Thought Bubble 2019 – Iné miesto, rovnaké kúzlo
V sále hrá Ace of Spades od Motorhead. Čakám v rade pri bare a vedľa mňa sa postaví Al Ewing. K pultu, kde je DJ, prichádza Kieron Gillen a začína hrať Toxic od Britney Spears. Evidentne je to jeho výber, keďže sa uvoľnene vlní do rytmu. Ak je na párty Kieron, nesmie tam chýbať ani Jamie McKelvie. Množstvo nezávislých a zatiaľ neznámych umelcov živo diskutuje pri stoloch a prví sa vyberajú na tanečný parket. Z kúta všetko sleduje čarovná Abz J Harding. Ak čakáte, že v poslednom riadku napíšem klišé v duchu, že som sa práve zobudil, tak sa mýlite. Toto sa fakt dialo a bolo to skvelé. Skrátka bol to Thought Bubble Fest.
V roku 2016 sa na Thought Bubble Fest dostal po prvý raz niekto, kto bol blízko redakcie Multiverza. Vlani sme sa už konečne odhodlali na výlet aj my a dopadlo to skvele. Niet sa teda čomu čudovať, že návšteva ročníka 2019 sa stala priam životne dôležitou a prípravy sa začali s obrovským predstihom. Začiatkom roka organizátori síce prekvapili správou, že sa mení miesto konania, ale presun to bol len o niekoľko desiatok kilometrov, čiže nič zásadné. Aj napriek tomu boli na mieste obavy, či si festival zachová atmosféru a to kúzlo, ktoré sme obdivovali, keď bol súčasťou ulíc mesta Leeds. Ako sa neskôr ukázalo, strach naozaj nebol na mieste.
Náš výlet odštartoval príletom do Leeds. Thought Bubble Fest sa síce konal v Harrogate, ale priame letecké spojenie Bratislava – Leeds ostalo najlepšou možnou variantou. Piatkový prílet nám doprial možnosť navštíviť toto príjemné mesto a ako inak, navštíviť naše obľúbené komiksové obchody. Prvou voľbou bol samozrejme OK Comics, do ktorého sme sa zamilovali už minulý rok. Veľmi príjemný majiteľ bol zvedavý, aké máme plány, čo čítame a ako to vyzerá s predajňami na Slovensku. Opäť sa mi potvrdilo, že predajcovia v zahraničí sa veľmi zaujímajú, ako to vyzerá s komiksom v iných krajinách. Popri príjemnej debate sme sa prehrabali v novinkách a samozrejme asi v desiatke krabíc s výpredajovými komiksami. Po 50 pencí tam boli nové, ale aj staré zošity a nájsť sa dali naozaj zaujímavé a zachovalé kúsky. Predpokladáte správne, že sa to skončilo plnými igelitkami.
Druhou zastávkou bol podstatne komerčnejší Forbidden Planet. Koncept tohto obchodu je samozrejme úplne iný a okrem komiksov sa tam dalo kúpiť prakticky čokoľvek, čo súviselo s popkultúrou. Kúpili sme zväčša nové veci a komiksy s variantnými obálkami. V porovnaní čo do počtu kusov to bol nákup menší, ale platobná karta plakala rovnako.
Pri túlaní sa ulicami Leeds sme viac-menej náhodou narazili na obchod Next Level, ktorý je určite rajom pre všetkých zberateľov figúrok a sošiek. Ja síce tejto zberateľskej vášni neholdujem, ale pri tejto návšteve som si povedal, že ak by som chcel niekde začať, tak určite tu.
Leeds prekvapil už vianočnou atmosfrérou a jedny z trhov sa odohrávali práve na miestach, kde boli minulý rok rozložené stany festivalu. Prezreli sme si tieto „pútnické“ miesta, zistili, ako sa zmenili, ale myšlienkami sme už boli v Harrogate, kam sme vyrážali v sobotu ráno.
Harrogate je malé mestečko severne od Leeds, kam sme sa dostali vlakom za približne polhodinu. Po krátkej prechádzke z vlakovej stanice sme sa ocitli pred Harrogate Convention Centre, ktoré už na prvý pohľad pôsobilo obrovsky. Organizátori opäť zvládli vstup do priestorov, respektíve výmenu lístkov za vstupné označenie, na výbornu a tak sme sa v priestoroch festivalu ocitli veľmi rýchlo. Kiež by si z toho zobrali ponaučenie niektoré lokálne festivaly.
