosti tých, ktorí idú za svojím vybraným panovníkom a sú ochotní zaňho obetovať vlastný život, o obrovskom heroizme postáv a o moci, ktorá korumpuje osobnosť. Zrada je na dennom poriadku, ten, kto vám ešte včera sľuboval vernosť, vás na druhý deň podrazí. Intrigy sú spriadané rafinovanými metódami a záleží naozaj len na šikovnosti jednotlivca, či vynikne. Je to o tom, ako zostať ľudským, ako nepodľahnúť pokušeniam moci.
O tejto knihe by sa dalo napísať ešte mnoho. Svojím spôsobom je to naozaj veľkolepé dielo, kde vystupuje neskutočné množstvo postáv, ale v konečnom dôsledku je to len prepísané jedno obdobie čínskych dejín s fantastickými prvkami. Ale na druhej strane, máme tu reálne vykreslené charakterové rysy jednotlivých postáv a približne tak boj o zjednotenie Číny aj prebiehal, samozrejme, ak si odmyslíme fantastické prvky. I keď, čo môžeme vedieť o starodávnom svete a či naozaj nie sme len figúrkami na šachovnici moci?
Na záver zaujímavá myšlienka: „Tí, kteří jsou u moci, mají nárok na jistá privilégia. Ale udržujme to v rozumných mezích, ano?“
Ďakujeme vydavateľstvu Host za recenznú e-knihu.
Podrobné informácie o knihe:
- Vydavateľstvo: Host
- Počet strán: 624
- Väzba: pevná väzba s prebalom
- Rozmer: 145 × 214 mm
- Jazyk: český
- ISBN: 9788075771001
- Rok vydania: 2017
Zhrnutie
Táto kniha je veľkolepé historické veľdielo s prvkami fantastiky. Ak chce človek vyskúšať ázijskú kultúru a zažiť dlhé a veľkolepé čítanie hlavne o vojenských stratégiách a s množstvom filozofických úvah, nech sa pustí do čítania. Bude buď očarený a ohúrený, alebo mu to neprinesie nič.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.