Zberateľské okienko #3

Zberateľské okienko je po menšej prestávke späť. V predošlých dvoch epizódach som rozoberal omnibusy Doctor Strange a Alpha Flight. Tentokrát sa pozrieme na viac titulov a pripomínať to možno bude skôr stále populárnejší formát haul (pochvál sa, čo si si kúpil v poslednej dobe, nech ostatní slintajú). Dôvodov pre túto zmenu bolo niekoľko. Tým hlavným bol ale fakt, že ľudia toho stále veľa nevedia o spôsobe a miestach, kde sa ku kvalitným komiksom a v dobrých prevedeniach dostať. Stále sa šíri fáma o tom, že zbieranie OHC a omnibusov je len pre milionárov a študenti, prípadne ľudia čo majú hlboko do vrecka, si musia vystačiť s UKK, DCKK a podobne. Je to ale veľký omyl. Tu máte niekoľko tipov.

 

 

Prvým titulom, ktorý by som vám chcel prezentovať ako skvelú kúpu za skvelú cenu, je OHC Spider-Gwen vol. 1. Spider-Gwen asi väčšina z vás pozná. Ide o postavu z alternatívneho vesmíru Earth-65, v ktorom rádioaktívny pavúk nepohrýzol Petera Parkera, ale Gwen Stacyovú. Debut táto postava zažila v komikse Edge of Spider-Verse #2 a vďaka úspechu, ktorý zožala, sa neskôr dočkala aj vlastnej série. Ak vás teda táto postava zaujala, spomínané OHC je pre vás ideálne. Obsahuje totiž už spomínaný prvý výskyt, ale aj série Spider-Gwen pred a po Secret Wars, ktoré jej príbeh ďalej rozvíjajú.

 

 

Dovedna máme teda 12 čísiel v rozsahu 272 strán. Spracovanie je úžasné a veľmi oceňujem to, že sa vyhrali aj s obrázkami pod prebalom, ktoré zvyknú byť často odfláknuté nadpisom na čiernom pozadí.

 

 

Spider-Gwen vol. 1 vyšla vo februári tohto roka a dá sa teda stále bez problémov zohnať. Aktuálna cena sa pohybuje okolo 16 – 17 libier. Spolu s poštovným sa pri aktuálnom kurze libry vieme dostať na cenu 24 – 25 € (cena dvoch UKK a jedných cigariet). Vzhľadom na obsah a spracovanie, veľmi dobrá cena. Preto ak vás zaujíma Spider-Man univerzum a chcete vyskúšať aj inú postavu ako Peter Parker, určite neváhajte.

 

Obsahuje: EDGE OF SPIDER-VERSE 2, SPIDER-GWEN (2015A) 1 – 5, SPIDER-GWEN (2015B) 1 – 6

Počet strán: 272

Rozmery: 19 x 1,6 x 28,3 cm

Dátum vydania: 16. február 2017

Vydavateľ: Marvel Comics

Jazyk: Angličtina

 

 

 

Druhým príkladom, ktorý jasne ukazuje, že aj za málo peňazí sa dá urobiť veľa muziky, je komiks Avengers: Mythos. Musím sa priznať, že táto kúpa sa nepodarila mne, ale kolegovi zberateľovi, ktorý mi ju dal poslať na narodeniny, ale ako príklad funguje aj tak.

 

 

Avengers: Mythos je súbor uzatvorených príbehov, ktoré opäť a o niečo detailnejšie opisujú začiatky príbehov klasických marvelovských hrdinov. Konkrétne ide o originy Captaina Americu, Hulka, Ant-Mana a Wasp, Scarlet Witch a Quicksilvera, Visiona, Luka Cagea a Thora. Zostava je to teda naozaj pestrá. Každý príbeh robí iný tvorcovský tím a tak je aj celkové vyznenie príbehov vždy iné. Na prvý pohľad je tu vždy odlišná kresba, ale aj scenáristické postupy sa líšia v každom príbehu. Jediné mínus je, že tu chýbajú nejaké bonusy, ale to je len detail.

 

 

Čo sa týka jeho dostupnosti a jeho prípadnej kúpy, ide o prípad, keď sa oplatí na Amazone pozerať použité kusy – used. Je to tak trochu lotéria, ale neskúsili by ste to? OHC v rozsahu 206 strán za 0,01 libry? Ak si k tomu prirátame poštovné, dostávame sa na cenu necelých 5 € (2 pivá a 1 cigarety). Je možné, že vám za túto cenu príde šalát, ale myslím si, že sa to oplatí risknúť. V mojom prípade to fungovalo skvele. Komiks je zachovalý, vyzerá, že bol prečítaný maximálne raz. Za tú cenu, skvelý obchod. Nejde o žiadne zásadné dielo, ale som rád, že ho mám vo svojej zbierke.

