Valerian a plátno tisícich farieb a efektov
Ak vo vás kampaň okolo filmu Valerian a mesto tisícich planét vyvolala hype, určite máte tento týždeň označený v kalendári a neviete sa dočkať premiéry, ktorá je naplánovaná na 20. júla. My vám k tomu naservírujeme ešte pred samotným filmom trochu viac, čítajte ďalej, táto recenzia je SPOILER-FREE.
Do Valeriana mnohí vkladali vysoké očakávania. Jednak preto, že ako predloha mu slúžil úspešný francúzsky komiks o vesmírnom agentovi-cestovateľovi v čase i priestore Valérian et Laureline (čo sú mená hlavných postáv aj vo filmovom stvárnení), a tiež preto, že si tento projekt vymyslel samotný Luc Besson, francúzsky blockbustersmaker, režisér takých kultových filmov, ako napríklad Piaty element, Purpurové rieky, Okrsok 13 či (a myslite si o tom, čo chcete) Taxi, Wasabi, Brutálna Nikita, 96 hodín či Lucy (ale tej bola naozaj škoda). A ak už raz niekto natočil sci-fi, ktoré sa masovo votrelo do obľuby divákov, čakáte, že bude už len prekonávať sám seba. Valerian bol u neho v hre už pri tvorbe Piateho elementu. Podstrkoval mu ho sám autor komiksu Jean-Claude Mézières, ktorý s ním spolupracoval na Piatom elemente („Prečo robíš tento poondiaty film? Prečo nerobíš Valeriana?“), no Besson bol presvedčený, že by v tom čase nedokázal dostatočne kvalitne spracovať niečo, čo ponúka (a pýta si) ničím neobmedzené možnosti, najmä vizuálne. Potom však prišiel Cameron s Avatarom a nielenže dokázal, že filmový priemysel viac nemá hranice, ktoré ho doteraz spútavali, ale dokonca nastavil latku privysoko. Besson sa ju pokúsil dorovnať až teraz.
Propagácia okolo Valeriana ma spočiatku vôbec nezaujala. Vizuál plagátov mi prišiel nudný, prešla ma chuť zaujímať sa, no potom som si pozrela trailer. Veď viete, bombastický, farbami hýriaci CGI svet plný dobrodružstiev. To by už celkom šlo, aj keď mi to dosť pripomínalo Strážcov galaxie alebo, v tom horšom prípade, Jupitera na vzostupe. Nebolo by dobré, aby sa podobal na ktorýkoľvek zo spomenutých filmov, preto ostávalo len dúfať, že pôjde vlastnou cestou.
Určite sa všetci zhodneme, že vizuálne je Valerian čistý pôžitok a zážitok (teda pokiaľ ste okej s prevahou obrazu stvoreného špeciálnymi vizuálnymi efektmi), nad ktorým môžeme s blahom krochkať. V tomto prípade je naozaj jediným obmedzením fantázia a tvorcovia sa kvalitne vybláznili. Okrem farieb sú úžasné aj bytosti, s ktorými sa vo filme stretávame, časti Alfy, mesta tisícich planét voľne unášaného vesmírom, krajín a miest, kde máme možnosť nahliadnuť, či samotní ľudskí herci, ktorí podali slušný výkon. Prekvapivo mi neprekážala ani jedna mimozemská tvár, ktorá chcela niesť črty konkrétneho herca, a to je u mňa zvláštne. Po vizuálnej stránke sa nemám na čo sťažovať. Priam mi to niekedy prišlo príliš (natlačme farby, kde sa dá, ľudia to v sci-fičkach teraz žerú).
To sa, samozrejme, odrazilo aj na rozpočte. So svojimi 197 miliónmi dolárov je Valerian najdrahším filmom francúzskej filmovej produkcie. Preskočil tak film Asterix a olympijské hry, a to rovno o celých 120 miliónov! Nečudo však, dlho bol kráľom tohto rebríčka práve spomínaný Bessonov Piaty element (75 miliónov dolárov). Vo filme sa nachádza skoro 2 500 scén vytvorených pomocou špeciálnych efektov, na čom kolaborovali až tri štúdiá. Na to, aby vzniklo aj pokračovanie, je nutné, aby film zarobil aspoň 350 miliónov dolárov, no povedala by som, že mieria privysoko.
