Ostracon 2019

Keďže z Nitry do Ostravy je to iba na skok… Ale, čo si budeme klamať. Z Nitry do Ostravy to skutočne nie je iba na skok. Ani autom, nehovoriac o medzimestských a medzištátnych spojoch. Nebyť toho, že som sa rozhodol zalyžovať si na Kysuciach, počas jarných prázdnin by som sa do Čiech určite nedostal. Lenže sneh sa na zjazdovkách zmenil v roztopenú vanilkovú zmrzlinu, do toho sa pridalo aj mrholenie, ktoré prešlo v regulárne hustý dážď, a mne neostávalo nič iné, než si nájsť iný druh zábavy. A preto som bol nútený spomenúť si, že niekde na internetoch som čítal o Ostracone.

Ostracon je malý con. Skutočne až neskutočne maličký. Zastrčený medzi bytovkami a panelákmi nejakých devätnásť zastávok od vlakovej stanice, niekde v miestach, kde to ani navigácia nenájde. Aspoň nie tá moja. Navigovala ma totiž o dve ulice ďalej, čo je pre mňa, ako pre človeka, ktorý sa stratí na vlastnom pracovisku, hrozné. Pochybnosti, či som správne, sa pomaly menili v paniku. Z megapodujatí, ktoré na Slovensku  navštevujem, som bol totiž zvyknutý na obrovské množstvo ľudí nervózne čakajúcich v rade na vstup. A tu nikto. Ak by som si nevšimol čierny plagát Ostraconu na jednej budove, bol by som si istý, že som sa stratil. Úplné ticho, nikde ani človiečika, dokonca aj vchodové dvere boli zavreté. Vstúpil som, prešiel schodiskom, chodbou a… nikto. Až keď som našiel recepciu a dvojicu usmievavých mladých ľudí, odľahlo mi. Bol som tu správne.

Ostracon je stretnutím fanúšikov fantastiky zameraný najmä na hranie hier na hrdinov. Organizuje ho Stredisko voľného času Ostrava-Zábřeh a asi je to ich srdcovka, lebo ako mi bolo povedané, niekde na chodbách som mohol stretnúť aj pána riaditeľa. Vraj to bol práve on, kto sa ako prvý v roku 2008 pokúsil usporiadať takúto akciu, a tá od roku 2014 už prebieha každoročne. Predtým sa hrávali rozličné klasické RPG hry ako napríklad Shadowrun, Dungeons and Dragons, Star Wars, tento ročník však bol v znamení čisto českých hier na hrdinov.

Dominoval, samozrejme, Dračák – Dračí doupě (konkrétne verzia 1.6), ktorý sa hral vo viacerých miestnostiach, dokonca  aj turnajovo. Ja som sa takú hodinku – dve (možno aj viac) venoval Dračímu Doupěti 2, no najviac som si užil Dračí hlídku. Tento projekt ešte nie je dokončený, pravidlá nie sú oficiálne vonku, no za seba môžem povedať, že zo študovne, v ktorej sme hrali, som vychádzal so spokojným úsmevom, väčším než veko smetnej nádoby. Tvorba postavy trvala necelých 10 minút a bola zábavná. Žiadna zbytočne komplikovaná matematika v pravidlách, dobrý príbeh a perfektný sprievodca hrou (volajme ho PJ). Všeobecne boli PJ-ovia neskutoční. Počas troch dní (keďže celá akcia trvala od piatku do nedele) sprevádzali hráčov, podaktorí iba s krátkymi prestávkami.

Ďalej sa tu hrali stolové hry. Videl som rozložený Warhammer, niekto hral Rone a ja som si skúsil Plyšovou hlídku, čo znamená, že už teraz píšem Ježiškovi o vianočné prekvapenie. Niekde tu bola miestnosť, kde sa hrali komorné LARPy, tú som však kvôli vlastným dezorientačným schopnostiam,  nenašiel. Jedna učebňa bola vyhradená prednáškam, posedieť sa dalo v čajovni a bolo tu niečo, čo sa volalo Artemis, no nechcite odo mňa, aby som vám povedal, o čo šlo. Jednoducho povedané, čas bol neúprosný a mňa čakala cesta späť na Slovensko.

Ostra-con je malý con, kde všetci účastníci majú rovnakú fantasy­ + krvnú skupinu. Myslím, že netúži byť masívnou spoločenskou udalosťou, lebo tým by stratil svoju úžasnú, priam rodinnú atmosféru. A touto svojou reportážou som nechcel naň prilákať davy fanúšikov od nás zo Slovenska, skôr ukázať, že aj takto sa to dá. Skromne, bez zbytočného hluku, tlačenice a dlhého čakania  na všetko. Radšej by som apeloval na to, žeby sa i u nás mohlo uskutočniť niečo podobné. Keď už som zvládol cestu z Nitry do Ostravy, rád dorazím aj inam. Veď cestou sa môžem zastaviť v nejakých lyžiarskych strediskách, nie?

Viac sa o Ostracone dozviete na ich webovej stránke.

Autorom článku je Marián Kubicsko.

Zaujal tě tenhle článek? Staň se fanouškem naší facebookové stránky a buď pravidelně informovaný o všech novinkách. Pokud chceš nahlédnout do zákulisí, sleduj nás na Instagramu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 × 14 =