Neil Gaiman: Knihy magie
Gaimanove svety sú často plné nepochopiteľných tvorcovských, príbehových a výtvarných kreácií, prevratných inovácií, silných point a spletených ciest hlavných postáv, ktoré na záver dajú dokonalý zmysel a odstrelia vám dekel. Je to tak aj s Knihami magie?
Keď sa 13-ročný Tim Hunter preháňa po ulici na svojom skejte a prenasledujú ho štyria cudzí muži, je to divné, no keď mu povedia, že existuje mágia a on ňou disponuje, je to ešte divnejšie. Tim je správny skeptik a presvedčiť ho musia zmenou joja na ozajstnú, živú sovu. Tak vznikne postava, mladý možno-budúci čarodejník s čiernymi strapatými vlasmi, okuliarmi, sovou a s predpokladom byť záchrana alebo skaza tejto doby. (Znie vám to povedome? Knihy magie vznikli v roku 1993, niekoľko rokov pred knižnou sériou najslávnejšieho čarodejníka moderného sveta.)
Cizinec, o ktorom nič nevieme, Constantin, ako ho poznáme (takže nevyspytateľný darebák s mnohými problémami, no nakoniec s dobrým srdcom), Doktor Occult a niekto menom E, slepý a tajomný – alebo trenčkotová brigáda, ako ich sám Constantin nazýva -, si dajú za úlohu previesť Tima všetkými dostupnými magickými vekmi a svetmi, aby sa sám rozhodol, či do tohto sveta patriť vôbec chce alebo nie. Snažia sa mu byť akýmisi sprievodcami a ukázať mu všetky stránky mágie, ktoré existujú – no najmä tie nie príliš pozitívne.
Príbeh, pôvodne 4-knihový (vo vydaní vydavateľstva Crew sú tieto knihy pokope), začína cestou do minulosti s Cizincom, niekde na počiatku vesmíru a svetov. Pokračuje rýchlou jazdou Anglicko-Amerika a späť s Constantinom, ktorý Timovi ukáže súčasný magický svet (a podsvetie). Ďalej si ho na starosť vezme Doktor Occult, ktorého dve osobnosti, mužská a ženská, dozerajú na Tima v magických svetoch a dimenziách paralelných k tej našej (Země letního šerosvitu či Féria, Domdaniel, Avalon, země elfů, ako len chcete). Na všetkých týchto cestách Timovi hrozí nebezpečenstvo, lebo informácia o jeho existencii a moci sa dostala do širších zainteresovaných kruhov. Najbližšie k ujme je však Tim, keď sa vyberie s pánom E do budúcnosti, pretože ten si ako jediný z jeho tútorov myslí, že ideálne riešenie by bolo nie ho viesť, ale zabiť (čo sa dozviete hneď na prvej strane, takže žiadny spoiler).
Nič z týchto udalostí však nie je bližšie vysvetlené a my môžeme v deji len tápať a dúfať, že na ďalšej strane sa nám to nejako ozrejmí (no neozrejmí). 1. Prečo sa práve títo muži podujali postarať sa o Tima? 2. Kto chce mladého chlapca (okrem jedného z jeho ochrancov) zabiť? 3. Kto je neznámy duch, ktorý ho sprevádza na jeho cestách prostredníctvom rôznych tiel? 4. Dostane sa Tim v poriadku naspäť do svojho sveta? 5. Čo si napokon vyberie – cestu obyčajného človeka alebo čarodejníka?
Tento príbeh bol vytvorený v začiatkoch 90. rokov a myslím si, že je to na ňom aj vidieť. Najpostrehnuteľnejšie je to práve na vizuále komiksu, ktorý niektorí chvália, iných (napr. mňa), pravdepodobne mainstreamovejších čitateľov až tak nenadchol. Na 4 knihách pracovali 4 umelci – John Bolton, Scott Hampton, Charles Vess a Paul Johnson. Štýl každého z nich je veľmi špecifický, čo je už akýsi trademark Gaimanových komiksov (viď Sandman alebo Černá Orchidej, ktorú milujem). Na jednej strane je to po výtvarnej stránke úplne úžasné dielo, pokiaľ sa vyžívate v delirických obrazoch a scénach, na strane druhej to značne znižuje zrozumiteľnosť. Každý umelec sa odlišuje od toho predchádzajúceho, no všetci k tomu pristupujú výtvarnými technikami, ktoré vedia byť v komikse zákerné, ale aj nesmierne náročné, takže za to pred nimi klobúk dolu. Stále si však myslím, že expresívnosť by sa nemala využívať na úkor pochopenia príbehu. Najmä na začiatku je napríklad problém rozoznať postavy, pokiaľ vopred neviete, koho máte čakať.
Problém som však videla v tom, že to, čo som napísala vyššie, sa naozaj dá považovať za zhrnutie celého príbehu, ktorý v komikse je. Je to len o tom, ako Tim stretáva ľudí, takže sa síce zoznámime s obrovským množstvom postáv, ale koniec koncov nás nijako netankujú a ovplyvňujú dej len do takej miery, akú by sme predpokladali na úplnom začiatku príbehu – sem tam niekto Timovi povie nehynúcu múdrosť a v nasledujúcej sekunde na neho zabúdame. Mne obrazové spracovanie v tomto prípade nestačilo a príbeh (ak to tak nejako môžeme nazvať), prekvapivo, keďže Gaimana milujem, na mňa nijako nezapôsobil. Často som sa musela premáhať do ďalšej strany. Najzábavnejšia bola pre mňa kniha, v ktorej Tim cestoval s Constantinom, no celý komiks to v mojich očiach nezachránilo.
Samozrejme, ani tento príbeh sa neobišiel bez nejakého poučenia alebo záverečnej pointy, či silných podnetov na zamyslenie, no neboli to pre mňa také silné momenty, na aké som pri Neilovi Gaimanovi zvyknutá, takže som bola mierne sklamaná. Stále je to však, aj po takmer 25 rokoch, komiks vyčnievajúci z toho, čo máme bežne k dispozícii v komiksovom médiu. Môžeme ho tiež nazvať výkladnou skriňou magických, mytologických, rozprávkových a komiksových (najmä DC/Vertigo) postáv či komiksom silných obrazov a pre mňa nedostačujúceho príbehu. Čomu sa však tvorcovia nespreneverili, je to, že tieto stránky môžete čítať znova a znova a garantujem vám, že vždy budete mať čo objavovať. Skvelé je tiež knihárske spracovanie českej verzie, za ktoré vďačíme Crew.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.
Podrobné informácie o komikse:
- Vydavateľstvo: Crew
- Počet strán: 208
- Väzba: pevná väzba s prebalom
- Rozmer: 263 x 175 mm
- Jazyk: český
- ISBN: 9788074494949
- Rok vydania: 2017
Zhrnutie
Vizuálne pôsobivé (no nie pre každého ľúbivé) umelecké spracovanie s nedostačujúcim príbehom - to je cesta Tima Huntera, mladého čarodejníka, svetmi, ktoré doposiaľ nepoznal. Na Gaimana slabé, no hocijaký tuctový komiks to aj tak prekoná.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.