Teen Titans Go!

Priznám sa hneď na začiatok: na Teen Titans Go! si momentálne ulietam. Ja viem, viem, meškám niekoľko rokov, no seriál, ku ktorému sa dostanete aj na Netflixe, som začala pozerať len relatívne nedávno a zistila som, že sa do týchto deciek nedá nezamilovať.

Ak by ste však nevedeli, kto sú Teen Titans, urobíme si krátky úvod. Teen Titans sú značka DC Comics, ktorá už od roku 1964 dáva priestor fiktívnym tínedžerským superhrdinom, najmä sidekickom tých z prvej ligy. Divné spojenie dieťaťa a dospelého muža v kostýme v jednej domácnosti tak nahradila kooperácia so superhrdinskými rovesníkmi. Mohli sme čítať príbehy Robina, Kid Flasha, Wonder Girl či Aqualada – ich príslušnosť k hrdinovi si určite viete priradiť. Ako to však v superhrdinských tímoch býva, jeho zloženie sa časom alternovalo. Neskôr tím tvorili mimozemská princezná Starfire, Cyborg, ktorého meno hovorí za všetko, ufrflaná dcéra démonského svetovládcu Raven či zelený Beast Boy, ktorý je vždy v totálnom chille. Spolu s panovačným Robinom tu máme moderné zloženie Teen Titans animovaných seriálov!

Tí dostali svoje samostatné animované seriálové spracovanie už v roku 2003 – z produkcie Cartoon Network, prekvapivo – a bol to naozaj obľúbený seriál. Táto partia mladých superhrdinov si vždy zakladala na humore, konfrontácie majú najmä medzi sebou, sem-tam vybúchajú nejakých darebákov, ale skôr by sme to v prípade Teen Titans Go! mohli považovať za sitkom zo študentského privátu. Len si k tomu pridajte superschopnosti a to, že do žiadnej školy nechodia.

Aj seriál Teen Titans Go! sa drží reálií komiksového štúdia DC, nájdeme v ňom hrdinov aj záporákov z hlavného kánonu, no aj nových, vytvorených pre potreby (a zábavu) mladých Titánov. Na pravidelnej báze si vybavujú účty s malým človekom s veľkým IQ Gizmom, šibnutou Jinx, hromotĺkom Mammothom a ďalšími z tímu H.I.V.E. aj mimo neho.

 

Každá z postáv má svoj osobitý charakter a po niekoľkých častiach viete, čo od nich očakávať. Očakávanie vytvára moment napätia a potom v nás vyvolá pocit zadosťučinenia, keď si môžeme spokojne povedať: „Ach, to je klasický Beast Boy.“, akoby sme boli starí známi. Ich povahy vás nechám spoznať samých, ale verte, že sa vám dostanú pod kožu. Občas sa správajú ako ukážkové decká, občas im to totálne pere, občas používajú zbytočne veľa násilia (to je moja jediná výčitka seriálu), no vnímavé kiddo v tom má nakoniec vždy spoznať didaktické posolstvo.

Čo si však na seriáli cením najviac, je to, aký je meta.

Titáni si idú svoje, zažívajú každodenné príbehy a na priestore 2x 10 minút si s nimi vždy môžeme užiť krátku epizódku z Jump City. Skvelé je, ako do takého malého priestoru vedeli tvorcovia umne vložiť odkazy nielen na hlavný DC kánon, ale aj na predchádzajúce spracovania príbehov Teen Titans. Po zemi sa im v Titans Tower povaľujú plyšáci známych postáv (Darkseid, Batman…), na stenách majú obrazy a fotografie, ktoré by ste si mali lepšie všímať, často sa rieši Robinov vzťah s Batmanom a jeho komplex menejcennosti, no bez Batmana. Jeho výskyt, ako aj výskyt mnohých ďalších známych superhrdinov (áno, do toho rátam aj Santa Clausa), je taký ojedinelý, až si to vážite. Tieto cameá sú vtipné a pôsobia tak, že v duchu sa so smiechom modlíte, aby na to neprišli producenti, lebo tvorcovia určite nemali dovolené ich tam dávať. 🙂

Voice cast je vynikajúci a zostal ten istý ako v Teen Titans z roku 2003, čím sa podľa mňa chceli tvorcovia zavďačiť jeho skalným fanúšikom. Seriál obsahuje aj veľa pesničiek, čo asi k žánru patrí, no tie poväčšine zabavia. Najviac spieva a najlepší hlas má, ofc, Cyborg.

