Marvel News #127: X-Menov treba začať čítať práve teraz!

Vo svete X-menov bolo nutné urobiť poriadok! Reštartov a nových začiatkov už Marvel pripravil pre mutantov nespočet, a tak to tentokrát chcelo niečo naozaj zásadné. A preto bol povolaný Jonathan Hickman. Fanúšikovia sa konečne po mesiacoch teasovania dočkali prvého zošitu House of X. Recenzenti sa hneď po vydaní predbiehali v superlatívoch a vyzerá to tak, že mutantom svitá na lepšie časy.

Humans of the planet Earth. While you slept, the world changed.Proffesor X

A od prvých stránok prvého zošitu vidíme typického Hickmana. Dej sa prakticky nehýbe a my sledujeme len útržky toho, aký je aktuálne vo svete stav. Mutanti majú navrch a sú si toho vedomí. Chcú, aby ich ľudstvo uznalo ako národ, aby všetci stíhaní mutanti dostali amnestiu a skrátka, aby nastal mier. Výmenou by za to ľudia dostali mocné lieky, ktoré sa získavajú z rastlín rastúcich na Krakoe – žijúci ostrov, ktorý sa stal hlavnou základňou mutantov.

Reakcie na House of X

Ďalšou novinkou, ktorej sú mutanti schopní, je cestovať systémom brán, ktoré Krakoa ovláda vďaka vysadeným rastlinám v tzv. habitatoch. Super záležitosť, vďaka ktorej vidíme rôzne časti sveta v priebehu pár stránok. Ľudia ale nenechávajú nič na náhodu a vzniká organizácia Orchids Protocol, ktorá pozbierala vedcov a agentov z rôznych organizácií od SHIELDU cez AIM až po Hydru. A vyrábajú niečo, čo by mohlo pre ľudstvo nelichotivú situáciu zvrátiť. Je to fajn spestrenie, lebo ľudstvo byť vyzeralo naozaj na kolenách.

And i wanted you..I needed you..to understand..You have new gods now.Magneto

Keďže je to Hickman, máme v závere viac otázok ako odpovedí. Je to ale zaujímavo rozložená šachovnica a dianie sa začne určite zamotávať. Recenzenti sa zhodujú, že toto je ten bod, keď treba začať X-Menov čítať, ak ste to doteraz len zvažovali. A ja s tým viac ako súhlasím. Možno veľa vecí nepochopíte, ale verte mi, že toto pri Hickmanovi zažívajú aj ostrieľaní čitatelia. Včera odštartovala aj miniséria Powers of X, tej sa budeme venovať v ďalších Marvel News.

House of X #1

Ďalšia záležitosť, ktorá minulý týždeň debutovala, je séria Valkyrie: Jane Foster. Jane Foster už dávnejšie nie je Thor a taktiež sa už vyliečila z rakoviny. Keď sa na Zemi odohrával konflikt v rámci War of the Realms, bola povolaná, aby pomohla. Jane pomohla a získala tak novú úlohu. Je z nej valkýra.

Hneď na úvod treba uviesť, že event War of the Realms načítaný mať nemusíte. Dokonca nemusíte byť expert na svet Thora. Všetko, čo potrebujete vedieť, som uviedol v predošlom odstavci a komiks sám vám to všetko podrobne vysvetlí. Je to teda skvelý štart aj pre úplných nováčikov.

Valkyrie #1

Jane rieši klasické úvodné superhrdinské problémy. Postupne zisťuje, čo to znamená byť valkýrou a aké schopnosti tým získala – schopnosť vidieť, ako blízko je človek k smrti, je neskutočne cool. Zároveň tu sledujeme štandardný problém prevádzkovať popri boji so zlosynmi aj súkromný život. Zápletka príbehu sa okrem premeny Jane Foster točí okolo zbraní a artefaktov, ktoré ostali po War of the Realms na Zemi. Sú mocné a tak by sa nemali dostať do zlých rúk. Ale práve presne to sa stane.

