Zamotaný a akčný Superman

Rebirth bol pre DC Comics v roku 2016 veľkým krokom. Snažili sa vytvoriť základ pre stále sa rozširujúce zástupy hundrajúcich fanúšikov a zároveň chceli konečne dorovnať predaje svojho najväčšieho konkurenta – Marvel Comics. S odstupom času, keď máme za sebou už niekoľko príbehov a máme k dispozícii aj čísla z predajnosti, vieme povedať, že išlo o veľmi úspešný krok. Ja som túto iniciatívu/reštart dlho ignoroval, ale ako zberateľa OHC a omnibusov ma, samozrejme, zaujalo, keď sa DC konečne dokopalo k deluxe vydaniam sérií z Rebirthu. Ak nerátam oneshot Rebirth, o ktorom si ešte určite napíšeme, prvou deluxe OHC vydanou sériou bola Superman: Action Comics. Ako to dopadlo? Má sa šancu chytiť aj niekto úplne neznalý?

 

 

Príbeh by sa dal označiť za jednoduchý, ale komplikovaný zároveň. Ak sa pozrieme na tú jednoduchšiu časť, sledujeme viac-menej klasickú superhrdinskú mlátičku. Prvý story arc Path of Doom, ktorý zaberá prvých šesť čísiel, je naozaj primárne iba o priamočiarej akcii. Áno, riešia sa tu aj nejaké komplikovanejšie veci, ale k nim sa ešte dostanem. Superman sa tu skrátka mláti s Doomsdayom, ale nie je v tom sám. Bojujú v meste, v lese, jeden na jedného, dvaja na jedného a podobne. Trochu mi prekážalo, že ak sa už nemal súboj kam posunúť, alebo ak potreboval Superman nejaký čas na zotavenie alebo realizovanie nejakého plánu, prišiel zásah z vonku. Niekto alebo niečo prišlo práve vtedy, keď to Superman potreboval. Čo je časom trochu otravné a nudné a robí to z hrdinu len figúrku, ktorá sa hýbe tam, kde ju okolnosti zavedú. Ak vás ale bavia pekne nakreslené súboje, ste určite na správnej adrese.

 

 

Tá komplikovanejšia časť je ale trošku o inom. Skúsim vám to stručne a bez spoilerov vysvetliť. Superman, ktorého príbeh sledujeme, totiž nie je pravý Superman, ale Superman z inej dimenzie. Má všetky schopnosti toho pôvodného a ako bonus žije s Lois Lane a majú spolu syna. Snažia sa ale byť mimo diania. Teda aspoň zo začiatku. Metropolis ale vníma svojho hrdinu ako mŕtveho a Lex Luthor sa snaží prebrať jeho miesto. Ešte sa chytáte? Aby toho nebolo málo, na scéne sa objavuje Clark Kent, ktorý nemá žiadne alter-ego, a teda ani žiadne superschopnosti. A tiež nikto netuší, kto to je a odkiaľ sa tu zjavil. A toto je len úvod. Časom sa začne riešiť aj pôvodná a nová Lois Lane a zopár ďalších postáv. Sranda však? Ak ešte niekto bude hejtovať Marvel, lebo používa klony, verzie hrdinov z iných univerz a podobne, obijem mu tento book o hlavu.

 

 

Na prvý pohľad to vyzerá ako neskutočný guláš. Chce to síce predstavivosť, ale až také zamotané to nie je. A dovolím si tvrdiť, že sa v tom pri troche snahy zorientuje aj niekto, kto nemá DC až tak načítané. Sám som toho príkladom. Blbé je, že nedostaneme na všetko odpoveď a mnoho vecí sa tu len motá a motá. Na druhú stranu ale Action Comics skvele využíva čitateľovu zvedavosť a napríklad ja už teraz viem, že si určite kúpim aj volume 2 (prípadne sa trochu prehrabem v minulosti).

Veľmi sa mi páčila zvládnutá psychológia postáv. V prvom rade to bol Lex Luthor, ktorý sa snaží byť Supermanom. Nie takým, aký by mal byť, ale takým, ako si ho predstavuje Lex. Mal by byť teda iný, nie obyčajnou kópiou toho mŕtveho. Superman z inej dimenzie je chudák v dosť nepríjemnej situácii. Luthor mu akoby berie jeho superhrdinské ja a Clark Kent, ktorý sa tu zjaví, mu tak trochu kradne to civilné. Ostatné postavy, zväčša zmätené rovnako ako čitateľ, sú tiež zaujímavé, ale Superman a Lex sú top.

 

 

Kresba, ktorú mali na starosť Patch Zircher a Tyler Kirkham je klasická, mainstreemová, do superhrdinského komiksu sa hodiaca. Jediný problém som mal s Wonder Woman, ktorá bola miestami nakreslená ako bábika a nie ako bojovná amazonka. Na akciu sa pozeralo dobre, Doomsdayov vizuál ma bavil a aj záver, ktorý je o niečo viac civilný, bol nakreslený dobre.

 

 

O scenár sa postaral Dan Jurgens a to nie je na poli superhrdinského komiksu žiadny nováčik. V rámci DC zabrdol asi do všetkého podstatného (Teen Titans, Superman, Aquaman, JLA, Green Arrow, Batman Beyond) a zaujímavé sú určite aj jeho projekty v rámci Marvelu (Captain America, Thor). Príbehových línií si rozbehol niekoľko a vo vzduchu nechal skoro všetky otázky nevyriešené. Som zvedavý, ako s postavami a ich praktickými problémami bude pracovať ďalej, respektíve či sa mu podarí nejako rozumne rozpliesť všetko, čo doteraz zamotal. Lebo ak sa mu to nepodarí, príbeh spadne ako domček z karát a premení sa na jeden veľký nelogický guláš. Ja mu v každom prípade držím palce. Naložil si toho kvalitne.

Ak teda chcete čítať aktuálny svet DC Comics a doteraz ste odolávali zošitom alebo paperbackom, toto OHC je skvelá príležitosť ako začať. Deluxe edícia obsahuje to, čo by sme normálne našli v dvoch paperbackoch a cenovo sa tu pohybujeme niekde okolo 22 – 24 € aj s poštovným, čo nie je tak ďaleko od ceny dvoch výtlačkov aktuálne vychádzajúceho kompletu DCKK. Variant covery, návrhy a náčrty sú v rámci bonusov samozrejmosťou. Zakúpiť si ho môžete napríklad na Amazone. Volume 2 je naplánovaný na január 2018.

 

 

Superman: Action Comics Rebirth Deluxe Edition vol. 1

Datum vydania: júl 2017

Obsah: Action Comics #957 – 968, Justice League #52

Jazyk: angličtina

Rozmery: 18,8 x 1,8 x 28,4 cm

Váha: 812 g

Počet strán: 264

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

2 thoughts on “Zamotaný a akčný Superman

 • 9. augusta 2017 at 12:33
  Permalink

  To je ale velka kniha…

  Reply
  • 9. augusta 2017 at 12:57
   Permalink

   najväčšia na svete, nosia ju kamiónom 😉

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
13 + 21 =