Vec : vydarený prequel
Ste uprostred nekonečnej snežnej plochy len so svojím najlepším kamošom? A ste si naozaj istí, že je to on?
Viem, viem. Recenzia na film z roku 2011? Ani nie dosť staré na retro, ani nie dosť nové na to, aby mohla byť reč o aktuálnej recenzii. Prečo teda? Nuž, proste som mal obrovskú chuť na drsný snežný komorný horor.
V roku 1982 na nórsku stanicu v Antarktíde prichádza mladá americká vedkyňa. Čaká ju tu nález storočia: obrovský vrak mimozemskej lode, ktorá je v ľade uväznená stotisíc rokov. Čoskoro sa chodbami polárnej stanice začne niesť krik umierajúcich.
V roku 1982 sa na plátnach kín objavila Vec, jeden z najslávnejších filmov majstra hororu Johna Carpentera (Halloween, Hmla). Legendárny sci-fi horor s Kurtom Russellom v hlavnej úlohe vychádzal z poviedky Johna Wooda Campbella Jr. a dnes ho radíme medzi klasiku „infekčných“ sci-fi, v ktorých nás mimozemská civilizácia nahrádza identickými klonmi (Lupiči tiel, Vládcovia bábok, Invázia, Fakulta).
Pomerne dlho sa hovorilo o pokračovaní. Špekulovalo sa dokonca, že sa k nemu vráti sám pán Carpenter osobne a že by dej vychádzal z konca jednotky. Ten bol síce pekne pesimistický, kto ho však videl, ten vie, že s istými postavami by sa za istých okolností pokračovať DALO. Otázkou síce je, ako by sa vyriešilo, že medzičasom tak nejako skromne o 29 rokov zostarli, ale s trochou fantázie by to bolo OK. Nakoniec z toho však nič nebolo, a keď už sa zdalo, že zostane pri jednotke (v skutočnosti však prvá Vec nebola prvá, ale druhá, prvou bola čierno-biela verzia z roku 1951), na scéne sa predsa len zjavila nová Vec. Prequel.
Prequel je šikovný spôsob, ako sa vrátiť do známeho sveta, keď sequel z rôznych príčin nie je možný. Ak originál poznáte, viete, že prequel musí byť po dejovej stránke „jasný“. Dianie v útrobách nórskej polárnej stanice nikto neprežil. Zomreli všetci. Niektorí priamo tam a ďalší vo vrtuľníku pri streľbe na psa počas „útoku“ na americkú základňu. Našťastie, scenárista Eric Heisserer (Nezvratný osud 5, Prvý kontakt, remake Nočná mora z Elm Street) vymyslel viacero šikovných nápadov, takže na konci budete zaskočení vývojom deja. Avšak bez toho, aby boli popreté udalosti z „nasledujúcej“ prvej časti.
Carpenterova Vec je dodnes známa nechutnými maskami a trikmi. Prequel mal v tomto ohľade pred sebou mimoriadne náročnú úlohu. A treba povedať, že to zvládol vcelku na úrovni. V mnohých inkriminovaných pasážach je použité CGI, čo občas pôsobí dosť zle, ale väčšinou je to v pohode. K dispozícii dostanete plno odporných kreatúr a deformácií ľudského tela. Len pre pevné žalúdky. Žiadne prekvapenie, na trikoch sa podieľala drastická dvojica Alec Gillis a Tom Woodruff Jr. (Votrelec: Vzkriesenie, Leviathan, Tremors, Vesmírna pechota).
Po hereckej stránke ide o kvalitku. Joel Edgerton (Kráľ Artuš, Darček) je skvelá náhrada za Kurta Russella, obrovský Adewale Akinnuoye-Agbaje (Nezvestní, Thor: Temný svet) síce skôr do počtu, ale inak je mu dobrým kamošom. Mary Elizabeth Winstead (Ulica Cloverfield 10, Nezvratný osud 3) je šikovná baba a vo vedľajších rolách sa nachádza plno sympatických nórskych „ksichtov“ (napr. Kristofer Hivju z Hry o tróny).
Ďalším plusom je, že keď sa film rozbehne, stane sa poriadne početnou vyvražďovačkou. Postáv je tu raz toľko, ako v jednotke. Čo má ale aj mínus. Ku koncu už som sa prestal orientovať v tom, kto zomrel, kto sa premenil na Vec, koho Vec zabila alebo kto v momentálnom chaose proste len trčí schovaný v nejakej inej časti základne. To potvrdila potitulková scéna, v ktorej sa ukáže, že ich prežilo viac, než som si myslel. Čo je síce trocha zvláštne, tak ale zas prečo nie.
Vydarený prequel.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.