Čitateľský mesačník XIV.

Začal sa nám marec – mesiac knihy – a asi neexistuje v tomto období roka väčšie klišé v akomkoľvek úvodníku alebo literárnom texte ako toto slovné spojenie. Prečo je to ale tak? V roku 1955 takto marec titulovali v bývalom Československu na počesť Mateja Hrebendu Hačavského – legendárneho šíriteľa slovenskej a českej knihy. Cieľ bol jasný – podpora trvalého záujmu o knihy. A o niečo také sa snažíme aj my. A nielen v rámci jedného mesiaca, ale dlhodobo. Čitateľský mesačník je tu už 14. raz, aby vám odprezentoval zaujímavé knihy a komiksy, vďaka ktorým sa viete vybrať do sveta fantázie a oddýchnuť si tak od únavnej reality. Hačavského od propagovania kníh neodradil ani fakt, že bol slepý. My sa teda tiež nenecháme odradiť od pokračovania tejto rubriky, však už teraz pomaly pracujeme na 15. čísle. 😉

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

DC Komiksový komplet #19 – Lex Luthor (Eaglemoss Collections, 2017)

„Keď čelíte mýtu, nemožno zvíťaziť.“

Po dlhšom čase (keďže po parádnom rozjazde prišlo veľa slabých kúskov, ktoré nepotrebujem mať) som si znova za ani nie 10 eur kúpil nový DC komplet. Stavil som na výborne hodnoteného a údajne kultového Lexa Luthora alias inovatívny spôsob, ako sa pozrieť na jedného z najslávnejších (a, sorry, ale zároveň najnudnejšieho) komiksových hrdinov všetkých čias.

Ako sa to tvorcom podarilo? Jednoducho – a pritom neskutočne drzo a odvážne. Proste dali Supermanovi v podstate len (takmer nemé!) cameo a spravili z neho zápornú (!!), miestami až stalkerskú (!!!) postavu, čelne ho zrazili s ako žiletka ostrým Batmanom a ústredným hrdinom urobili Lexa Luthora (!!!!) presvedčeného o tom, že Superman je zlý mimozemšťan, pri ktorom je iba otázkou času, kedy vybuchne.

Superman ma strašne, preukrutne nudí. Až na film Zacka Snydera som s ním nevidel jediný film/seriál/komiks, ktorý by ma bavil. Dobre, dobre, kedysi som spolu so svojimi spolužiačkami zo základnej frčal na seriáli s Deanom Caineom, ale to som mal 12, čítal som Bravo a zostane to dúfam medzi nami. Inak ale nič, bieda. Niekedy mám pocit, že fanúšikovia na Supermanovi vyhľadávajú práve tú jeho meganudu. Asi ich upokojuje, alebo čo. Keď som sa však dozvedel o existencii príbehu, v ktorom je hlavnou postavou Lex Luthor a celé je to rozprávané z jeho pohľadu, povedal som si „to musím mať“.

Výsledok kvalitne pracuje s pozoruhodným nápadom poňať Supermana ako hrozbu a Lexa Luthora ako človeka presvedčeného o svojich dobrých úmysloch. Človeka posadnutého Supermanom, ktorého vníma ako mimozemskú príťaž pre Zem a ako potenciálnu hrozbu. Vydarený (až na slabší koniec) scenár do takmer dokonalosti doťahuje krásne temná kresba (Superman je nakreslený až hororovo) a nebojí sa to občasnej nadávky, sexu a drsného zvratu. Linka s Batmanom mi pripadala, akoby bola vytvorená výlučne na efekt, aby sa to lepšie predávalo, ale tak zas komu môže prekážať Batman? Okamžite dajte dole ruky. Batman NIKDY neprekáža, jasné? Jasné. Tak prečo ho sem nedať. Navyše, gothamský playboy Bruce Wayne je vizuálne stvárnený veľmi zaujímavo a inovatívne, ako mix Toma Cruisea a Erica Robertsa (toho Cruisea mi poradila pani manželka, ale na Erica Robertsa som prišiel sám, prisahám).