Aaron opäť využíva mytológiu a zároveň vytvára novú. Je evidentné, že je v tejto mytologickej sfére doma. Prvé číslo ma bavilo a vrelo vám ho odporúčam. Je to akčné, priamočiare, ale zároveň to má svoju myšlienku. Jane má ako valkýra obrovský potenciál a ja sa teším na jej ďalšie príbehy.

Thor is a God. Valkyrie…is a job.Brunnhilde

Svetoznámy hudobník David Bowie, ktorý nás v roku 2016 opustil, sa dočkal pocty v sérii Guardians of the Galaxy. V zošite číslo #7 bolo prezradené, že nová loď tejto partie ponesie meno Bowie. Autor série Donny Cates potvrdil, že ide o priamy odkaz na tohto speváka pri príležitosti 50. výročia jeho prvého hitu Space Oddity. Officiálny Twitter účet Davida Bowieho adresoval tejto pocte palec hore. 😉

Guardians of the Galaxy #7


V rámci osláv 80. výročia vydavateľstva Marvel sa októbri vráti ďalšia legendárna značka. Pôjde o antológiu Bizarre Adventures, ktorá v 80. rokoch prinášala fanúšikom množstvo rôznorodých príbehov. V avizovanom one-shote môžeme očakávať Draculu, Shang-Chiho a množstvo ďalších postáv, takže o zábavné, možno bizarné príbehy, určite nebude núdza. Medzi autorov scenára patria Jed Mackay, Chris Onstad, Becky Cloonan a Sebastian Girner. O kresbu sa postará Francesco Manna, Becky Cloonan a ďalší.

Pre fanúšikov série Champions je tu zlá správa. Scenárista Jim Zub na svojom webe oznámil, že po zošite Champions #10 sa séria končí. „Snažil som sa priniesť starý dobrý Marvel do dnešných dní s novou generáciou hrdinov. Podstúpil som riziko, ale nevyšlo to tak, ako sme dúfali, a tak sú moje dlhodobé plány ukončené už v počiatku. Žiaľ, občas to tak skrátka chodí.“ Zub tiež poďakoval všetkým fanúšikom a prisľúbil, že s teenage superhrdinami nekončí a má s nimi stále veľké plány. Zverejnená bola už aj obálka pre posledné číslo, ktorého sa dočkáme v októbri.

Champions #10

Conan sa snaží prekaziť obchodovanie s ľuďmi. Black Widow nasleduje mŕtvoly, ktoré za sebou necháva mocný zlosyn. Žena, ktorá sa stala vo svete nelegálneho obchodu tovarom, privolá modlitbou Satanovho syna Daimona Hellstroma. A základ na zaujímavú tímovku prvého annualu série Savage Avengers je na svete. A keďže sa s tým táto trojica určite nebude párať, čaká nás kopec akcie a polámaných zlosynov. Scenár napíše Gerry Duggan, kresliť bude Ron Garney. Budem citovať anotáciu, v ktorej sa píše – „Objednajte si tento komiks, alebo choďte do pekla.“ Zošit bude na pultoch v októbri.

Savage Avengers Annual #1

Najzaujímavejším titulom včerajších noviniek je určite začiatok minisérie Powers Of X, ktorá bude priamo prepojená s už spomínanou sériou House of X.

Avengers #22
Black Panther #14
Captain America #12
Conan The Barbarian #8
Death’s Head #1
Fantastic Four #12
Friendly Neighborhood Spider-Man #9
Marvel Comics Presents #7
Marvel Team-Up #4
Powers Of X #1
Runaways #23
Secret Warps – Iron Hammer Annual #1
Star Wars – Age Of Resistance Special #1
Star Wars Galaxy’s Edge #4
Thanos #4
Venom Annual #1

Powers of X – Variant

Ďalšie Marvel News sú na konci. Pokiaľ sa Multiverzum nepretransformuje na stánok so zmrzlinou, keďže podmienky sú na to skvelé, budeme tu aj o týždeň. Dovtedy sledujte ďalej Multiverzum na Facebooku a čítajte komiksy!

A nezabudnite, že Marvel News už nájdete s menším časovým odstupom aj na Youtube!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 + 20 =