Hneď po vstupe sme sa ocitli v obrovskej comiXology Original Hall. Tam boli zväčša menej známe mená, ale určite nie nezaujímavé. V Ask For Mercy Hall bola už koncentrácia hlavných hviezd festivalu o niečo vyššia, ale najzaujímavejšie veci sa diali v The Pride Hall, kde sa konali autogramiády hostí, ktorí nemali vyhradený stôl a boli fanúšikom k dispozícii iba obmedzený čas. Priestory to boli viac ako veľkorysé. Prejsť ich v snahe si aspoň letmo pozrieť každý stánok a vystavovateľa zabralo pár hodín. Oproti Leeds to bola veľmi výrazná, ale príjemná zmena. Keď som sa niektorých hostí pýtal, ako sa im páčia nové priestory, v drvivej väčšine všetci reagovali pozitívne. Predsalen, stany, v ktorých tvorcovia často mrzli, im vôbec nechýbali.
Ak by sme brali do úvahy rady, ktoré sa pri jednotlivých hosťoch vytvárali, najvyhľadávanejšími menami Thought Bubble Festu boli Luke Pearson a Charlie Adlard. Lukea Pearsona poznáme aj v našich končinách vďaka komiksu Hilda. Tento 32-ročný Angličan vytváral obrovské zástupy detí aj dospelých, ktorým sa odmenil bez výnimky malou ilustráciou. Naraziť na cosplay Hildy tiež nebolo nič výnimočné.
Rovnaké šialenstvo vytvoril aj Charlie Adlard, ktorý v sérii Walking Dead prebral v čísle #7 kresbu a pracoval na nej až do finálneho čísla #193. Obrovský záujem sme videli aj minulý rok a tak Charlieho popularita určite nie je len momentálny výstrelok. Na podpis a malý obrázok zombíka som si síce počkal takmer jeden a pol hodiny, ale oplatilo sa. Aj státie v rade a sledovanie, ako za pár minút je schopný nakresliť dokonalý obrázok postavy z komiksu, bol zážitok. Veľmi sympatický bol moment, keď sa jeho podpisovka mala oficiálne skončiť, ale on mal ešte v rade množstvo ľudí. Jednoducho sa presunul na iný voľný stôl a pokračoval ďalej bez jediného problému.
Ďalšou veľkou hviezdou, na ktorú sme sa veľmi tešili, bol Dave Gibbons. Autor kresby legendárneho komiksu Watchmen bol fanúšikom k dispozícii iba v nedeľu na pár hodín, ale dalo sa k nemu bez problémov dostať. Keďže je o ňom známe, že nie je fanúšikom komiksu Doomsday Clock, respektíve, že ho nemá ani v pláne čítať, neprekvapilo, že svoj variant cover na jednom zo zošitov odmietal podpisovať. S inými komiksami, ako napríklad s mojim variant coverom Venoma #13, problém nemal. Aktívne sa zaujímal, či sa nám páči aktuálny seriál Watchmen a sám sa vyjadril, že je s ním spokojný. Bolo to naozaj veľmi príjemné stretnutie.
Brian Azzarello je meno, ktoré sa začiatkom budúceho roka objaví aj v našich končinách na pražskom Comic Cone. A ak budete mať šancu, určite sa u neho zastavte. Ako jediný z hostí síce bral za podpis peniaze, ale nebolo to nič horibilné (pozdravujem Franka Millera na VIECC). Za podpis 5 až 10 libier podľa toho, o aký komiks išlo. Ak ste prišli s prvým číslom Damned, zaplatili ste 20 libier (áno, kvôli bat-penisu).
Stretnúť Ala Ewinga bolo ako stretnúť Yetiho. Tento trochu neohrabaný, obrovský a zarastený chlapík sa občas tváril, akoby sa na tejto akcii vyskytol úplnou náhodou. A pritom je to práve on, kto aktuálne pre Marvel píše tie najlepšie série za posledné roky. Za všetko spomeniem Immortal Hulk. Al toho veľa nenahovoril, ale inak bol milý, bol schopný podpísať akékoľvek množstvo komiksov a nemal problém s fotením.
