Čitateľský mesačník XVI.
Čitateľský mesačník vznikol ako inšpirácia pre vás, ale niekedy aj autori našich príspevkov potrebujú inšpirovať. A kde inde hľadať nové podnety ako na literárnych akciách? Jednou z nich bol SlavCon, ktorý bol opäť veľmi dobre zorganizovaný a mal bohatú literárnu sekciu. Za všetko by som asi vypichol Whiskey, ktorú nám vydavateľstvo Artis Omnis rozlievalo (doslova). O ďalších novinkách, ktoré sme sa tam dozvedeli, respektíve nám pribudli do knižnice, sa dozviete na našom webe už čoskoro. Ale SlavCon bol len predjedlo. Už tento víkend sa otvoria brány Sveta knihy v Prahe a Multiverzum tam určite nebude chýbať, aby vám vedelo všetko podstatné sprostredkovať. Dovtedy si prečítajte, čo vám odporúčajú naši tradiční, ale aj noví prispievatelia.
Valentína Sedileková
(autorka knižnej série Pokrvní)
Art Spiegelman – Maus (Torst, 2012)
Po fenomenálnom Chlapcovi v pásikavom pyžame či jedinečnej autobiografii Persepolis som siahla po príbehu na motívy druhej svetovej vojny s názvom Maus. Maus je dielo poukazujúce na holokaust, kde autor, Art Spiegelman, prenáša dej do sveta zvierat. Myši, ktoré sú aj hlavnými aktérmi príbehu, zaujali pozíciu Židov, v mačkách zase nájdeme Nacistov, psy sú Spojenci.
Maus nie je oddychová kniha. Autor krásne vykresľuje dopad Norimberských zákonov na poľských Židov, zavedie čitateľa do mrazivo opísaného geta a napokon aj do koncentračných táborov. Okrem silného odkazu hovorí o rodinných vzťahoch, ktoré sú často priveľmi komplikované a hlboko ovplyvnené minulosťou.
Celý dej je v skutočnosti rozhovor otca, Vladeka Spiegelmana, ktorý prežil holokaust, a jeho syna, novinára Arta Spiegelmana. Nesie sa vo viacerých rovinách, na jednej strane komentuje nacizmus a vojnu, na druhej vzťahy medzi hlavnými postavami, medzi prítomnosťou a minulosťou.
Kniha nám ukazuje dopad vojny aj z iného uhla, napríklad na zmene Vladekovho charakteru, ktorý jeho syna niekedy dráždi. Art sa na základe toho topí vo výčitkách a počas počúvania otcovho príbehu si praje, aby aj on zažil holokaust a konečne pochopil, čím si jeho rodina musela prejsť.
V príbehu sa vyskytujú aj ďalšie postavy, medzi nimi Anja a Richieu Spiegelmanovci. Anja je iným príkladom ľudskej krehkosti. Je prvá Vladekova žena, s ktorou sa zobral v Poľsku krátko pred príchodom Nacistov (a Artova matka). Spoločne mali prvého syna, Richieuho, ktorého z ochrany pred koncentračným táborom otrávili v úkryte príbuzní. Smútok a žiaľ jeho rodičov natoľko omráčil, že Richieuho fotka visí vo Vladekovej spálni aj dlho po jeho smrti a vytvára v Artovi pocit rivality medzi ním a mŕtvym bratom. Anja, ktorá už krátko po pôrode Richieuho trpela depresiami, sa spolu s Vladekom z koncentračného tábora zachránila. Rovnako ako jeho aj Anju táto skúsenosť navždy poznačila. Práve preto Art trpko spomína na poslednú spomienku s mamou. Vošla mu do izby a spýtala sa, či ju ľúbi. Art odvetil suché „samozrejme“ a táto odpoveď ho dodnes máta v spánku. Krátko na to, v roku 1968, Anja spáchala samovraždu.
Maus nám predstavuje pomery a život za nacistického režimu. Obdobie, keď bolo najdôležitejšie prežiť. Vysvetlí, aké nebezpečné bolo podať hoci len pomocnú ruku, a zároveň ako na základe lásky chránili Spiegelmanovci jeden druhého. Nezobrazuje holokaust len ako štatistiku a krutosť režimu. Odhaľuje ľudské príbehy a duše, ktoré sa pod vplyvom ťažkého obdobia natrvalo zmenili, prípadne stratili. Vývoj deja je nečakaný – práve preto, že aj osud Spiegelmanovcov bol nevyspytateľný.
Komiks je dostupný napríklad vo Funtasticu.
Honza Potměšil
(youtuber z kanálu Honzy Potměšila, influencer)
Přechod mezi médii je vždycky problematický. Filmy podle her by mohly vyprávět. Jak možná víte, tak když se adaptují hry, knihy nebo komiksy do celovečerní podoby, jedná se většinou o snahu vydělat na něčem, co funguje jinde a lidi to mají rádi.
