SlavCon 2018: Literárna sekcia

SlavCon nedávno zverejnil programovú líniu festivalu a my nemôžeme inak, než blahom krochkať. Vieme, prečo tento fantastický festival milujeme! Pozrime sa spolu, čo nás počas troch dní 4. – 6. 5. 2018 v DK Dúbravka čaká v literárnej sekcii (alebo Na ktoré prednášky pôjde Efken).

PIATOK 4. 5. 2018

Začneme hneď zhurta a v piatok môžeme otvoriť festival prednáškou s názvom Jazyky a komunikácia v SF (Oranžová sála, 15.00), ktorú vedie Erik Zitto a bude sa venovať aj literárnym dielam, ktoré rozoberajú tému komunikácie vo vesmíre. O 16.00 nás v Červenej sále čaká prednáška Báje o cestách na vlnách i pod vlnami pod taktovkou Lucie „Tomoe-gozen“ Závodníkovej, ktorej téma sa opiera o motív tohtoročného SlavConu – báje o vodných tvoroch, odvážnych plavbách, potopách, objavoch… Zároveň s touto prednáškou sa nám v Zasadačke prekrýva prednáška Literárne manifesty v science fiction, kde Rastislav „Megrez“ Sopóci vysvetlí, prečo je dôležité prihlásiť sa k tej skupine, do ktorej textami, ktoré tvoríme, patríme. Ak by niekto túžil dať si niečo na vážnejšiu nôtu, na svoje by si mal prísť na prednáške Sandry „Sany“ Vanekovej s témou Danteho Božská komédia (Červená sála, 17.00). O 18.00 budete mať možnosť besedovať s autorkou knihy Venile Valentínou Sedilekovou a vydavateľstvom Artis Omnis v Modrej sále.

(zdroj: FB SlavCon)

V piatok nás neobíde ani predstavenie novej knihy, ktorou bude fantasy Parstelvan od Silvie Zeumerovej, ktorá vychádza vo vydavateľstve CooBoo, autorka nám povie viac o ceste, ktorou si kniha musela a ešte bude musieť prejsť, kým sa dostane do rúk čitateľa (Modrá sála, 20.00). Skvelý program o 21.00 v Zasadačke uzavrie knižný editor vydavateľstva CooBoo Erik Fazekaš rozprávaním o osude rukopisu po tom, čo ho autor vyšle do sveta.

SOBOTA 5. 5. 2018

Sobota je už klasicky programovo naprataná tak, že zaplačete v túžbe po časovrate. Prehľad slovenskej fantastiky za rok 2017 nám už tradične prinesie Vydavateľstvo Hydra (10.00, Oranžová sála). S tým sa nám prekrýva aj prednáška Petry Neomillnerovej o tom, Jaké je to být duchem, ktorá bude prebiehať v Zasadačke. Odborník na slovo vzatý – Ondrej Herec – nám o 11.00 v Oranžovej sále povie, Čo prinieslo do fantastiky 20. storočie. Fanúšikovia Harryho Pottera si v tom istom čase môžu prísť v Modrej sále na svoje na prednáške Harry Potter a tajomná komnata konšpirácií, kde Veronika „Kaze“ Búsciová bude rozoberať napríklad aj to, či je Dumbledore vlastne Ron, ktorý cestoval v čase. V Zasadačke sa budete môcť v tom istom čase dozvedieť, ako sa pristupovalo za čias socializmu k Tolkienovým dielam, viac nám o tom na prednáške Tolkienovo dielo v socialistickom tábore 1960-1989 povie Daniel Šmihula.