Čo je však najväčší a najpozitívnejší mind-fuck, je vizuálne spracovanie. Také nápadité vizuálne prvky, aké sú v tomto animáku, sú rarita. Nielenže sa tvorcovia hrajú s prístupom k animácii, seriál má presah aj do iných grafických a vizuálnych techník. Keď sa objavili scény, kde boli hrdinovia animovaní ako z predošlého Teen Titans seriálu, keď sa objavujú prestrihy reálnych kamerových záberov, keď tam vložili scénu z Nekonečného príbehu, keď ich hrali reálnymi bábkami, keď v ňom vystupujú živí herci s kostýmami postáv, keď… keď tam robia všetky tieto úžasné uletené veci, nedá sa to nemilovať. Pri každej epizóde budete čakať, čo tvorcovia vymyslia. Jednoznačne je to easter egg hunting, takže ak vás baví hľadať presahy, na tomto si pochrochňáte.

Netflix je veľmi vďačný prostriedok na to, že keď sa nudíte/chcete vidieť a skúsiť niečo nové/nemáte čo pozerať k raňajkám, jednoducho ho otvoríte a kliknete na odporúčané. Naozaj vás to trochu pozná, do istej miery môžete výberu Netflixu dôverovať. Aj moje kliknutie na Teen Titans bolo náhodné, veľké šance som tomu nedávala. Rozumejte – vždy som dosť neznášala seriály na Cartoon Network, už odmalička. A Teen Titans Go! sa na ne na prvý pohľad podobá, preto sa na CN aj vysiela. Pozrieť si však niečo rýchle k raňajkám prekonalo moju nechuť… a láska bola na svete. Stačilo mi na to pár minút seriálu. Teen Titans Go! je jeden skvelo spracovaný seriál plný nápadov, inovácií, presahov a odkazov. Takto si myslím, že k tomu došlo…

Produkcia (DC Entertainment, Warner Bros. Animation): Vezmeme relatívne silnú značku vytvorenú cielene pre mládež – tínedžerských Titánov – a rozhodneme sa, že z toho chceme priblblú zábavu pre najmladších, hlavne aby to bolo totálne strelené, totálne farebné a v dospelých vyvolávalo epileptické záchvaty (tak v mojej hlave vznikali CN seriály).

Tvorcovia (Aaron Horvath, Michael Jelenic): No veď dobre, ale ak to máme robiť, budeme to robiť tak, aby to bavilo pozerať aj nás.

To, ako veľmi toto kreatívne rozhodnutie na seriáli vidieť, zistíte sami, hneď ako si ho zapnete. Z toho sa odvíja aj cieľová skupina. Neznalí by tvrdili, že je to čisto detská záležitosť, jedna z tých vecí, ktoré doma deťom či mladším súrodencom musíte trpieť pri telke. Ale omyl! Nech si k tomu sadne akékoľvek dieťa, 5- či 35-ročné, so záľubou v popkultúre, zaručene sa bude baviť. Toľko referencií z 90. rokov, toľko odkazov na nám notoricky známe veci z detstva! Hotový raj pre nostalgických -dsatníkov s prefíkanými žmurknutiami, ktorým môže rozumieť len dospelý divák.

Takže ak by ste chceli tráviť so svojím kiddom spoločný čas pri TV, jednoznačne vám odporúčam tento seriál všetkými desiatimi. Aj keď má seriál (pre mňa prekvapivo) nízke hodnotenia, stavila by som sa, že tí ľudia mu jednoducho nedali šancu. Nevšímajte si ich. Verte mi. V 219 epizódach si užijete veľa zábavy. Ak by ste chceli príbehy Mladých Titánov na papieri, určite siahnite po sérii Mladí Titáni do toho!, ktorú začalo vydávať české vydavateľstvo Crew pod značkou Crew Kids. Jej štart s názvom Mladí Titáni do toho! 1: Párty, párty sa vám určite bude páčiť!

Bola len otázka času, kedy zo seriálu vznikne celovečerný animovaný film. Tvorcovia opäť posunuli svoje nápady ďalej a Titáni sa v ňom vyberú do kina a filmového štúdia, v ktorom sa točia snímky o superhrdinoch. Teen Titans Go! to the Movies malo v Amerike premiéru už počas leta, ale prekvapením je, že by sa mal dostať aj do našich kín, a to už 4. októbra.

 

Keďže majú v DC potrebu zobrať všetko dobre fungujúce, pridať za odmerku (či sud) temnoty a vypiecť to do nového bizarného tvaru, už o mesiac (12. októbra 2018) sa dočkáme hraného seriálu Titans. Trailer však väčšinu fanúšikov sklamal, môžeme sa len modliť, že sa ešte stane zázrak a bude to dobré. Pretože jasne vidieť, že nielenže pozmenili charaktery postáv, evidentne sú aj vizuálne efekty čudesné a všetko je ponorené do čierno-čiernej tmy. DC, nepreháňate to už trochu? Ak sa však odosobníme od animovaných seriálov, od toho, aké postavy sme si obľúbili a dáme tomu šancu, čo ja viem… možno z toho napokon naozaj niečo bude? Na našej FB stránke nájdete aj galériu fotiek zo seriálu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 + 18 =