Flash a Speed Force v plnej paráde

One-shotu Rebirth, ktorý odštartoval nový začiatok v rámci DC komiksov, dominovali dve postavy. V prvom rade to bol Batman, lebo Batman ten vyčnieva vždy. Zásadnejšiu úlohu tu však mala Speed Force a Flash, ktorý je s touto veličinou viac ako zviazaný. Okrem Barryho Allena, aktuálneho Flasha, sa tu objavila aj postava Wallyho Westa, Kid Flasha, a ja som sa začal tak trochu obávať. Nevznikne v samostatnej sérii Flash nejaký nepochopiteľný guláš? Budem stíhať tým najrýchlejším bytostiam na svete?

 

 

Keď som chytil do ruky Flash Deluxe Edition vol. 1, mal som stále na pamäti relatívne komplikované vzťahy, osoby a obsadenie série Action Comics. V Supermanovi predstavovanie a vysvetľovanie ako-tak zvládli a som rád, že môžem skonštatovať, že Flash to zmákol s úplným prehľadom. Prakticky od začiatku je čitateľovi predstavované a vysvetľované všetko potrebné pre pochopenie väčšiny súvislostí. Samozrejme, nejde o nejaký encyklopedický výklad a dokonale budú všetkému rozumieť asi len čitatelia, ktorí DC, a špeciálne Flasha, majú načítaného. Pre nováčika ale nechýba nič zásadné. A v snahe byť čo najviac user-friendly sa nesie aj prvý príbeh.

 

 

Lightning Strikes Twice

Aký je jeden z najlepších spôsobov na vysvetlenie zákonitostí nejakého hrdinu? Prihoďte mu parťáka, ktorý nebude vedieť čo a ako. A presne to sa deje v príbehu Lightning Strikes Twice. Blesk naozaj udrie a Flash sa musí stať odrazu mentorom pre človeka, ktorý o superschopnostiach spojených so Speed Force nevie absolútne nič. A aby toho nebolo málo, tých bleskov udrie hneď niekoľko. Ľudí so schopnosťami, aké má Flash, totiž začne pribúdať geometrickým radom. Niektorí ľudia sú zdesení, niektorí využívajú svoje novonadobudnuté schopnosti pre dobro, iní pre zlo. Sú jedinci, ktorí svoje nové ja taja, ale je aj mnoho takých, ktorí vyhľadajú pomoc a obrátia sa na Flasha.

 

 

Momenty, keď v komiksoch pobehovali desiatky nových „Flashov“, som si naozaj užíval. A nehovorím len o tom, že čitateľa takto scenárista Joshua Williamson doslova chytil za ruku a rozprával mu skrz Flashove tipy a triky pre nováčikov, ako to s tou Speed Force vlastne je. Tak, ako nové schopnosti objavujú bleskom zasiahnutí nováčikovia, tak sa v tomto svete ukotvuje aj čitateľ. Vo vhodnej chvíli sa začne v pozadí formovať nebezpečenstvo a záporák je na svete. Jeho dlho skrývaná identita je síce predvídateľná, avšak Godspeed funguje skvele vo všetkých smeroch. Celkovo hodnotím tento arc, ktorý sa roztiahol na vcelku utešených osem zošitov, veľmi pozitívne. Bavil ma či už spomínaný záporák, ale aj intro do sveta Speed Force. Užíval som si teamwork nových „Flashov“, ale aj civilné vzťahové pasáže. A aj vďaka nečakaným úmrtiam fungovali aj emócie a pocit nebezpečenstva. Skvelá práca!

 

The Speed of Darkness

Druhý z väčších príbehov zaberá len tri zošity a hneď na úvod sa musím priznať, že ma veľmi neoslovil. Téma to síce nebola zlá a prostredie Shadowlands malo skvelý potenciál, avšak celé to tak trochu zabila kresba. S tým, čo v prvom príbehu predvádza Carmine Di Giandomenico, sa to nedá porovnať. Prvý zošit som ešte ako-tak prehrýzol, ale keď v druhom zošite nastúpil Davide Gianfelice, už som rezignoval. A to sa so Shadowlands dalo tak krásne vyhrať. Mohlo to byť tak temné a desivé miesto. Kresba z toho ale robí cartoon rozprávku na nedeľné ráno. Teda aspoň taký som z toho mal pocit. Škoda. Aby som to však len nezhadzoval, obsahovo to bola príjemná jednohubka. The Shade je dostatočne sympatický záporák a koncept Shadowlands ma tiež bavil.

 

 

Okrem horeuvedených dvoch príbehov, vypĺňajú obsah tohto vydania aj Flashov Rebirth a dve kratšie záležitosti. Kid Flash of Two Worlds! sa pozrie na vzniknutú situáciu s dvoma postavami, ktoré si môžu hovoriť Kid Flash a Date Night je na záver vcelku milá bodka, ktorá svojou civilnosťou kompenzuje adrenalínovú jazdu, ktorú sme mohli sledovať na predošlých stránkach.

Ako teda dopadlo toto deluxe vydanie ako celok? Myslím si, že nadmieru dobre. Neviem túto sériu porovnať ako si stojí v rámci Rebirthu, ale ak ju môžem porovnať so sériami, ktoré som už čítal a aj na stránkach Multiverza recenzoval, tak má niečo navrch oproti Action Comics, a Justice League necháva fňukať v kúte, keďže na Flasha kvalitatívne ani nedovidí. Jednoznačne sa oplatí aj toto vydanie. Viac ako 300-stranové OHC za približne 20€? To je jasná kúpa. A keďže je to aj skvelý bod, ako naskočiť do sveta Speed Force, myslím si, že už fakt nie je nad čím váhať.

 

 

Flash Rebirth Deluxe Edition vol. 1

Datum vydania: august 2017

Obsah: The Flash: Rebirth, The Flash #1-13

Jazyk: angličtina

Rozmery: 183 x 282 x 18mm

Váha: 1 057 g

Počet strán: 336

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

One thought on “Flash a Speed Force v plnej paráde

  • 23. novembra 2017 at 23:43
    Permalink

    Flash stoji v ramci Rebirtju velmi dobre. Aj kvalitativne, aj financne. Po Batmanovskych a Supermanovskych komiksoch je prave jeho seria, pred Justice League aj Wonder Woman. . A vobec nevadi, ze sa tam obcas objavia aj cisla z eventov, teda The Button ci najnovsie Metal. Som moc rad, ze sa ti pacil. Williamson ho pise vyborne

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 − 20 =