Nocterra #1 – Tieňové zombie a vianočné svetlá

Nocterra od Image Comics nás zavedie do sveta, kde slnko umrelo. Čaká nás vzrušujúci, nový pohľad na postapo žáner? Alebo pôjde len o starú zombie apokalypsu v novom kabáte?

Prvý diel nám predstavuje mladú ženu menom Val, ktorá si v novom svete bez slnka našla svoje miesto za volantom prepravného nákladiaku. Patrí medzi „ferrymen“, prepravcov, ktorí spájajú posledné ľudské sídla. Zúfalosť ju však prinúti vydať sa za prchavou nádejou nájsť miesto, kde slnko ešte svieti.

Komiks Nocterra je veľmi zaujímavý tým, že sa na jeho tri hlavné prvky treba pozerať najskôr samostatne, až potom ako na celok.

V prvom rade vizuálna stránka. Komiks plne využíva svoju premisu – každý, kto je pridlho v temnote, sa zmení na monštrum – na vytvorenie vlastnej, neónovej verzie Mad Maxa. A aj keď prirovnávanie postapokalyptických svetov k Mad Maxovi je trochu klišé, svetlami ovešané nákladiaky a ľudia oblečení do vianočných svetiel takéto prirovnanie priam vyžadujú. Okrem práce so svetlom a inkorporovanie svetla do každého prvku sveta sú zaujímavé aj monštrá, tak ľudské, ako aj neľudské (aj keď tie neľudské vyzerajú trochu ako dinosaury). Po vizuálnej stránke je teda komiks rozhodne úspech.

Druhá stránka sú samotné charaktery. V tomto druhu príbehov sú niektoré archetypy, staré ako žáner sám. Mladá žena, ktorá sa naučila prežívať v novom, drsnom svete. Skupinka preživších, ktorá vydržala vďaka pevným pravidlám. Starý muž s mysterióznou minulosťou. Nocterra využíva všetky tieto ustanovené stereotypy a… nič. Aj keď charaktery nie sú v žiadnom prípade zlé, pôsobia trochu neambiciózne. Sympatické, dobre vykreslené, no akoby vytvorené z formičiek hrdinov iných, podobných príbehov.

A to nás privádza k príbehovej stránke. Rovnako ako charaktery, aj príbeh je ako vystrihnutý z každého priemerného príbehu. Nie je zlý a autori sa aspoň vyhli zbytočným zmenám. No aj tu vidieť akýsi nedostatok ambícií. Hlavná hrdinka dostane ponuku, ktorú odmietne, no zúfalosť ju prinúti prijať ju, napriek tomu, že to je proti jej Pravidlám. Misia je postarať sa o Mysteriózneho starca, ktorý má spojenie so začiatkom apokalypsy. Úplne funkčné, ľahké na čítanie, absolútne neoriginálne.

Dokopy nám tieto tri prvky dávajú komiks, na ktorý sa skvele pozerá a ktorý neurazí, keď ho človek číta. Postavy, aj keď neoriginálne, sú dobre napísané a sympatické. Príbeh je ľahko sledovateľný a naznačuje mnoho smerov, ktorými sa môžu hrdinovia vydať. Ak vám však záleží na dobre prepracovaných mysterióznych svetoch viac ako na farebnej svetelnej show, pokojne si od finálneho hodnotenia odčítajte dva body.

 

  • Vydavateľstvo: Image
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Scott Snyder
  • Kresba: Tony S. Daniel
  • Dátum vydania: 3/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 + 18 =