Heart Attack #1 – podozrivo povedomý príbeh

Heart Attack od Image Comics nám ukazuje svet, kde vinou genetickej manipulácie vznikajú mut- teda, Varianti. Napätie medzi ľuďmi a Variantmi narastá, riešia sa otázky, kto je vlastne legálne človek a kto si zaslúži mať ľudské práva. Morálne dilemy komplikujú aj legendy o mocných mutant- pardon, Variantoch, ktorí sú obdarení schopnosťami masovej deštrukcie. Podarí sa Variantom vybojovať si svoje práva na existenciu proti ich najväčšiemu nepriateľovi – faktu, že ich každý bude porovnávať s X-menmi?

(Zdroj: https://popculthq.com)

Príbeh sa odohráva okolo „Freebodies“, skupiny občianskych aktivistov, ktorí bojujú za práva Variantov. Jill Kearney, moderátorka pracujúca pre Freebodies, a Charlie North, nádejný nový aktivista, sú obaja slabučkí Varianti. Až keď ich rôzne zvraty osudu zavedú na párty šéfa Freebodies Sefftona, začínajú obaja objavovať skutočný potenciál svojich spojených schopností. Čo ale takáto moc znamená v napätej politickej situácii, kde čo i len najmenší prešľap môže znamenať koniec krehkého mieru medzi tábormi?

Nie, Charlie a Jill nie sú mutanti ako X-meni. A ich schopnosti nespolupracujú kvôli tomu, že sú súrodenci, ako to je v prípade Lauren a Andyho Struckerových v seriáli Gifted. Najväčším problémom komiksu je, že nikto, kto akokoľvek vlažne sleduje popkultúru, nemôže nevnímať jednoznačné podobnosti s existujúcimi príbehmi. V Heart Attack v žiadnom prípade nejde o originálny námet, prostredie, príbeh. Aby toho nebolo málo, po vizuálnej stránke pôsobia postavy často trochu nemotorne, najmä v scénkach s akciou či pohybom. Samotné schopnosti sú znázornené najmä svietením rúk, čo nie je ani príliš originálne, ani vzrušujúce. Každý jeden samostatný prvok komiksu bol v nejakom bode už spravený a v lepšom šate.

Avšak napriek tomu sa nedá povedať, že komiks nemá aj pozitíva. Možno je neoriginálny v jednotlivých prvkoch, iste; ale len kvôli tomu, že jednotlivé časti už boli vytvorené to neznamená, že nemôžu byť zložené dokopy novým, zaujímavým spôsobom. Komiks vyniká vo vykreslení politickej a sociálnej situácie, zachytení atmosféry občianskych aktivistov, od mladých a naivných nováčikov na spodku až po cynických obchodníkov navrchu. Komiks taktiež nachádza dobrú rovnováhu medzi priestorom pre postavy a priestorom na akciu.

(Zdroj: https://popculthq.com)

Napriek tomu, že po grafickej i literárnej stránke Heart Attack dieru do sveta nerobí, nedá sa povedať, že by bol hrubo urážlivý alebo nemal čo ponúknuť. Na prvý diel zvládol dobre vykresliť nielen svoje zasadenie, ale aj postavy, ktoré s ním môžu dobre interagovať. Rozumieme, aký dopad majú zistenia postáv, vieme, čo je v stávke. Už len v tomto smere uspel prvý diel tam, kde veľa iných zlyháva, a za to si zaslúži minimálne trochu rešpektu.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Shawn Kittelsen
  • Kresba: Eric Zawadzki
  • Dátum vydania: 11. 2019
  • Dátum vydania pokračovania: 12. 2019

Hlasujte na našom Facebooku, na ktorú komiksovú novinku sa pozrieme bližšie budúci týždeň.

Zabíjať dotykom či skorumpovaný svet s upírmi? Tento týždeň vyberáte opäť vy, na ktorý z komiksov sa pozrieme bližšie….

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 25. novembra 2019

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
18 ⁄ 9 =