Ak ste si už dlho nekúpili nejaký komiks a máte radi DC, určite neváhajte – ide o v rámci univerza o zásadné, kľúčové dielo. Súčasťou vydania je i niekoľko bonusov na čele s retro komiksom z roku 1940, v ktorom sa prvý raz objavuje Luthor. Vtedy ešte nie Lex a ešte s vlasmi.

Komiks nájdete napríklad v ponuke Funtasticu.

Peter Bajzik

(fanúšik Multiverza)

Ladislav Klimeš, Antonín Kuttman – Dost divodá země: Zimní válka a Obleva (Martin Koláček – E-knihy jedou, 2017)

Dve knihy od dua českých autorov sa odohrávajú v alternatívnej Českej republike. V prvej časti, s podtitulom Zimní válka, sa ocitneme v Česku, kde zhruba v roku 2013 vláda odsúhlasila niektoré zákony, ktoré nenadchli občanov ani armádu. Po niekoľkých demonštráciách sa stalo niečo takmer nepredstaviteľné – armáda vykonala puč. Na prekvapenie všetkých bol pomerne nekrvavý, iba niekoľko mŕtvych senátorov a poslancov (ktorí by asi nesúhlasili). Po tom sa však situácia pomaly vymkla kontrole, až sa jedného decembrového rána ocitla americká armáda s Bundeswehrom v tesnom závese v Prahe. Odtiaľto sa dej sústredí na Študáka, mladíka, ktorý sa do vojny zamotal náhodou, a neskôr na Ládisa, ktorý šiel do nej dobrovoľne.

DDZ je druhá kvalitná miniséria z českých krajín, ktorá sa mi v krátkom čase dostala do rúk. Ide o miš-maš, takú všehochuť pre fanúšikov napríklad Stalkera alebo Mad Maxa. Počas čítania sa dá naraziť na veľa odkazov na moderné, ale aj minulé udalosti. Opisy Prahy, komentáre ohľadom iných českých autorov, odkazy na knihy, hry (Call of Duty), filmy, ale aj kapely.

Dej sa odohráva v niekoľkých časových líniách, medzi ktorými autor skáče. Často až zmätočne, takže treba pri čítaní dávať pozor. Ak sa však sústredíme iba na text, celkom to ide. Ďalšia vec, ktorá neuľahčuje čítanie, je vracanie sa do rôznych časových úsekov. Dostaneme sa do situácií, ktoré sú nezávideniahodné, smiešne a vysvetľujú predchádzajúce narážky, ale kvôli tápaniu si ju nemôžeme naplno užiť. Nie je to síce vec, ktorá by vyslovene odradila, ale mnohým čitateľom to môže znepríjemniť zážitok.

Samotný štýl písania sa líši aj podľa toho, či sledujeme Študákov alebo Ládisov príbeh. Oba štýly sú príjemné, ale nelíšia sa úplne, čo považujem za plus. Študáka sledujeme hlavne na začiatku vojny a jeho transformáciu z vyjakaného mladíka na ostrieľaného veterána. Jeho časť pripomína klasické hollywoodske klišé, kde sa chlapec, ktorý sotva vie, ako sa drží zbraň, dostane do situácií, v ktorých by zaváhal aj Superman. Ale keďže som viac-menej čakal zamerikanizovaný akčňák, dá sa to prežiť. Samozrejme, že všetko ako správny karbňák prežije. Aj keď je trochu škoda, že je stále v pohybe a nezastaví sa. Preto mi neprirástol k srdcu, aj keď jeho pasáže pobavia.

Ládisova časť je viac hĺbavejšia, väčšinu času sa odohráva v neďalekej budúcnosti v zničenom Česku. Odzrkadľuje sa v ňom dlhý a takmer beznádejný boj za lepší zajtrajšok. Nazrieme do viac-menej normálnych vzťahov vo vojnou rozvrátenej zemi nikoho, kde sa vás snaží zabiť takmer každý a priateľstvo zmizlo.

