Aké budú Grindelwaldove zločiny?

Analýzy trailerov sú ošemetná vec. Najlepšie je prirovnať ich asi ku králičej nore z príbehu Alica v krajine zázrakov – môžete ňou dlho padať a stále nájdete na jej konci nové veci. V tomto článku sa preto zameriam na 5 najdôležitejších objavov, ktoré sa vo finálnom traileri filmu Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny vyskytli. V závere takisto nájdete niekoľko linkov, ak by ste sa chceli norou prepadnúť ešte hlbšie. Samozrejme, článok bude plný potenciálnych spoilerov, ale aj šialených teórií.

(zdroj: imdb.com)
Čo už teraz vieme o filmoch s Mlokom Scamanderom?

Mlok bude ústrednou postavou celkovo piatich filmov, ktoré sa budú odohrávať počas devätnástich rokov. Koniec ságy je dejovo určený na rok 1945, keď bol podľa dostupných informácií Grindelwald definitívne porazený (zároveň je to aj rok, keď Tom Riddle ukončil svoje štúdium na Rokforte). Zápletka každého z filmov sa má odohrávať v inom meste a udalosti budú pravdepodobne reflektovať aj turbulentné muklovské dejiny danej éry.

O druhom filme, ktorý pre prehľadnosť tohto článku budem nazývať len Grindelwaldove zločiny, už teraz vieme, že sa bude odohrávať v Paríži v roku 1926. Okrem postáv z predošlého filmu sa tentoraz predstaví aj niekoľko nových, nie nutne (zatiaľ) zloduchov. Johnny Depp vo filmoch, aj napriek kontroverzným podozreniam z násilia, zostáva. Grindelwaldove zločiny sa nebudú sústrediť na romantickú stránku vzťahu Grindelwald/Dumbledore a vo filme sa nebude riešiť Dumbledorova sexuálna orientácia.

Nicholas Flamel

Trailer sa začína pohľadom na Mloka a Dumbledora, kde profesor odovzdá svojmu bývalému študentovi kartu s adresou domu v Paríži, ktorý označí za bezpečný. Podľa všetkého bol symbol z karty jeden z alchymistických a adresa pravdepodobne vedie k Nicholasovi Flamelovi. Flamel je v traileri aj priamo ukázaný, no na svoj vek vyzerá naozaj dobre. Z niekoľkých ďalších scén v ukážke môžeme rovnako vydedukovať, že viacerým postavám sa pretnú cesty v obývačke Nicholasa Flamela.

(zdroj: imdb.com)
Milostný trojuholník

Už v prvom filme bolo naznačené, že Leta Lestrange bola láskou Mloka Scamandera. V Grindelwaldových zločinoch by sme ju mali vidieť vo vzťahu s Newtovým bratom Theseusom. Tento milostný trojuholník bude pravdepodobne veľkou časťou zápletky.

Otázne je, aký prístup k tomu tvorcovia zvolia. V hre je niekoľko motívov, najmä zdanlivá nevyrovnanosť bratov v tom, ako ich vníma okolie. Vieme, že Theseus je veľmi schopný čarodejník, ktorý mal veľké zásluhy v prvej svetovej vojne a je aurorom. Mlok si vybral pre svoj život iné smerovanie, ktoré často komentujú iné postavy ako neadekvátne. Preto by sa ich vzťah mohol zobraziť aj cez optiku sebahodnoty. Isté však je, že keď v Grindelwaldových zločinoch pôjde do tuhého, spoja svoje sily a budú bojovať bok po boku, ako ukázal aj finálny trailer.

(zdroj: imdb.com)
Zrkadlo z Erisedu

V nadväznosti na to, ako Dumbledore povie Mlokovi, že proti Grindelwaldovi on sám ísť nemôže a musí to byť Mlok, sa nám naskytne profesorov pohľad do Zrkadla z Erisedu. Vidíme v ňom mladšie podobizne Dumbledora a Grindelwalda (ktorých, chvályhodne, hrajú tí istí herci, čo v Daroch smrti), ktoré sa zmenia na ich dospelé verzie.