Donny Cates je aktuálne superstar a stretnúť ho sa podobá na stretnutie so spevákom rockovej kapely po fakt podarenom koncerte. Ale Donny je profík, čo som mal možnosť vidieť aj vo Viedni a s každým fanúšikom rád prehodil pár slov. My sme sa dozvedeli, že by rád písal Daredevila, že odmietol písať Deadpoola a že ak by si z DC mohol vybrať jediný charakter, bol by to Batman. Donny má s Marvelom do roku 2021 exkluzívnu zmluvu, takže ak vám zaplesalo srdiečko pri predstave tohto spojenia, budete si musieť počkať a potom to bude aspoň teoreticky možné. Páčilo sa mi, že nemal problém okrem podpisu nakresliť aj Venoma alebo Carnagea a preto nebolo nič zvláštne, že mal vždy plno. Aj keď sa u neho netvorili žiadne rady. My sme boli u neho dokonca dva razy.
Zo zaujímavých mien festivalu je nutné spomenúť aj Jocka. Ten mal pre fanúšikov na podpisy vyhradené len dve hodiny denne, ale vďaka skvelej organizácii to nebol závažnejší problém. Jock mal pri svojom stánku veľmi bohatú ponuku merchu a tak sa jeho fanúšikovia mohli do sýtosti vyjašiť. Jocka bolo možné vidieť aj v prednáškovej sále, kde hovoril o svojej kariére, tvorivom procese a skúsenostiach z brandže. Na konci diskusie rozdal fanúšikom rôzne promo drobnosti ako magnetky, arty, tričká a podobne, na ktorých boli fragmenty jeho práce. Celkovo pôsobil veľmi uvoľnene a návšteva jeho stánku patrila medzi tie zaujímavejšie.
Asi najzábavnejší stôl patril dvojici Kieron Gillen a Jamie McKelvie. Táto skvelá dvojka sa dala nahovoriť na akúkoľvek somarinu a nemali problém naštylizovať sa podľa jednej variant obálky, na ktorej sú ich podobizne. Mňa potešil fakt, že zo série DIE tam mal Kieron kopec variant obálok a tak som si doplnil tie, čo mi chýbali prakticky za pár korún.
O hosťoch festivalu by sa dalo písať ešte dlho a preto ďalších spomeniem už len stručnejšie, aj keď je to samozrejme škoda, ale článok nemôže mať kilometer. Za všetkých spomeniem môjho obľúbenca menom Bengal, ktorý sa vyznal z toho, že ho bavilo kresliť obálky k sérii Hit-Girl. Declan Shalvey (kreslič – Moon Knight), Gerry Duggan, (scenárista – Deadpool, Infinity Wars), Mahmud Asrar (kreslič – X-Men Red), Simon Spurrier (scenárista – Dreaming) geniálny Esad Ribic (kreslič – Thor, Conan), Mariko Tamaki (scenáristka – X-23), Christian Ward (kreslič – Black Bolt, Thor), Sean Phillips (kreslič – Criminal, Kill or be Killed), Matthew Rosenberg (scenárista – X-Men) sú len zlomok z hostí, ktorých bolo tento rok zhruba 150. A to bez vystavovateľov a rôznych nezávislých umelcov. A samozrejme nesmiem zabudnúť na Tulu Lotay, ktorá je organizátorkou tohto festivalu a z tejto pozície bolo dosť vzácne ju zastihnúť.
Za dva dni sa toho dalo teda zažiť naozaj kvantum a to nie len počas festivalu. Zázemie (rozumej fajn výčap) bolo v Harrogate skvelé a Mid-Con párty, ako som naznačil v úvode, sa naozaj rozbehla a bola to neuveriteľná zábava. Či už na párty, alebo na festivale vládla veľmi milá atmosféra, ktorá zmazávala akékoľvek rozdiely. Bolo úplne jedno, z akej krajiny ste boli, akého ste pohlavia, sexuálnej orientácie, náboženstva, aké sú vaše komiksové preferencie, na každom kroku ste cítili, že ste tu vítaní a že tu nehrozí žiadny konflikt. Na tejto otvorenosti si Thought Bubble Fest dlhodobo zakladá a tak nie náhodou sa volá jedna z hál The Pride Hall.
Zážitkov sme teda získali množstvo a v porovnaní s minulým rokom Thought Bubble Fest určite obstál. Zmenilo sa miesto, ale kúzlo, ktoré táto akcia má, je naozaj jedinečné. Tvrdil som to minulý rok a budem to tvrdiť minimálne aj ten ďalší. Ak by som na budúci rok mohol ísť na jedinú akciu, bolo by to práve Harrogate a Thought Bubble Fest. Ak vás zaujíma komiks a tým myslím komiks v jeho najčistejšej podobe, vrelo vám tento festival odporúčam. Ak to s komiksom myslíte vážne, nemôžete byť sklamaní.