Ako som písal vyššie, v amerikanizovanom akčňáku sa nájde dosť akčných situácií ako z filmového plátna, aj keď nie všetky dávajú zmysel a bolo by lepšie, ak by sa dej uberal pokojnejším smerom. Na druhej strane, je to cool s dostatkom výbuchov a záchrany na poslednú chvíľu. Treba upozorniť, že v knihách sú zvratky, krv, expresívny jazyk a vtipy. Určite nie je pre slabšie povahy. Naopak, tí, ktorým nevadí čítať o podobných veciach, dostanú do rúk podarené dielo, ktoré určite neurazí.

Knihy nájdete napríklad v ponuke Martinusu.

Laci Legath

(cosplayer, fanúšik Multiverza)

Nightwing: New World Order (DC Comics, 2017)

Súboje medzi superhrdinami a superzloduchmi boli čoraz horšie, nadpriemerné schopnosti stále dostupnejšie a slušní ľudia sa báli vystrkovať hlavy zo svojich domovov. Vyzeralo to, že superľudia nakoniec prinesú skazu celého sveta. Všetko sa ale zmenilo v roku 2028, keď Nightwing, Batmanov prvý Robin, ukradol z rodinnej jaskyne mimozemskú zbraň, ktorou vymazal 90 % superschopností na Zemi a nastolil nový svetový poriadok.

Príbeh komiksu Nightwing: New World Order sa odohráva o 12 rokov neskôr. Superschopnosti sú nezákonné a každý, kto nimi disponuje, musí brať lieky, ktoré z neho robia normálneho človeka. Samozrejme, že na 10 % populácie lieky nezaberajú, a títo smoliari sú držaní v umelom spánku, kým sa lekárom nepodarí „vyliečiť“ ich. Dick Grayson je nielen svetová celebrita, ale aj veliteľ inštitúcie, ktorá sa stará o dodržovanie týchto nových zákonov. Ľudia sú šťastní a zločin takmer neexistuje. Všetko sa zdalo byť dokonalé až do dňa, keď Dick zistí, že jeho syn zdedil po mame špeciálne schopnosti. Teraz ho musí ochrániť pred despotickým systémom, ktorý sám pomohol vybudovať.

Toto je vynikajúci šesťdielny príbeh. Dobre kombinuje klasický hrdinský žáner s rodinnou drámou. Ak by som mu mal vytknúť jedinú vec, bol by to príliš rýchly koniec, ktorý neponúkol čitateľovi vyvrcholenie, na aké mal potenciál. Posledný diel mohli pokojne rozdeliť na viac častí.

Komiks nájdete napríklad v ponuke Bookdepository.

Efken

(Multiverzum)

World of Warcraft – Kniha 1 (Crew, 2013)

Moje srdce patrí WoW-ku už nejakých 10 rokov, v podstate od jeho spustenia online. A odkedy moja pomyselná noha prvýkrát vstúpila na aliančné územia (áno, horďáci môžu začať bučať), zamilovala som sa. Do sveta, do príbehov, do komunity, bla, bla, každý, kto hre prepadol, to pozná. Po štyroch odohratých datadiskoch, prečítaných všetkých dostupných preložených knihách, ale aj po sklamaní, ktoré s postupom času WoW-ko sprevádzalo, ma nadšenie opustilo. Čo ma vždy mrzelo. No film z tohto sveta (ktorý mňa osobne potešil, aj keď vieme, že bol slabý, bol dostatočne nostalgický) vo mne opäť vyvolal túžbu vrátiť sa na Azeroth.

