Múmia ešte nepatrí do starého železa

Do kín v podobe pieskovej búrky priletela nová Múmia, ktorá nám má otvoriť dvere do znovuobnoveného Dark Universe plného monštier, strašidiel a iných potvor. Je to „Mission Impossible“ alebo reálna šanca na úspech? Nielen zámorskí kritici sa opäť rozchádzajú v názoroch na tento film, podobne ako pri Kráľovi Artušovi. #niesomkritik

Pri slove múmia typickému Slovákovi napadnú dve veci: Eva Máziková a filmová trilógia s Brendanom Fraserom. V tomto bode zanechajme prvú menovanú jej osudu postupujúcej mumifikácie. Múmia z roku 1999 je jednoduchá oddychová dobrodružná jazda, ktorá nenechala chladným nejedno dieťa. Predsa len vo veku 9/10 rokov nás vedel Imhotep pekne vystrašiť. Dokáže však reboot klasiky s nábehom na temné univerzum po rokoch vyrovnať skóre?

Na svoj vek vyzerá dobre! (zdroj: imdb.com)

Najnovšia Múmia nie je vrcholom žánra (cháp horor/dobrodružný) a sa nedá považovať za film, ktorý sadne každému, ale uvediem pár dôvodov, prečo jej dať šancu nás pobaviť, vystrašiť a udržať v napätí. #tomcruiseforpresident

Áno, všetkými milovaný a zároveň nenávidený scientológ Tom je hlavný hrdina tejto temnej eskapády – pán Morten, prvým menom Nick. Múmia má feeling predchádzajúcich Mission Impossible a ostatných Cruisových filmov. Ten má odjakživa čuch na dobré role a málokedy si vybral projekt, ktorý by vyhorel alebo nemal potenciál. Postava Morten (Mort for short) nie je práve prototypom kladného hrdinu. Podobne ako jeho alter ego z pôvodnej múmie Brendan si ide za svojím… artefakty, zlato, you can name it.

S partnerom Vailom sa im podarí pri svojom poslednom záškodníckom kúsku vyslobodiť úmyselne zakliatu a z histórie zmazanú princeznú Ahmanet (nie, nemýľte si to s rozprávkou o Šípkovej Ruženke). Nebola by to však správna cruisovka, keby sa na scéne neobjavila aj charizmatická a očarujúca žena – historička Jenny (krásna Annabele Wallis z Peaky Blinders).

(zdroj: imdb.com)

Tak ako pri Kurtzmanovom scénary k Džejdžejovím Star Trekom, ani Múmii nechýba potrebná rýchlosť a gradácia scén s miernym (ale nevyhnutným) útlmom v polovici deja. Počas krátkej prestávky v Mission Impossible: Mummy Protocol stretávame Dr. Jekylla s tvárou a tukom Russela Crowa, akéhosi Nicka Furyho temného univerza.

Sofia Boutella zas opäť nakopáva zadnice ako „sexy“ záporáčka (úvodzovky v slove sexy pochopíte už z trailerov) s menšími daddy issues. Tentoraz svoje ostré protézy vymenila za dýku od samotného boha smrti Setha {Legendary Item detectet – more ingredience needed} a ku koncu jej to dosť sekne.

„Sometimes, it takes monster to deafeat a monster.“ (zdroj: imdb.com)

Film je druhotinou Alexa Kurtzmana, inak schopného scenáristu a producenta (Mission: Impossible III, Watchmen, Star Trek, Now You See Me), ktorý nemal problém film remeselne dotiahnuť do uspokojivého konca. Miestami predvídateľná Múmia vďaka výbornému hereckému ansáblu a trikom na úrovni nenudí. Cruisove kaskadérske psie kusy sú jedným z príjemných ťahačov filmu a po rokoch už jeho klasickým trademarkom. Film slúži ako rozjazd pre takzvané Dark Universe a časom by sa v ňom mal objaviť Johny Depp alebo Javier Bardem.

Ale predsa len, 110 minút je tak akurát dosť.

O tom, či si zaslúži pokračovanie a či sa Dark Universe rozrastie, rozhodnú diváci, teda hlavne vy. Za seba môžem film s čistým svedomím odporučiť na výslednú konzumáciu.

P. S.: V kine je chladno, zoberte si kamoša… ehm, mikinu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Sarger

„Nechci bejt materialistická mrcha týhle party, ale co rizikovej příplatek?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 × 22 =