O 12.00 naozaj potrápite svoje hlavy tým, na ktorú z prednášok vyraziť. V ponuke máme v Červenej sále krst najnovšej knihy z Vydavateľstva Artis Omnis – Whiskey, krv a striebro, ktorú má na svedomí Martin Hatala (viacerí ho môžete poznať zo Silných rečí, Comedy Dungeonu, conových stand-upov alebo z Ceny Fantázie). A okrem kvalitnej noirovej detektívky s nadprirodzenom bude vraj aj whiskey. V Oranžovej sále zatiaľ bude prebiehať Tolkien kvíz pod vedením Michala „Fealiatha“ Gendiara a napokon v Zasadačke bude Magdaléna „Meg“ Dzinová hovoriť o tom, čo sa stane, Keď sa fan fiction zapáči vydavateľom a čo to fan fiction vlastne je.

Martin Hatala na SlavCone 2017 (zdroj: FB SlavCon)

Teraz, predpokladám, by ste chceli ísť na obed. No zabudnite. Hneď o 13.00 pokračujeme ďalším nabitým programom, preto odporúčam narobiť si rožke so sebou.

Leonard Medek nám v Oranžovej sále porozpráva o Cestovaní v čase páry a o svete 19. storočia a v Zasadačke bude prebiehať krst knihy Žena s drakem – tretieho zväzku edície Lehkého fantazijna, ktorú má na svedomí najmä Františka Vrbenská a do ktorej svojimi poviedkami prispievajú slovenské a české autorky fantastiky. Dozvieme sa tiež viac o 4. knihe Žena s labutí, ktorá sériu uzavrie. O 14.00 sa vás Petra Neomillnerová bude pýtať, či Chcete psát knihy, nebo se jen „stát spisovatelem“? A dodá, že I literatura je práce.

Tak teraz máte chvíľku na obed. Ale len chvíľočku.

O 15.00 totiž v Zasadačke pokračuje Tolkien kvíz 2. kolom a začína tiež obľúbený, viac ako dvojhodinový Fantastický literárny workshop & Poviedka na počkanie, ktorú zastrešujú  Vydavateľstvo Hydra a portál scifi.sk. Martina Juričková nám potom o 18.00 povie viac o Význame priateľstva u Tolkiena, v Zasadačke bližšie preskúmame napríklad vzťah Sama a Froda. O 19.00 sa taktiež v Zasadačke pozrieme na 25 rokov od Meča a mágie po Martinus Cenu Fantázie (1993 – 2018) s Ivanom Aľakšom, organizátorom najprestížnejšej poviedkovej súťaže fantastiky v našich končinách. O 21.00 uzatvorí sobotný literárny program prednáška Ako sa umelecky online vyžiť alebo ako sa robia rôzne projekty, na ktorej nám Denisa „DNA“ Kancírová povie, aké je to prejsť od písania príbehov k časopisu Abdon, vydaniu knihy až po vydavateľstvo Art Floyd.

Františka Vrbenská nechýbala ani na minulom ročníku SlavConu (zdroj: FB SlavCon)

NEDEĽA 6. 5. 2018

Ak v zdraví prežijete nabitú sobotu, nedeľa vás nesklame!

Hneď ráno o 10.00 vás privíta František „cyberstorm“ Gago z portálu scifi.sk s prednáškou Cyberpunk a jeho hrdinovia v Červenej sále, v tom istom čase v Zasadačke bude prebiehať prednáška Šárky „Šari“ Dudovej s názvom Postava smrti v literatuře a ve filmu. Na obed si na rovnakom mieste dáme Besedu s Markom E. Pochom o súčasnej podobe hrôzostrašných žánrov. O 13.00 nám v Zasadačke porozpráva Lucia „Tomoe-gozen“ Závodníková o Klenotoch literatúry Orientu. O 14.00 zas Michal „Fealiath“ Gendiar bude v Modrej sále hovoriť o tom, čo sa skrýva Na vlnách a pod vlnami Ardy a o 15.00 program uzavrie Lenka Macsaliová a predstaví nám Život literárneho nerda.

Upozorňujeme, že program sa môže meniť, preto nezabudnite sledovať aktuálny program Slavconu na ich stránke. Nezabudnite si pozrieť aj komiksový program na SlavCone 2018.

Multiverzum na Slavcone určite bude, sledujte naše sociálne siete, o všetkom budeme informovať.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
25 − 18 =