Táto scéna vyvolala oduševnené reakcie mnohých fanúšikov a fanúšičiek. Dumbledore Harrymu Potterovi v prvej knihe povedal, že v Zrkadle vidí samého seba s vlnenými ponožkami. V skutočnosti tam však videl svoju rodinu, ako Rowlingová potvrdila v roku 2007. Zároveň však vieme, že pohľad do Zrkadla z Erisedu nemusí byť nemenný. Aj sám Harry v ňom najprv videl svoju rodinu a potom svoj odraz, keď mu zrkadlový Harry zveril Kameň mudrcov. Nemalo by nás preto šokovať, že táto, o sedemdesiat rokov mladšia verzia Dumbledora, má iné emočné rozpoloženie a iné túžby.

(zdroj: imdb.com)
Credence

Neviem, čo je toto za módu, prezrádzať veľké zvraty a návraty zdanlivo mŕtvych osôb, už v traileroch. O tom, že sa postava Credenca Barebona objaví aj v Grindelwaldových zločinoch, vieme od prvých ukážok. V tomto filme sa však tvorcovia rozhodli zamerať na pôvod tejto postavy a v jednej zo scén sa nachádza aj rodokmeň čarodejníckej rodiny Lestrangeovcov. Všetko nasvedčuje tomu, že Credence bude ich príbuzným, Corvusom Lestrangeom.

Konkrétna úloha Credenca v tomto filme však zatiaľ nie je jasná. Vieme, že pricestuje do Paríža, kde sa stane súčasťou cirkusu Arcanus. Zároveň sa má spriateliť s Nagini.

(zdroj: imdb.com)
Nagini a Grindelwaldove zločiny 

Najväčší šok, ktorý trailer priniesol, je prepojenie postavy neznámeho dievčaťa s hadom Nagini. Mnohí sa domnievali, že pôjde o animága, no Nagini je v skutočnosti tzv. maledictus. Ide o prekliate krvi od narodenia, ktoré sa prenáša z matky na dcéru. Nositeľky prekliatia sa časom úplne premenia na daného tvora. Za maledicta je považovaný aj vlkolak, no tvorí výnimku, keďže ním môžu byť aj muži.

J. K. Rowlingová na svojom Twitteri potvrdila, že ide o maledicta a zároveň, že ide o tú istú Nagini, ktorá bola jedným z Voldemortových horcruxov. Vraj o totožnosti tejto postavy vedela už 20 rokov. Nie je však potvrdené, že by Nagini bola v Zločinoch Grindelwalda negatívnou postavou. Taktiež je zaujímavé, že Nagini prežije taký dlhý čas, až do éry Harryho Pottera.

(zdroj: imdb.com)

Zo strany Rowlingovej je uvedenie postavy Nagini do filmov s Mlokom Scamanderom pomerne kontroverzný krok. Otvorila tým mnoho otázok, ba až dier v neskorších etapách príbehu. Keď sa nad tým zamyslíme, Voldemort preniesol kus svojej duše do tvora, ktorý bol kedysi ľudskou bytosťou, a napriek tomu nevedel, že vytvoril horcrux z Harryho. Takisto je zaujímavé, koľko toho Voldemort o Nagini vedel a či bola považovaná za ďalšiu trofej. Podobne ako artefakty zakladateľov Rokfortu, aj Grindelwald bol nepochybne významných čarodejníkom. Toto je naozaj veľká špekulácia, lebo zatiaľ nevieme, akú rolu zohrá Nagini v Grindelwaldovom príbehu.

Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny budú mať na Slovensku premiéru 15. novembra 2018. Na to, či sa dozvieme odpovede na tieto otázky, alebo len pribudnú ďalšie, si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Elendilka

Cez deň nudná úradníčka, po večeroch organizátorka conov. Scifistka a potteráčka. Nevie, či Kirk alebo Picard.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 ⁄ 5 =