Image uvádza… #2
Dnes nezačneme takou úplnou novinkou, ako skôr akýmsi znovuzrodením. Séria Black Magick debutovala v októbri 2015 a do februára 2016 z nej vyšlo 5 dielov. Potom bolo ohľadom tejto série viac ako rok ticho, až vyšiel pred dvoma týždňami pre mnohých vytúžený 6. diel.
Séria, ktorú píše veterán Greg Rucka, sa dá zaradiť ku gothickej noirovke s detektívnymi prvkami. Hlavnou postavovu je detektívka Rowan Black, ktorá je okrem iného aj čarodejnica. Poriadne nevie, ako sa stane stredobodom rukojemníckej drámy, v ktorej si únosca vyslovene pýta iba ju, aj keď ho v živote nevidela. Rowan sa snaží svoju čarodejnícku identitu tajiť, avšak niekedy sa musí pri riešení problémov spoľahnúť na trochu mágie.
Kresba mi zo začiatku absolútne nesedela, ale potom som sa ju naučil vnímať. Jediné, čo naozaj oceňujem, sú farby, respektíve ich absencia. Kresba využíva štandardne iba odtiene sivej, čo podčiarkuje ponurú atmosféru. Mágia, ktorá sa prezentuje vždy nejakou farbou, tak má možnosť naozaj vyniknúť. Akonáhle príde na čary, nepremení sa na farebnú celá stránka, ale iba ten artefakt, to kúzlo, ten moment, ktorého sa dotkla mágia. Vcelku to kompenzuje relatívne nesympatickú kresbu.
Prvý arc s podtitulom Awakening nás pred vyše rokom nechal bez poriadnych odpovedí, lebo otázok a záhad sa v Black Magick vyskytlo naozaj kvantum. Škoda teda, že si Rucka nenašiel na túto sériu čas skôr a pokračovanie s podtitulom Awakening II dostávame až teraz. Šieste číslo je ale iné, ako by sme možno čakali, respektíve, nenadväzuje priamo na udalosti predošlých čísiel. Skôr naopak. Máme možnosť sledovať tak trochu Rowanin čarodejnícky origin, v rámci ktorého nám je vysvetlené to, ako svet čarodejníc funguje. K predošlému príbehu tak namiesto odpovedí dostávame skôr pozadie, vďaka ktorému sú mnohé momenty a motívy oveľa pochopiteľnejšie.
Siedmeho čísla sa dočkáme až koncom augusta a pravdepodobne sa opäť vrátime do súčastnosti, kde sú stále nevyriešené dva prípady a tajomný kult, ktorý sa snaží čarodejnice zniesť zo sveta. A samozrejme, to nie je všetko. Ak teda máte chuť na trochu mágie, ktorá je prepletená s detektívkou a neodrádza vás kresba, určite Black Magick skúste. Prvý volume si môžete kúpiť na amazone za pár korún.
Pri magických alebo skôr nadprirodzených záležitostiach ostaneme aj v rámci novinky Sacred Creatures, ktorá odštartovala 5. júla. Josh Miller bol úplne obyčajný študent, ktorý sa mal čoskoro stať otcom. Žil si svoj priemerný život, ktorého hlavným cieľom bolo získať poriadnu prácu. Avšak séria udalostí zmení jeho bytie od základov. Dostane sa totiž do stredu odvekého súboja dobra a zla. Prečo ale práve on?
Josh Miller je rovnako ako čitateľ hodený do dravej rieky udalostí, nad ktorými nemá vôbec kontrolu. Každá postava, ktorých sa v priebehu prvého čísla predstaví množstvo, prispeje svojou troškou do aktuálneho diania. Každý rozhovor čitateľovi buď niečo osvetlí, alebo ho ešte viac zamotá. A aj keby si niekto povedal, že na rozsahu 66 strán musí byť povedané všetko, omyl. Tento luxusný priestor využilo scenáristické duo Pablo Raimondi a Klaus Janson naozaj efektívne. Neprezradili nič navyše, ale aj napriek tomu sa dianie posúvalo vpred. Vo vzduchu lieta množstvo otázok a ja, ako čitateľ, sa teším na ich riešenie. Vedľajšie postavy boli zatiaľ vykreslené veľmi povrchne, avšak myslím si, že aj to bol zámer. To, čo by mohli byť zač, bolo samozrejme naznačené, ale nič konkrétne sme sa nedozvedeli. Je dokonca veľmi ťažké vyhlásiť, ten je dobrý a ten zlý. A to je, myslím, dobre. Ak budú informácie o svete a o udalostiach v ňom dávkovať s rovnakým citom aj v ďalších číslach, môže sa stať zo Sacred Creatures naozaj kvalitná séria.
