Knižná sešn s Erikom Fazekašom
V utorok 13. 3. 2018 sme v Storme pokračovali v marcových špeciálnych knižných eventoch a privítali sme knižného editora Erika Fazekaša. Erik dlho pôsobil v Slovarte v rámci jeho značky SlovartBooklab, ktorá sa venuje young adult titulom.
Ako prvé sme sa od Erika dozvedeli, že je posledným človekom, cez ktorého ruky prejde výsledný titul a schvaľovací proces, takže všetky chyby sú na jeho triku. Odľahčená a zábavná atmosféra teda panovala hneď od začiatku a zodpovedal nám tiež veľmi dôležitú otázku, do akej rokfortskej fakulty by patril – 10 bodov pre Chrabromil za členstvo Erika Fazekaša! Povedal nám, v čom spočíva jeho práca a že je to z veľkej časti manažérska činnosť – počas roka má množstvo malých projektov (kníh), s ktorými žije od začiatku až do konca – od posudzovania, vyberania titulu, komunikácie so zahraničím a kupovania práv cez prekladanie, redigovanie, korigovanie a to, ako výsledná kniha bude vyzerať, až po komunikáciu s recenzentmi a blogermi, marketingovú činnosť a usporadúvanie eventov.
Z tohto nám môže byť jasné, že byť knižným editorom nie je práca na osem hodín denne, ale výrazne zasahuje aj do voľného času. Ten si však Erik teraz rád vypĺňa napríklad knihami z celkom iného súdka, než na akých pracuje, napríklad odbornými publikáciami o editorskej práci. Dozvedeli sme sa tiež, že žáner YA mu bol v rámci vydavateľstva pridelený, no našiel v ňom záľubu a snaží sa vnímať ho aj prostredníctvom svojich preferencií, čo sa značne odráža na výbere, ktorý môžeme vidieť v booklabáckych tituloch. Erik je veľký fanúšik fantastiky, preto mnohé z YA kníh, ktoré vyberá, zasahujú sčasti aj do žánrov sci-fi, fantasy a hororu. Nezabúda však ani na realistickejšie príbehy. Zaujímalo nás, čo si myslí o tom, že je YA fantastika zatracovaná dospelými čitateľmi fantastiky na Slovensku, a dostali sme skvelú odpoveď. Vyjadril presvedčenie, že je to tým, že kým v YA slúži fantastika najmä ako kulisa pre príbeh, ktorý je v popredí, v „dospelej“ fantastike je dôležitý najmä prepracovaný prvok fantastiky, do ktorého sa potom zasadzuje príbeh, a preto mnohým čitateľom zvyknutým na tento prístup môže YA prekážať.
Zistili sme, že najobľúbenejšou Erikovou knihou z tých, na ktorých pracoval a ktoré na Slovensko priniesol, je Niečo viac, na tom sa s ním jednoznačne zhodnem. Vďaka Erikovi v slovenčine vychádzajú knihy Patricka Nessa a vďaka nemu sme ho tu mali možnosť minulý rok stretnúť aj naživo. Ness má, podľa Erikových slov, úderný ironický humor, jediným jeho nárokom bola vaňa v hotelovej izbe a možnosť ísť si zabehať. Prezradil nám tiež, že po predchádzajúcej návšteve Prahy, kde program Nessa poriadne vyšťavil, napriek únave dal zo seba fanúšikom na evente v bratislavskom Martinuse zo seba všetko, a presne taký pocit sme si odtiaľ odnášali.
Erik nám tiež poskytol insight do editorskej činnosti a vysvetlil, že nie je všetko len o dobrom vkuse a úmysle, veľkú úlohu hrajú vo vydavateľskom procese čísla a financie, ktoré zabezpečia, aby vydavateľstvo prežilo, takže nie všetko je o chcení a nechcení editora. Podstatnou zložkou tvorby knihy sú tiež ľudia, s ktorými spolupracuje. Posťažoval sa, že kvalitných prekladateľov a jazykových redaktorov je málo, a je rád za tých, s ktorými má možnosť spolupracovať. Napriek tomu sa priznal, že túto manažérsku časť práce má radšej ako vysedávanie nad textami, ktoré môžu, keď sa im venujete už 35. raz, človeka poriadne zdeptať.
Prezradil nám však niekoľko skvelých noviniek, ktoré chystá vo vydavateľstve CooBoo, do ktorého redakcie začiatkom roka pribudol. Môžeme sa tešiť na knihy zo série Mortal Engines od Philipa Reeva, ktorých filmovú adaptáciu budeme môcť onedlho vidieť v kine. Tiež nové vydanie Artemisa Fowla, ku ktorému sa takisto práve natáča film. Erik sa však chce viac venovať aj slovenským autorom, preto sa môžeme tešiť na „dospelácku“ lyrickú fantasy Parstelvan od Silvie Zeumerovej, tá by mala vyjsť už na jeseň tohto roka, či dva YA počiny – V znamení ametystu od Majky Danihelovej a Armáda temnoty a noci od Denisy Lesniakovej, ktorá je vraj ako stvorená pre čitateľov série Trón zo skla. Chcel by tiež začať v slovenčine vydávať klasiky z fantastických žánrov, ktoré na našom trhu dlhodobo chýbajú. Uvažuje aj o vydávaní kníh Philipa K. Dicka.
Po skvelej besede padlo ešte mnoho otázok od dychtivého publika. 🙂 Napríklad či Erik je alebo nie je za filmové obálky kníh (nie je), či by po všetkých svojich skúsenostiach chcel napísať aj nejaký vlastný text (nemá čas), aké boli jeho skúsenosti s prekladom Sabriel (vyčerpávajúce) a čo bolo pre neho podnetom k čítaniu v detstve. Erik nám prezradil, že ako mladý chalan patril do čitateľského klubu, v ktorom objavili Stephena Kinga a jeho knihy, ak sa im ich podarilo zohnať v knižnici, si medzi sebou posúvali na speed čítanie, aby ich za mesiac výpožičky stihli prečítať viacerí. Potom tiež prepadol Harry Potter láske, ako mnohí ďalší z našich rovesníkov a aj väčšina redakcie Multiverza, a tak sa dostal aj k angličtine a čítaniu v nej – nemohol sa dočkať nových dielov a pustil sa do krvopotného čítania originálu so slovníkom v druhej ruke.
Na záver sme z položených otázok vybrali jednu, ktorej autorka získala knihu Najdlhší deň Adama T., dúfame, že z nej bude mať radosť.
Večer s Erikom bol skvelý! Najbližšie ho môžete vidieť na Slavcone, kde bude mať vlastnú prednášku, no medzičasom zabudol, o čom. 🙂 Preplnená hlava editora.
Ak chcete vedieť, aké ďalšie akcie chystáme, nezabudnite sledovať FB stránku Storm Game Baru. Najbližšie nás čaká a Komiksový kvíz vol. 3 a Komiksové Multiverzum #3 s Drackulom.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.
Podarená knižná sešn! a z knihy mám radosť samozrejme 😉
To sme radi. Dúfam, že sa uvidíme aj na niektorom ďalšom evente. 🙂