Okko: Cyklus vody

V polovici apríla vydavateľstvo Crew vydalo v rámci cyklu Modrá Crew nový európsky komiks. Po dvoch dieloch série Ekho nám tentoraz predstavila prvý príbeh z francúzskej série Okko (Eko, Oko… sa to všetkým iba pletie). Ide o ďalší fantazijný komiks, ale v tomto prípade je to samurajské „sword and sorcery“.

Autor HUB je Francúz a má obľubu v samurajských filmoch (ako sa dozvieme z medailónika v komikse), a tak sa rozhodol, že si „natočí svoj vlastný film“. Každý správny samurajský príbeh potrebuje samuraja a najlepšie ronina (aby nebol zbytočne obmedzovaný a mohol voľne blúdiť krajinou). Tým je Okko – prísny, spravodlivý a veľmi dobrý bojovník, ktorý sa živí lovením démonov. Ale aby mu nebolo smutno, dostal do partie zvláštnych kamarátov. Nošin, potulný mních s obľubou v saké, a Noburo, démon, ktorý si nenechá ujsť žiadnu bitku. Túto trojicu sledujeme v ríši Pajan (prešmyčka Japan), ktorá je zmietaná v mnohých konfliktoch, v ktorých bojujú obrovské armády a veľké samurajské bábky (kvázi robotické obleky).

(zdroj: comicvine.com)

Vzhľadom na mnohé vojny krajina trpí hladomorom, chorobami a zmarom. Dokonalé podhubie pre pekelných démonov. Našich hrdinov preto nachádzame vo chvíľach oddychu po poslednej zákazke. Kým Okko vyberá odmenu za hlavu démona u miestneho lorda, Nošin a Noburo si užívajú (ak sa to tak dá nazvať, keďže jeden je mních a druhý trpí mindrákmi) v lokálnom nevestinci. Tu sa náš priateľský démon zoznamuje s gejšou menom Rybička, ktorá prišla o rodinu a zostal jej len mladší brat Tikku. Počas noci nevestinec napadnú banditi so samurajskou bábkou a unesú všetky gejše. Tikku požiada Okka o pomoc pri záchrane jeho sestry, a tak sa naša partia rozrastie o ďalšieho člena.

Príbeh nie je veľmi komplikovaný a nestavia pred nás extra zvraty. Okko je proste conanovský hrdina, ktorý sa nejak dostane do svojho cieľa. Nejak sa veci zomelú a, voilà, finále – vyriešenie záhady, bitka a porazenie záporáka. Nečakajte nijaké vyšetrovanie, keď vám vašu obeť pomôžu nájsť Nošin s jeho Kami (japonskí duchovia). Má to však spád, atmosféru a zaujímavý koniec. Komiks v zásade neprináša nič nové a hlavné postavy sú ako cez kopirák. Noburo je dvojmetrový Wolverine; Nošin je mních Tuck z Robina Hooda (Kevin Costner is da best) a Tikku je typický netrpezlivý mladík. Avšak príbehu to neubližuje, postavy nie sú otravné a vedia pobaviť.

Čo sa týka kresby, tá je krásna, nieže by to bolo úplne wow, ale je to jemný nadpriemer a do príbehu sedí a nereže oči. V albume nájdete mnoho pekných scén, kedy trochu ľutujete menší formát komiksu. Bohužiaľ, nájdu sa aj krásne scenérie, ktoré sú bezdôvodne namaľované v malom okienku, a tak si nemôžete vychutnať ich epickosť. Ako malý problém som videl spracovanie súbojov, medzi „troma“ poľami si musíte domyslieť polovicu bitky. (Kámo, je to komiks, tam si treba domýšľať všetko.) Našťastie to neprekážalo. Často som sa prichytil, že by z toho bol vskutku fajn dospelý animák na pokračovanie.

Mám však ešte výhradu voči spracovaniu textu a bublín. V niekoľkých scénach, zobrazujúcich nejakú panorámu, bola buchnutá bublina a nemali ste tušenie, kto práve rozpráva. Samozrejme, autor sa asi umúdril a už sa v druhej polovici tieto faux pas neobjavovali (asi preto, že sa dej odohráva v interiéri).

 

 

 

(zdroj: crew.cz)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 + 4 =