Ak vám teda vyhovujú série, v ktorých je dianie trošku komplikovanejšie, nie úplne jednoznačné a majú nadprirodzený feeling ako napríklad Lucifer, prípadne Sandman, myslím, že toto je séria, ktorá stojí za vašu pozornosť.
Pred dvoma týždňami sme sa pozreli na premiérový úlet, v ktorom chlapík bez trička mlátil nenávidené medvede. Dnes tu máme komiksovú sériu, ktorá by sa dala tiež zaradiť do kategórie úletov. Vedeli ste kto alebo čo je to hobo? Priznám sa, že kým som sa nedostal ku komiksu Rock Candy Mountain, nemal som o odpovedi vôbec predstavu. Hobo je výraz, ktorým sa označuje tulák alebo bezdomovec, ktorý putuje krajinou, zväčša po nelegálnom naskočení do vlaku. Tento výraz vznikol na severozápade USA na prelome 19. a 20. storočia. Nezamienať s trampami. To by ste hobov asi dosť naštvali. 😉
Dej komiksu Rock Candy Mountain sa odohráva v USA tesne po druhej svetovej vojne a jeho hlavnou postavou je hobo Jackson. Ten sa v úvode prvého čísla zoznámi s neúspešným hercom Slimom a spolu sa vydajú na cestu plnú dobrodružstiev. A v pätách im bude sám Satan!
Séria debutovala v apríli tohto roka a pred týždňom sme sa dočkali štvrtého čísla, čím sa uzatvoril prvý arc. Vďaka Slimovi, ktorý o hoboch nemá absolútne žiadnu predstavu (rovnako ako väčšina čitateľov), sa dozvedáme, aké sú princípy týchto ľudí, aký majú kódex a podobne. Jackson však nie je obyčajný hobo a povedzme, že je nemožné ho poraziť v súboji a vždy myslí o niekoľko krokov dopredu. Slim tak niekedy netuší, čo sa okolo neho deje a kam ich putovanie smeruje. Pre potencionálneho herca sú to tvrdé lekcie. Rovnako ako Slim aj čitateľ v úvode tápa. Hobom niekedy nie je rozumieť ani slovo. Pravidlá ich sveta sa dozvedáme postupne a priznám sa, že niekedy v polovici som mal krízu, keďže ma tento príbeh až tak veľmi nevzal. Potom ale prišiel na scénu Satan a opäť sa to rozbehlo. A aj vtipov pribudlo.
Rock Candy Mountain však nie je séria pre každého. Kyle Starks, ktorý vytvoril scenár a postaral sa aj o kresbu, nám predostrel zaujímavý svet z pohľadu trochu zvláštnej skupiny ľudí. Poňal to s humorom a jednoduchou cartoon kresbou, ktorá na takúto road-story skvele pasuje. Človek by to možno nečakal, ale niekedy z úst hoba zaznie naozaj hlboká myšlienka. Najmä keď sa rieši to, že sa Jackson snaží nájsť mýtickú horu, o ktorej sa spieva v piesni „Big Rock Candy Mountain“ (pieseň je o výzii neba, ktorú hobovia majú). Ak vám sadne filozofia hobov, určite si túto sériu obľúbite. Ak nie, pravdepodobne túto sériu vzdáte po jednom-dvoch číslach.
TPB, ktoré bude obsahovať doteraz vydané 4 čísla, sa dostane na pulty koncom septembra. Piate číslo tejto série zatiaľ ohlásené nebolo.
Keďže Image na nás chrlí kvalitné komiksy naozaj intenzívne, mali by sme tu byť aj o dva týždne. Šírte osvetu o rubrike Image uvádza… ! Čím viac čitateľov táto rubrika priláka, tým väčšiu budeme mať v Multiverze radosť. 😉
(zdroj: imagecomics.com)
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.