Bad Reception #1 – Únik od sociálnych médií
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času trávite na sociálnych sieťach? Nie, nebojte sa, nejdem vám tu robiť prednášku o ich škodlivosti. Najnovšia séria Bad Reception od vydavateľstva AfterShock comics sa však touto myšlienkou intenzívne zaoberá. A v hororovom poňatí sa bude časom zamýšlať aj nad tým, či v niektorých situáciách nie sú technológie naozaj potrebné. Ale to už predbieham.
Príbeh sleduje mladú dvojicu, ktorá od seba nemôže byť rozdielnejšia. Blaise Bordeaux-Davis je kritik sociálnych médií a autor knihy #Hashtag off the Grid. Jeho názory spoznávame v talkshow, ktorú sledujeme v úvode zošitu. Gaia je naopak asi najobletovanejšia osoba na svete. Ako sa sama vyjadrila, bola súčasťou sociálnych médií, skôr ako sa narodila. Je to úspešná speváčka a herečka a na sociálne média má tím ľudí, ktorý robí prognózy a analýzy, sleduje jej dosah, trendy, nárast fanúšikov a podobne.
A práve takáto na prvý pohľad nesúrodá dvojica sa rozhodne, že budú mať svadbu mimo systém – bez sociálnych médií a bez technológií. Všetci hostia budú nútení odovzdať svoje mobilné telefóny a iné technologické zlepšováky a na 24 h budú mimo, aby bola svadba iba ich jedinečný zážitok.
Hádate správne, ak predpokladáte, že sa niečo pokazí. To však čitateľ zatiaľ nevidí, skôr sú mu predostierané náznaky. Prvé číslo funguje totiž iba ako základ a predstavenie hlavných hrdinov. Dozvedáme sa, kto bude fotograf využívajúci klasický analógový foťák, že kuchár bude čudák z lesa variaci tradičnými metódami a že medzi hosťami bude aj MMA bojovník (čo sa môže časom zísť). Zároveň sa však zoznamujeme, len tak mimochodom, s človekom, ktorý určite spôsobí svadobným hosťom krušné chvíle. Počas vybavovania svadobných formalít totiž sledujeme v spodnej časti stránok jeho a to, ako loví, sťahuje zver z kože a podobne. Je to v ostrom protiklade s tým, čo sledujeme vo vrchných dvoch tretinách.
Bude zaujímavé sledovať, čo nastane, ak sa vrchná a spodná línia pretnú. Sľubovaný nám je horor a s absenciou technológií sa aspoň vyhneme klasickým klišé replikám – Nemám signál! Mám vybitý telefón! Nemôžem zavolať o pomoc! -, lebo odrezanie sa od sveta je dobrovoľná voľba a nie blbá súhra náhod.
Prvé číslo bolo čistou kritikou sociálnych médií. V ďalších číslach môžeme určite čakať situácie, keď by sa s psychopatom za chrbtom mobil naozaj hodil, ale obrat o 180 stupňov sa asi čakať nedá. Bolo by to totiž dosť lacné a prvoplánové. Verím, že psychopat nebude len náhodný okoloidúci, ale že za ním bude niečo viac.
Juan Doe (Dark Ark, Animosity), ktorý sa v tomto komikse stará o kresbu, lettering a aj scenár, nám predostrel svoju víziu. Na môj vkus sa v úvode až moc utopil vo vysvetľovaní, keďže mnohé linky sa dali riešiť aj počas akčných pasáží, napríklad ako flashbacky. To, že je komiks naozaj ukecaný, kompenzuje fakt, že som narazil na množstvo zaujímavých myšlienok a citátov. Na kresbu som zvyknutý z iných prác tohto tvorcu, a preto ma trochu svojský štýl neprekvapil. V komikse Dark Ark sa tento vizuál hodil na apokalyptické vízie a myslím si, že je to to pravé aj pre horor. V druhom čísle sa už dianie dúfajme naplno rozbehne, keďže jediné, čo tomuto zošitu vyslovene chýbalo, bola akcia.
- Vydavateľstvo: AfterShock Comics
- Formát: zošit
- Jazyk: anglický
- Scenár: Juan Doe
- Kresba: Juan Doe
- Dátum vydania: 21.8.2019
- Dátum vydania pokračovania: 25.9.2019
Zhrnutie
Skvelý základ na zaujímavý hororový príbeh, ktorý je pretkaný kritikou sociálnych médií. Trochu tomu chýbala akcia, ale náznaky budúceho ohrozenia určite navnadili na pokračovanie.