Dobrý bol tiež výber hereckého ansámbla. O Bessonovi sa hovorí, že má nos na obsadenie opomínaných herečiek s veľkým potenciálom do hlavných úloh (Milla Jovovich, Scarlett Johannson, i keď tá až taká opomínaná v tom čase už nebola) a tu dal priestor hneď dvom prekvapivým talentom. Laureline, Valerianovu vernú parťáčku a lásku, stvárňuje Cara Delevingne (radšej by som to ani nespomínala, ale poznáme ju najmä ako Enchantress zo Suicide Squad) a my sledujeme, ako na oko odmeraná, nadmieru šikovná a inteligentná vojačka na konci príbehu roztopí Valerianovo srdce na melasu a urobí z neho lepšieho muža (ehm, klišé).
Zaujímavejšia debata sa však strhla okolo malej role popovej kráľovnej Rihanny. Riri majú všetci radi, o tom potom, no svojej úlohy sa zhostila napokon veľmi dobre. V úlohe mimozemskej zotročenej tanečnice v striptízovom klube Ethana Hawka Jollyho, ktorá dokáže meniť svoju podobu, no snívala stať sa veľkou herečkou, vidíme kus úprimnosti, keď sledujeme záber na jej veľké oči a ona ticho vysloví: „Naozaj sa ti páčilo moje predstavenie?“ Vážení, mne sa páčilo, bolo to sexy, bolo to okulahodiace, nútilo ma to premýšľať, či naozaj dokáže urobiť všetky tie kreácie alebo sú to naozaj dobré efekty (nie, netýka sa to aj menenia podoby). No pre túto jednu scénu má človek pocit, akoby film vznikol len na to, aby si Rihanna mohla niekde zahrať, pretože ho celý strhla, no jej úloha je tam akosi vtlačená. Veľmi sa mi však páčil jej hlas, ktorý sa dal viac vnímať, keď bola Bubble vo svojej prirodzenej mimozemskej podobe, na dabovanie je vynikajúci. Valerianovi prenechal svoju tvár Dane DeHaan, pri ktorom tie reči vo filme, aký je Valerian prudký fešák, až tak nedávajú zmysel (mužný hlas to trochu zachraňuje). Svoju rolu si tiež strihol Clive Owen.
Ak sa však zamyslíme nad scenárom a dejovou líniou, začneme vidieť trhliny, veľké. Že sa už nedá prísť s ničím novým a prevratným, v poriadku. Predstaviť megalomanský a nesmierne zaujímavý nový svet divákovi v dvoch hodinách je samo o sebe veľkou výzvou, zapojiť do toho príbeh, ktorý dá zmysel a zaujme, je takmer herkulovská úloha. Ono to zmysel dalo, ale to je všetko. Nesmierne ma iritovala ľúbostná linka, ktorá sa tiahla celým filmom a tlačilo sa na ňu ako na pílu. Hlavní predstavitelia mi pripadajú ešte ako tínedžeri (aj keď nemajú byť a nie sú) a tie ich dialógy (v štýle „Chcem len teba.“ „A to si vravel aj tým 50 iným babám?“) mi prídu detinské, nezaujímavé, zbytočné, nevtipné. Že sa svojou misiou pretĺkajú len vďaka nesmierne nepravdepodobným náhodám, okej. Eko-bio-rasová tolerancia ako motív, no veď už dobre. Ale tá klasická zápletka a záver… Posúďte sami, sľúbila som, že nebudú nijaké spoilery.
Vo filme Valerian a mesto tisícich planét však nájdeme mnoho popkultúrnych odkazov, úsmevné scény, Rihannu, veľké herecké mená, Rihannu… no a tak ďalej. 🙂 Za pozretie v kine určite stojí!
Kultový trhák od Luca Bessona Valerian a mesto tisícich planét prichádza do kín! Nenechajte si ujsť možnosť vidieť tento film s hviezdnym obsadením ako prvý.V kinách už od 20.7!
Uverejnil používateľ MAGIC BOX SLOVAKIA Utorok 18. júla 2017
Zhrnutie
Slabý scenár zachraňuje nesmierne efektný vizuál filmu a plátno hýriace farbami. Potešia rôzne popkultúrne odkazy a herecké obsadenie, no napokon Valerian veľmi neohúril.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.