Obsahuje: Avengers Mythos

Počet strán: 206

Rozmery: 19,7 x 1,3 x 28,6 cm

Dátum vydania: 18. apríl 2012

Vydavateľ: Marvel Comics

Jazyk: Angličtina

 

 

 

Aby sa nepovedalo, že je celá táto rubrika len o Marvel komiksoch, skočíme na návštevu do Vertiga. Sériu Skalpy netreba v našich končinách nejako obšírne predstavovať. Je to totiž jedna z mála vecí, ktorá vychádza v relatívne pravidelnom intervale a je tu nádej, že by mohla byť vydaná komplet. Príbeh odohrávajúci sa v indiánskej rezervácii, kde nemáme žiadnych cnostných Indiánov ako Vinnetou, ale skôr to pripomína geto, kde sa bojuje o prežitie. Funguje tu organizovaný zločin, platí zákon silnejšieho, hazard, zbrane, drogy, skrátka všetko nelegálne, na čo si len spomeniete. A presne na toto miesto sa vracia Dashiel, stratený syn rezervácie. Aj vďaka jeho príchodu sa dianie začne zamotávať. Začínajú sa objavovať hriechy z minulosti a nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

 

Jason Aaron sa v tejto sérii naozaj predviedol a dokázal, že vytvoriť takéto špinavé a nebezpečné prostredie dokáže tak, ako málokto. Prečo som ale túto sériu zaradil do dnešného prehľadu? Je pravda, že je v našich končinách dostupná, ale iba ako paperback. Ak ale chcete mať túto sériu v OHC formáte, musíte siahnuť po vydaní v angličtine. A dokonca na tom aj ušetríte. Ako je to možné?

 

 

Je to jednoduchá matematika. Prvé OHC zahŕňa zošity #1 – 11. V našich končinách tieto príbehy vyšli v dvoch TPB. Ich cena sa motá okolo 13 – 14 € za ks. Prvé OHC ale stojí iba 22 – 24 € (dve UKK a dva tuzemáky). Niekto by mohol namietať, že papier, na ktorom bola táto séria vydaná u nás je kvalitnejší, čo je síce pravda, ale výsledný dojem z tohto OHC to nijako neznižuje. Druhou výhodou je, že v OHC už táto séria vyšla komplet a to v piatich dieloch, ktoré sú stále všetky bez problémov dostupné. Takže, ak sa vám nechce čakať polroka na nový diel a chcete mať túto sériu v OHC prevedení, určite neváhajte. Táto kúpa sa naozaj oplatí.

 

Obsahuje: Scalped #1 – 11

Počet strán: 272

Rozmery: 18,8 x 2,3 x 28,4 cm

Dátum vydania: 3. marec 2015

Vydavateľ: Vertigo

Jazyk: Angličtina

 

 

 

Posledný komiks, ktorý mi v poslednej dobe pribudol do zbierky a rád by som vám ho odporučil, patrí pre zmenu pod vydavateľstvo Image. Black Science je sci-fi séria, ktorá sa zaoberá otázkou cestovania medzi dimenziami. Pôvodná myšlienka vedeckého tímu bola možnosť preniesť sa do inej dimenzie a bezpečne sa z nej vrátiť, avšak niečo sa pokazí. Cestovanie medzi dimenziami tak nie je úplne pod kontrolou hlavných hrdinov príbehu a v mnohých prípadoch ide o sekundy. A návrat domov je v nedohľadne.

 

 

Iné dimenzie si ale nepredstavujte ako niečo, čo bude identické s tou našou a rozdiel bude len v nejakom detaile. V objavovaní nových dimenzií si Rick Remender fakt uletel a nie je problém vidieť dimenziu, kde vládnu obojživelníky, alebo takú, kde stretnete high-tech Indiánov. Nápady sú jedna vec, ale výtvarné prevedenie druhá. A v tejto sfére Matteo Scalera neskutočne valcuje. A takúto kresbu treba mať vo veľkom formáte.

 

 

Vo februári tohto roka vyšlo OHC, ktoré obsahuje prvých 16 čísiel, čo znamená 3 story arcy. A vydanie je to naozaj luxusné. Menší problém je s trochu tuhšou väzbou, ale nič zásadné. Krásny vizuál si budete v tomto formáte naozaj vychutnávať. Neraz som sa pristihol, že som si komiks len tak listoval a nečítal som texty (samozrejme, išlo o už prečítané pasáže). Bolo to ako sa prechádzať po galérii. A nie, fakt nepreháňam. A keď zoberiete do úvahy to, že si túto nádheru viete kúpiť za 34 €, je to ako zadarmo (3x NHM a jedna priemerná cigara). Viem, že oproti predošlým komiksom sme sa dostali do trochu inej cenovej hladiny, ale aj tak si myslím, že ide o veľmi dobrú kúpu, pri ktorej by ste nemali váhať.

 

Obsahuje: BLACK SCIENCE #1 – 16

Počet strán: 432

Rozmery: 21,3 x 3 x 31 cm

Dátum vydania: 9. február 2017

Vydavateľ: Image

Jazyk: Angličtina

 

 

To by pre dnešok stačilo. Ak ma vaša peňaženka už teraz nenávidí, článok splnil účel. Na záver len uvediem, že ceny, ktoré sú v tomto článku spomenuté, boli platné v čase jeho zverejnenia. Ak sa vám niektorí z uvedených komiksov nepodarí zohnať za uvedenú sumu, napíšte mi, možno nájdeme nejaký variant. 😉

Je vysoko pravdepodobné, že ak pošta nič nepokazí, nabudúce sa pozrieme na nejaké DC veci. Pre viac info sledujte môj Facebook alebo Instagram.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 × 27 =