Modrá Crew 4: Třetí zákon 1 + 2

Do predajní (niekomu do schránky) sa v polovici júla dovalila Modrá Crew s poradovým číslom 04. Táto edícia je špeciálna tým, že na jej obsahu sa podieľajú sami čitatelia, presnejšie jej predplatitelia, ktorí mali možnosť hlasovať, aký príbeh sa v nej objaví. Zo štvorice komiksov vybrali francúzsky komiks Třetí zákon.

Po dvoch fantasy komiksoch sa nám tak dostáva do rúk komiks z obdobia stredoveku a pápežskej inkvizície. Ide o debut dnes už dobre známeho scenáristu Xaviera Dorisona a kresliča Alexa Alicea, v ktorom rozprávajú príbeh bývalého inkvizítora Konráda z Marburgu (skutočná historická postava) a jeho hľadanie Tretieho zákona.

Komiks začína inkvizičným procesom s mladším Konrádom, ktorý je obvinený a nevyzerá to preňho ružovo. Strih! O 20 rokov neskôr v jednom kláštore po tom, ako objavia zvláštnu schránku, sú mnísi povraždení a kláštor je vypálený skupinou neznámych ozbrojencov v maskách. Preto je šedivý Konrád (vyzerá ako zaklínač Geralt), žijúci v utajení, povolaný do Paríža starým priateľom arcibiskupom Charlesom, aby tento masaker vyšetril. Tu spoznáva arcibiskupovu adoptovanú dcéru Elisabeth, s ktorou sa po tom, ako je arcibiskup brutálne zavraždený, vydávajú na dlhú cestu objasniť masaker v kláštore a odhaliť arcibiskupových vrahov.

Sama Elisabeth je rozprávačom príbehu, ktorý komentuje formou zápiskov zo svojho denníka. Tak objavujeme aj Konrádov charakter hlboko veriaceho, drsného a nekompromisného muža s tajomnou minulosťou. Aby ste si nemysleli, Konrád nie je žiadne starecké béčko. Je to udatný šermiar s vrcholnou fyzičkou, schopný skákať zo strechy na strechu a ešte si to rozdať s presilou bez zbrane. Sám Konrád je väčšinou stredobodom akcie (uvítal by som trochu fyzicky utrápenejšieho hrdinu ženúceho sa na pokraj svojich síl). Krásna Elisabeth za ním ale v ničom nezaostáva. Arcibiskup dbal na jej výchovu, vzdelanie a ona sama má dosť odvahy ísť do najhlbšej studne alebo vyliezť holými rukami na najvyššiu vežu. Obaja tvoria vcelku dobrý tím pátračov, ale dej ťahá Konrád. Oproti nemu je Elisabeth nevýrazná a keby nebola rozprávačom, tak ju môžeme pokojne vyškrtnúť ako zbytočnú postavu. Kým Konrád je obostretý tajomstvami, ona má iba ryšavé vlasy s úlohou plniť sexy ženský element, a to je málo. Môžeme predpokladať, že sa viac prejaví až v ďalšom zväzku, ktorý má vyjsť v septembri.

O záporákoch zatiaľ nie je čo povedať, pretože nedostali veľa priestoru a sú súčasťou tajomstiev obklopujúcich hlavného hrdinu. Ale zato naháňajú strach a keď sa objavia, vždy je preliata krv. Ale ako by vyzeral konšpiračný náboženský triler bez Templárov? Áno, aj oni sa tu objavia v druhej polovici a s vlastnou agendou ako tretia strana konfliktu. Ako sú do toho zamotaní a ich zámer, zistíme však až nabudúce.

Samostatný scenár hodnotím dobre a v rámci Modrá Crew je zatiaľ najlepší. Aj keď je lineárny a neobsahuje šokujúce zvraty, príjemne sa to číta a nemá to žiadne zbytočné hluché miesta. Príbeh je napínavý a je v ňom aj dosť akcie. S hlavnými hrdinami odhaľujeme tajomstvo ohrozujúce základy cirkvi postupne a nie chaoticky, takže sa čitateľ nestráca.

Výtvarná stránka komiksu je priemerná, ale k príbehu sedí. Je dospelá a dynamická, ale nie je to nič, čo by vás dostalo do úžasu (okrem zadku Elisabeth). Akčné scény sú kvalitne spracovné, ale trochu tomu chýba fyzická brutalita. Sme v stredoveku a keď pominieme rituálne ukrižovanie, tak keď sa tasia meče, očakávam aspoň nejakú odseknutú končatinu. V každom prípade farby sú skvelé a Alice nimi pekne zvláda atmosféru scén, či už ide o slnkom zaliate Španielsko, upršané počasie, rozbúrenú vodu alebo pochodňami osvetlené chodby hradov – zo záberov cítite to teplo, chlad, tajomno alebo hrôzu.

Vzhľadom na to, že séria vyšla v rozmedzí šiestich rokov v štyroch knihách, očakávam v ďalšom čísle zlepšenie, tak v scenári, ako aj v kresbe. A hlavne epické (možno prekvapivo komorné) finále.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew, 2017
  • Počet strán: 104
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 190 x 260 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-460-4
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 ⁄ 11 =