Modrá Crew 8: Ekhö – Zrcadlový svět 5 + 6

České vydavateľstvo Crew pokračuje so svojím úspešným projektom, kde dáva väčší priestor európskemu komiksu v rámci svojho širokého portfólia. V poradí už ôsmy zväzok série prináša tretiu knihu s francúzskym komiksom Ekhö, kde si na 104 stranách brožovanej väzby môžeme prečítať piaty a šiesty album. Priznám sa, že toto je jediná séria, ktorá ma v rámci ponuky Modrej Crwe zaujala, no to je skôr z dôvodu, že preferujem pevnú väzbu a väčší formát pri čítaní komiksu.

Výnimkou, ktorá ma k tejto sérii priviedla, je kresba – na tej stojí dielo pevnými nohami a nepoľavuje v kvalite, hoci nám tu crwáci dávkujú už tretiu stovku strán dobrodružstiev Mraveny a Jurija. Už od 1. strany nám autori prezentujú nádherné detailné panely s rozmanitým pozadím a fantastickou architektúrou Zrkadlového sveta.

Najmä pri zväčšených paneloch je možné stráviť skúmaním pozadia (nie hlavnej hrdinky) viac než jednu či dve chvíľky. Tu ma hneď zamrzí, že komiks nevyšiel v klasickej európskej žiletke. Tá by dala vyniknúť špecifickej kresbe, ale to nie je podstata projektu Modrá Crew.

Čo nám teda táto komiksová jednohubka ponúka? Píšem jednohubka, lebo je ako stvorená na popoludňajšiu kávičku, cestu vlakom či obednú prestávku. Približne 50-stranové príbehy si plynú svižným tempom a nie je treba si nad nimi lámať hlavu.

V Ekhö sledujeme fantazijný svet, do ktorého sa Mravena dostala ešte v prvom zväzku a omylom so sebou priviedla aj Jurija. Reflektujú sa tu skutočné mestá a oblasti, elektrina je tu pojem neznámy a na dôvažok je tu kopec bytostí, príšer a netvorov, ktorí sú často súčasťou bežného života, ale aj opradení rúškom tajomstva. Tento svet sa musí držať v rovnováhe a práve prítomnosť hlavných protagonistov je riziková. Autori teda šikovne využívajú a ohýbajú formálny vzťah na vytvorenie pikantnejšieho obsahu – nezabúdajme, že autori sú Francúzi a Talian, ktorí sú v tejto oblasti expertmi od prírody.

Ako už býva zvykom, aj v týchto albumoch si môžeme odškrtnúť povinný panel s odhaleným poprsím a niekoľkými šteklivejšími detailmi, ale nejde naozaj o žiadnu „Manarovku“, takže sa nemusíte báť verejného pohoršenia pri čítaní v autobuse.

Prvý album voľne nadväzuje na to, čo sa udialo naposledy – naša skupinka sa vydáva tentoraz do Ríma, aby sa pozreli bližšie na zúbok prikónom (malé veveričky, ktoré ak si nedajú čaj, môžu sa rozčúliť a zmenia sa na niečo ako ManBearPig zo South Parku).

Hrdinovia sú prenasledovaní a postupne odhaľujú spiknutie v rámci spoločenstva prikónov. Musia spojiť všetky svoje sily, myšlienkové pochody a šnúrky na korzete, aby sa dostali k jadru veci a medzitým sa scenáristicky podarilo zakomponovať aj vložku s prevtelením sa mŕtvej postavy do Mraveny – ktorá z nevysvetliteľných dôvodov má schopnosť, resp. prekliatie vystupovať ako nedávno zosnulá postava. Poznávacím znamením je v tomto prípade zmena účesu. Táto idea je dosť postavená na hlavu, ale v dnešnej džungli neoriginálnych nápadov a nekonečne sa premieľajúcich klišé je toto ľahko prepáčiteľné. O to lepšie, ak sa podarí túto vsuvku určiť za hlavného hýbateľa deja, ktorý album dovedie do finále, ktoré nešokuje, ale ani nesklame.

Druhý album na mňa pôsobil vlažnejšie, ako také intermezzo, ktoré odbočuje od hlavného príbehu, aby mohlo využiť naplno rozmanitosť prostredia v rámci Ekhö sveta. Zavítame do zapadnutých južných kútov Ameriky, kde sa preveria hodnoty niektorých postáv, ich presvedčenie o vlastnej pravde a v neposlednom rade pretneme aj fanatických cirkevných prívržencov, ktorí sa snažia sabotovať vystúpenia Mraveninej klientky.

Ako som už spomenul, ide o veľmi svieži, svižný, oddychový komiks, ktorý je založený na humore, štipke erotických narážok, krásnej kresbe okulahodiacich figúr, fantastickom svete, kde sa miesto dopravných prostriedkov používa oplechovaný cap (moped) prípadne homologizovaný jašteri o veľkosti hrocha (fiat 500) a kde veľa vecí síce nedáva zmysel, ale vy si tento komiks kúpite, lebo sa chcete baviť a kochať – a to vám bude ponúknuté plným priehrštím.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Autor: Christophe Arlesto (FR)
  • Kresba: Alesandro Barbucci (IT)
  • Počet strán: 240
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 ⁄ 9 =