V tom mi vyšla v ústrety Crew. Okrem nádherných a úžasných kroník sveta Warcraftu, ktoré v tomto období vydáva, a nedávno publikovanej kuchárky (Crunchy Spider Surprise, yumm), som objavila čaro komiksov WoW-ka, ktorým som sa doteraz vyhýbala. Na prvý pohľad mi nesadol štýl, akým sú kreslené, možno len zo zvyku. Ludo Lullabi k nim pristupuje mangovitejšie (od slova manga), než sa mi páčilo. No po prvých stranách a hlbšom ponorení sa do príbehu… áno, dostala som presne to, čo som chcela – silné príbehy známych i menej známych postáv, silné témy ako sloboda, otrokárstvo, rasová nenávisť, to, že nič nie je čierno-biele, vplyv mágie sveta na osudy, akciu, vzťahovku, úžasné (!!!) farby a nakoniec sadla aj kresba. Všetko, čo má správny príbeh zo sveta Warcraftu obsahovať. Prvá komiksová kniha o Lo´goshovi (ktorého pravé meno sa dá odtušiť už z prvých strán, na ktorých sa objaví) a jeho priateľoch, ktorých dokopy zviedla nepriazeň osudu, bola veľmi príjemným osviežením v tomto čase warcraftového sucha (nie, k WoW-ku sa už nevrátim… počkať, povedal niekto Vanilla?).

Komiks nájdete napríklad v ponuke Funtasticu.

Drackula

(Multiverzum)

Thanos Vol. 1: Thanos Returns/Vol. 2: The God Quarry (Marvel Comics, 2017/2018)

Thanos je aktuálne v kurze. Táto postava je síce súčasťou vesmírneho Marvel univerza už od roku 1973, čo už je nejaká doba, ale popularitu postáv v súčasnosti oveľa viac formujú filmy. A keďže v rámci MCU bol Thanos doteraz len akousi silou v pozadí, bol trochu prehliadaný. V Infinity War sa ale prejaví naplno, a tak sa aj fanúšikovia, ktorých záujem o komiksy usmerňujú práve filmy, začali pýtať, čo je vlastne Thanos zač. A je skvelé a určite nie náhodné, že je na scéne kvalitná ongoing séria, pre týchto fanúškov ako stvorená.

Séria Thanos premiérovala v novembri 2016. Od Jeffa Lemira, ktorý je už dlhodobo zárukou kvality, sa čakali veľké veci. A tie sa aj konali. Príbeh začína v momente, keď sa Thanos snaží vrátiť do hlavného diania. Navštevuje miesta, ktorým svojho času vládol, a stretáva ľudí, ktorí z jeho absencie výrazne vyťažili. Ak by ste čakali nejakého uvedomelého Thanosa, ktorý sa snaží robiť veci inak, lepšie, možno až ľudskejšie, nedočkáte sa. Thanos je presne taký, aký bol vždy. Nemilosrdné, priamočiare a sebecké zosobnenie číreho zla. Thanos má ale problém. Umiera. A nič ho od vyriešenia tohto problému nezastaví. Je tu ale množstvo síl, ktoré by chceli túto Thanosovu slabosť využiť a titána konečne zabiť. Budú sa ničiť mestá, likvidovať akýkoľvek odpor a bojovať až dokonca. Thanos sa totiž nevzdáva.

Nechcem moc spoilerovať a popisu toho, ako Thanosove problémy postupne gradujú, sa radšej vyhnem. Môžem ale prehlásiť, že ak máte chuť na sériu s Thanosom, táto je tá pravá. Šialený titán tu ostáva verný svojej povesti a myslím, že vás bude baviť. Príbeh je dostatočne akčný, priamočiary a celkovému dojmu pomáha aj veľmi kvalitná kresba Mikea Deodata. A skvelé tiež je, že nemusíte mať ani extra veľa načítané. Stačí elementárny prehľad a Thanosovo putovanie si dokážete naplno užiť. Ba čo viac, mnohé momenty Thanosovej minulosti sa v tejto sérii preberajú a vysvetľujú, takže vám ten potrebný základ naservíruje samotný komiks.

Lemirov run skončil pri čísle #12. Dokopy sú to dva story-arcy, ktoré už vyšli ako dve TPB, takže neváhajte. Nájdete ich napríklad v ponuke Bookdepository.

