Aj Dracula potrebuje dovolenku

Riadiť hotel nie je žiadna zábava. Najmä keď sú hostia tak trochu špecifickí. Dracula, ako tvár monštrózneho hotela, nevie, kam skôr skočiť, a jeho dcéra Mavis je tiež zavalená prácou, keďže monštrá majú množstvo špecifických požiadaviek, napríklad svadbu. A tak nastáva klasický problém. Celá rodina sa síce nachádza v rámci hotela, ale nemá na seba absolútne čas. A Draculovi chýba ešte niečo. Cink.

(zdroj: Itafilm)

Keď v roku 2012 dorazil do kín Hotel Transylvania, bolo to ako zjavenie. Štúdio Sony Pictures Animation prinieslo film, ktorý v sebe dokonale skĺbil infantilný humor a množstvo odkazov na staré hororové klasiky. Bavili sa tak deti, ako aj rodičia. Keďže film si na seba bez problémov zarobil a bol dokonca nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii animovaných filmov, pokračovanie bolo viac ako isté. Fanúšikovia sa ho dočkali v roku 2015 a aj napriek tomu, že nešlo o úplný prepadák, film si neodpustil klasické „choroby“ pokračovaní. Tretí diel s podtitulom Strašidelná dovolenka sme dostali opäť po troch rokoch a očakávania boli rozporuplné. Ja som sa napríklad bál ďalšieho kvalitatívneho zjazdu smerom dole, ale relatívne rýchlo som bol vyvedený z omylu.

(zdroj: Itafilm)

Príbeh začína jednoduchou demonštráciou problému, ktorý som načrtol v úvode. Rodina na seba nemá čas a Dracula je jediný, kto nemá svoju spriaznenú dušu. A keďže „cink“ sa môže stať len raz za život, nemá veľké nádeje na zlepšenie. Dcéra Mavis ho teda prekvapí a pripraví pre celú hotelovú perepúť výlet na luxusnej lodi. Ak tipujete, že Draculovi tu niekto padne do oka, idete na to správne. Vcelku logicky tu však bude problém, a to nielen vzťahový, ale aj ohrozujúci všetky monštrá na palube. Príbeh je jedno veľké klišé a trochu všímavejší divák vie, ako sa bude hlavná línia vyvíjať už niekde v prvej tretine a žiadny zvrat ho nezaskočí. Vôbec mi to ale nevadilo a nepovažujem to za výraznejšiu chybu.

(zdroj: Itafilm)

Obrovská sila Hotelu Transylvania tkvie totiž úplne inde než v originálnej zápletke alebo twistoch, z ktorých sa vám zatočí hlava. Keď totiž v kine vidíte dieťa, ktoré zaujato sleduje každú sekundu filmu a horlivo prejavuje emócie, viete, že niečo je fakt dobre. Infantilný vtip vyvolá salvu detského smiechu a rodičia sa skôr smejú na reakciách najmladších divákov ako na filme. Následne však príde trochu sofistikovanejší vtip, deti ho prehliadnu, ale rodičia idú do kolien. Žiadna zo skupín sledujúcich film nenaráža na hluché miesto. Dianie je svižné, milé, vtipné a priamočiare. Je síce pravda, že niektoré motívy neboli využité na maximum, ale to vôbec nevadí. Stále je tu dostatok nápadov, z ktorých vás bude bolieť bránica. Dracula, ktorému cesnak spôsobuje plynatosť? Tuniaky, ktoré spievajú Macklemorea? To musíš vidieť!

Aj napriek tomu, že to na základe toho, čo som napísal, môže vyznieť, že Hotel Transylvania nemá žiadnu pridanú hodnotu, opak je pravdou. Veľmi citlivo a jednoducho prináša myšlienku, že aj napriek tomu, že môžeme byť rozdielni, všetci sme si rovní. Že je jedno, či má niekto chápadlá, viac očí alebo je obyčajný človek, tieto rozdiely nie sú dôležité. Dôležité je, aký je človek, alebo monštrum, vo vnútri. A toto posolstvo je v rámci dnešnej doby naozaj vítanou súčasťou animovanej komédie.

(zdroj: Itafilm)

Ako celok teda Draculovci fungujú skvele. Nosnými piliermi sú jednoznačne Dracula a Mavis a ostatné postavy síce plnia iba komendiálne úlohy, ale nedá sa povedať, že by boli piate koleso na voze. Vážnejšia linka, aj keď vyslovene predvídateľná, a komediálna salva sa spolu skvele dopĺňajú a prinášajú pestrofarebný animovaný koktail. Ak teda plánujete návštevu kina, tretie pokračovanie strašidelných hoteliérov vám vrelo odporúčam. Zabaví sa určite celá rodina a ako bonus dostanú deti nenásilnú lekciu o tolerancii.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 − 13 =