Skalpy 8: Abys byl spasen, musíš hřešit

 

To nejdůležitejší, co může chlap kdy udělat, je podrobovat sám sebe zkouškám. Vrhnout se do něčeho, na co není připravenej, a vyzkoušet si jak obstojí. Na každýho chlapa tam venku čeká nějaká zkouška. Musí ji jenom chtít najít. A postavit se jí.

Situácia v rezervácii Prériová ruža sa vyostruje. Tajný agent FBI Dash nevie, či by so zákerným agentom FBI Nitzom (ktorý dávno stratil sám seba) nemal vytrieť podlahu. Viete, či by mu nebolo lepšie na strane „svojich“ ľudí na čele s Rudou vránou. Tí sú však ťažkí zločinci, zabijaci, vrahovia. Mafiáni, ktorých sa spravodlivosť netýka a ktorí si môžu robiť, čo chcú. Proste ako niektorí hajzli u nás na Slovensku. O čo je však FBI lepšie? Je v ňom plno pošukov so značne radikálnym prístupom a spravodlivosť si vykladajú po svojom, až to so spravodlivosťou snáď ani nemá nič spoločné. Svoje drastické spôsoby aplikujú na vyšetrenie prípadu starého niekoľko desaťročí, keď to za záhadných okolností škaredo schytala dvojica agentov. O dávny zločin však už nikomu akoby ani nešlo. Každý si rieši vlastné, aktuálne mindráky, problémy a temné zákutia svojej duše. A bude horšie.

Skalpy pomaly ale isto kráčajú do finále. OK, máte pravdu. Vôbec nerešpektujem štýl tejto úchvatnej ságy. Určite jednej z najlepších amerických komiksových sérií, aká za posledné roky vyšla. Tak inak. Skalpy sa rútia do finále, fŕkajú okolo seba besné sliny, krv strieka na všetky strany a vzduch je plný rozvíreného prachu, ktorý vám sadá na pľúca a trhá ich. Tak je to výstižnejšie, čo poviete?

Ide už o ôsmy zošit. Ešte dva a bude koniec.

Tie podnázvy sú úžasné. Niektoré sú super, iné „len“ v pohode. No a niektoré sú geniálne. Mŕtve matky je silný názov. Čo tak ale Hryzání ve vnitřnostech? Uff, to len tak nevymyslíš. Alebo Abys byl spasen, musíš hřešit? To už ozaj niekto musel rapídne zapojiť svoju fantáziu a zjavne jej mal na rozdávanie. Chystaný deviaty diel sa bude volať Zatnout pěsti. Klobúk dole.

Temná odnož DC Vertigo v českom zastúpení Crew prichádza na trh s ďalším jedinečným, fenomenálnym dielom. Ôsmy diel Skalpov sa na začiatku venuje „konkurenčnému“ šerifovi Karnowovi, ktorý bol doteraz vnímaný skôr ako nemožná, nedôležitá a neschopná komická postavička s mega-nadutým egom. Karnow však, zdá sa, čo povedať. Veď táto séria je už od prvej časti plná prekvapení a toto je určite jedno z nich.

Lano sa drsne uťahuje okolo krkov všetkých zúčastnených. Nik nezostane bokom a v budúcnosti ešte výrazným spôsobom zasiahne do deja. Či sa mu to páči, alebo nie. Rudá vrána má okrem tuctu iných starostí aj nový problém. Kandidatúra novej postavy na post náčelníka. K tomu je šéf miestnej polície Volný pád stále nezvestný. A Ten, kto chytá sa definitívne profiluje ako totálny magor a psychopat. Na mrazivé scény so „zvieracími symbolmi“ len tak nezabudnete, ide o mimoriadne silné obrazy dôležité v indiánskej mytológii.

Ako predchádzajúce zošity, aj tento dokáže zaskočiť. Napríklad dejovou líniou s Nitzom. O tom sme si mysleli, že už nemá čo ponúknuť, a zrazu svitne nádej na, až sa to bojím povedať nahlas… na svetlú budúcnosť a prítomnosť etiky v jeho živote??? Asi neviete, čo tým chcem povedať, ale keď sa k tej scéne dostanete, rozsvieti sa vám nad hlavami žiarovka a všetko v tom zvrátenom a nepredvídateľnom príbehu zacvakne na správne miesto.

Je prítomná aj etuda z väzenia, keď sa dostaneme k ťažkej otázke, čo je horšie. Ak vás v base zabijú… alebo ak na vás proste zabudnú? Skalpy 8 zaskočia tiež finálnym krvákom, keď nejaký ten litrík čerstvej krvi stratia postavy, o ktorých by ste si to nemysleli. Síce v predchádzajúcich dieloch už sem-tam dostali na búdku, ale toto je masaker nemajúci ďaleko od jatiek. Čo ak karma nakoniec predsa len existuje, zlí dopadnú zle a dobrí dobre? Dá sa veriť na dobro v takom zlom, skazenom, drsnom a nebezpečnom svete? Alebo PRÁVE v ňom sa dá?

Mínusy? Veľa ich nie je. V tejto sérii, ani v tejto knihe. Snáď len ma možno trochu nudila rovina s jednookým chlapcom Dinom a úvod s Karnowom, tak ale zas treba rýchlo dodať, že to prvé vypovedá strašne veľa o zmare a nádeji v indiánskej rezervácii a z toho druhého sa v devinke a desinke (nebavíme sa o pive) zrejme, možno, asi, pravdepodobne vykľuje nejaký zaujímavý motív.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
32 ⁄ 16 =