Kraken

(fanúšik Multiverza)

Dlouhý John Silver I, II (Crew, 2017)

Normálne by som tu písal o prvom Ghost in the shell, do ktorého som sa zahryzol, ale… ťažko sa to číta, som z toho sklamaný a nemám to stále dočítané. Ale budem tu písať o niečom inom, čo som dal hneď na prvý záťah. A tým je nové vydanie Modrej Crwi, Dlouhý John Silver I a II. Opäť dielo od Xaviera Dorisona, od ktorého tu vyšiel Tretí testament.

Tentoraz nás Dorison zobral na dobrodružnú plavbu za pokladom a spoločnosť nám nerobí nik iný ako známy pirát John Silver z literárnej klasiky Ostrov pokladov. Príbeh sa odohráva po niekoľkých rokoch po udalostiach Ostrova pokladov. Len teraz je to temnejšie, depresívnejšie a dospelejšie a Dlouhý John je opäť nebezpečný sympaťák, takže pozor naňho. Komiks krásne kreslený, plný dramatických scén, intrigánskych dialógov, nebezpečných pirátov a epického finále. Už sa neviem dočkať pokračovania a dúfam, že Crew vydá niečo od Dorisona aj samostatne.

Komiksy nájdete napríklad v ponuke Funtasticu.

IntrOvert

(Multiverzum)

Happy! (Image Comics, 2012)

V roku 2012, v čase, keď vydavateľstvo Image oslavovalo 20 rokov, prišlo s uzavretou 4-dielnou sériou s názvom Happy. Príbeh sleduje ex-policajta a bývalého detektíva Nicka Saxa. Ten holduje alkoholu, prostitútkam a venuje sa práci nájomného vraha. Je to presne ten typ človeka, s ktorým sa nechcete kamarátiť, a nielen to, ani on sa totiž nechce kamarátiť s vami!

Pri poslednej objednávke vraždy sa situácia značne skomplikuje a na mieste sa vyskytne osoba navyše, ktorú Nick zavraždí. To však nie je všetko, pretože náš (ne)hrdina odchádza postrelený. Tu príbeh začína byť zaujímavý. Počas prevozu do nemocnice sa mu z ničoho nič zjaví modrý lietajúci jednorožec. V prvom momente si Nick myslí, že ide o halucináciu, ktorú zapríčinil alkohol a množstvo skonzumovaných omamných látok. Ako sa však ukáže, toto rozprávkové animované stvorenie chce od Nicka, aby vyriešil záhadnú sériu zmiznutých detí.

Lenže Nick je kus za***tého h**na, ktoré sa stará len a len o seba. Spočiatku sa čitateľ nestíha čudovať nad rozumovými pochodmi človeka, ktorého sledujeme. Neskôr sa však ukáže, že mnohé veci nie sú také, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Tu sa dostávame k časti, ktorou si ma komiksová séria získala. Nick Sax bol v minulosti prototypom kladného hrdinu, s ktorým sa život absolútne vôbec nemaznal. Postava, ktorú sledujeme, je len chabou ozvenou toho, čím Nick v minulosti bol. Nakoniec si človek uvedomí, že my všetci máme na rukách kus zodpovednosti za to, kým sa Nick stal.

Príbeh dokonale dokresľuje vianočná atmosféra, pretože dej je zasadený do obdobia pred vianočnými sviatkami. Kresba je veľmi násilná a explicitná, rovnako aj slovník postáv na nás chrlí jeden vulgarizmus za druhým. Komiks Happy! si ma získal so všetkým, čo ponúkol. Rovnako som si užil aj koexistenciu negativistu Ricka a dobráka Happyho. Na záver len spomeniem, že koncom minulého roka nám televízna stanica Syfy priniesla 8-dielny seriál, ktorý podľa traileru napovedá, že sa veľmi úzko inšpiroval dejom komiksu. O tom však viac až niekedy nabudúce. 😉

Komiks nájdete napríklad v ponuke Bookdepository.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 × 24 =