Múmia ešte nepatrí do starého železa
Do kín v podobe pieskovej búrky priletela nová Múmia, ktorá nám má otvoriť dvere do znovuobnoveného Dark Universe plného monštier, strašidiel a iných potvor. Je to „Mission Impossible“ alebo reálna šanca na úspech? Nielen zámorskí kritici sa opäť rozchádzajú v názoroch na tento film, podobne ako pri Kráľovi Artušovi. #niesomkritik
Pri slove múmia typickému Slovákovi napadnú dve veci: Eva Máziková a filmová trilógia s Brendanom Fraserom. V tomto bode zanechajme prvú menovanú jej osudu postupujúcej mumifikácie. Múmia z roku 1999 je jednoduchá oddychová dobrodružná jazda, ktorá nenechala chladným nejedno dieťa. Predsa len vo veku 9/10 rokov nás vedel Imhotep pekne vystrašiť. Dokáže však reboot klasiky s nábehom na temné univerzum po rokoch vyrovnať skóre?
Najnovšia Múmia nie je vrcholom žánra (cháp horor/dobrodružný) a sa nedá považovať za film, ktorý sadne každému, ale uvediem pár dôvodov, prečo jej dať šancu nás pobaviť, vystrašiť a udržať v napätí. #tomcruiseforpresident
Áno, všetkými milovaný a zároveň nenávidený scientológ Tom je hlavný hrdina tejto temnej eskapády – pán Morten, prvým menom Nick. Múmia má feeling predchádzajúcich Mission Impossible a ostatných Cruisových filmov. Ten má odjakživa čuch na dobré role a málokedy si vybral projekt, ktorý by vyhorel alebo nemal potenciál. Postava Morten (Mort for short) nie je práve prototypom kladného hrdinu. Podobne ako jeho alter ego z pôvodnej múmie Brendan si ide za svojím… artefakty, zlato, you can name it.
S partnerom Vailom sa im podarí pri svojom poslednom záškodníckom kúsku vyslobodiť úmyselne zakliatu a z histórie zmazanú princeznú Ahmanet (nie, nemýľte si to s rozprávkou o Šípkovej Ruženke). Nebola by to však správna cruisovka, keby sa na scéne neobjavila aj charizmatická a očarujúca žena – historička Jenny (krásna Annabele Wallis z Peaky Blinders).
Tak ako pri Kurtzmanovom scénary k Džejdžejovím Star Trekom, ani Múmii nechýba potrebná rýchlosť a gradácia scén s miernym (ale nevyhnutným) útlmom v polovici deja. Počas krátkej prestávky v Mission Impossible: Mummy Protocol stretávame Dr. Jekylla s tvárou a tukom Russela Crowa, akéhosi Nicka Furyho temného univerza.
Sofia Boutella zas opäť nakopáva zadnice ako „sexy“ záporáčka (úvodzovky v slove sexy pochopíte už z trailerov) s menšími daddy issues. Tentoraz svoje ostré protézy vymenila za dýku od samotného boha smrti Setha {Legendary Item detectet – more ingredience needed} a ku koncu jej to dosť sekne.
Film je druhotinou Alexa Kurtzmana, inak schopného scenáristu a producenta (Mission: Impossible III, Watchmen, Star Trek, Now You See Me), ktorý nemal problém film remeselne dotiahnuť do uspokojivého konca. Miestami predvídateľná Múmia vďaka výbornému hereckému ansáblu a trikom na úrovni nenudí. Cruisove kaskadérske psie kusy sú jedným z príjemných ťahačov filmu a po rokoch už jeho klasickým trademarkom. Film slúži ako rozjazd pre takzvané Dark Universe a časom by sa v ňom mal objaviť Johny Depp alebo Javier Bardem.
Ale predsa len, 110 minút je tak akurát dosť.
O tom, či si zaslúži pokračovanie a či sa Dark Universe rozrastie, rozhodnú diváci, teda hlavne vy. Za seba môžem film s čistým svedomím odporučiť na výslednú konzumáciu.
P. S.: V kine je chladno, zoberte si kamoša… ehm, mikinu.
Zhrnutie
Táto akčná jazda neurazí, ale ani nenadchne. Je to pozerateľné, nabudí to na Dark Universe, herecké výkony sú uspokojivé.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.