Samozřejmě využívá se k tomu prvků, které fungují jen a pouze na velkém plátně. Už jen díky tomu ten přechod často problematický. Ovšem změna ze seriálu do komiksu je úplně jiná disciplína. Když pokrevní bratr Buffy, Angel, začal po skončení seriálu pokračovat jako komiks, šlo hlavně o dokončení příběhu, který tvůrce chtěl vyprávět.
Co se ale děje v momentě, kdy autor, ba dokonce otec série, pokračuje v příběhu, který je perfektně uzavřený? Tohle je otázka, kterou jsem si pokládal, když jsem četl první knihu Buffy Season 8. Je to kniha, ke které jsem si snažil najít cestu, ale nikdy se mi to nepovedlo. Návrat starých záporáků působí zbytečně, příběhové linky nejsou zajímavé a celá atmosféra, kterou Buffy měla, téměř zmizela. Kresbu bez nápadů ani nezmiňuji. Přechod mezi médii je vždycky problematický, někdy máte možnost dodělat co jste začali a někdy to vypadá, že se prostě snažíte vydělat na úspěšné značce. A asi je to tak i v pořádku. Myslím, že někdy potřebujeme být od našich oblíbených autorů trošku zrazeni. Myslím, že právě to vědomí, že nejsou bozi, kteří kadí zlaté cihly a perfektní díla nám dává možnost ocenit chvíle, kdy vytvoří něco úžasného. Buffina první kniha se moc nepovedla, ale já víru neztrácím. Komiksové médium je plné možností a autorů, kteří čekají na to, až budou moct vyprávět svůj příběh s blondýnou, která je všechno, jen ne v nesnázích.
Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.
Ivan Kučera
(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)
Douglas Preston, Lincoln Child – Relikvie (BB art, 2007)
Relic je môj obľúbený filmový horor 90. rokov. Nie je to pecka, nie je to (a ani nikdy nebude) klasika, miestami je to dosť veľké klišé a tmy je v deji toľko, až sa nedokážeme zorientovať. Ale MÁ to niečo do seba. Atmosféra rozľahlého, starobylého múzea, ktorého chodbami sa po nociach zákerne zakráda veľký tieň a jeho pôvodca zabíja vrátnikov a žerie im mozgy, je super. K tomu sympatické postavy a osviežujúce detaily. „Iba“ 21 rokov od premiéry som si zohnal knižnú predlohu Relikvie a bol som prekvapený, keď som z balíka vytiahol 350-stranové monštrum. Už po pár riadkoch mi bolo jasné, že to nebude béčko, ale možno až príliš kvalitne napísaná próza. Viem, je to absurdné, asi ako keby ste vyčítali niekomu, že pizza, ktorú vám doniesol, je príliš dobrá. Ale taký som mal z Relikvií pocit. Zápletka o amazonskom monštre v chicagskom múzeu je napísaná proste až… príliš zručne.
Hororové prvky sú odstavené bokom a naplno sú do deja zakomponované až ku koncu. Postavy dovtedy pracujú s teóriou, že v múzeu sa ukrýva sériový vrah. Vedia o miestnych legendách o záhadnom tvorovi, no pokladajú ich za hlúpe báchorky. Keď už sa konečne začne hrať s odhalenými kartami, začne to byť tak troška, nuž, nuda. Napriek tomu je kniha Relikvie kus dobrej hororovej literatúry s plnokrvnou atmosférou a vydarenými postavami.
Zmien oproti filmovému spracovaniu je dosť. Najväčšia sa týka asi hlavného hrdinu. Kým vo filme šlo o policajného poručíka D´Agostu, v knižke je vedľajšou postavou a titulnou je agent FBI Pendergast, ktorý vo filme vôbec nebol (!) a ktorý sa následne objavil v knižných sequeloch Relikvie od autorského dua Child/Preston.
Knihu nájdete napríklad na Martinuse.
Tomáš Angst
(zberateľ, fanúšik Multiverza)
Red Hood and the Outlaws vol. 1: Dark Trinity (DC Comics, 2012)
Môj najobľúbenejší Robin je jednoznačne Nightwing. O Red Hoodovi som nikdy neplánoval nič čítať, no dostal som chuť na niečo „iné“, a tak som po kamarátovom odporúčaní siahol práve po ňom. Už ako podnadpis prezrádza (Dark Trinity), nie je to príbeh len o samotnom Red Hoodovi, ale aj akýsi origin novej Trinity od DC – zlepeného tentoraz z anti-hrdinov. Hlavná dejová línia sleduje samotného Jasona Todda a.k.a. Red Hooda, ako sa snaží preniknúť čo najbližšie k jednému z najväčších záporákov gothamského podsvetia – Black Maskovi. Aby si získal jeho dôveru a zistil, čo je jeho veľký plán, musí pre neho bezhlavo plniť úlohy, ktoré mu Black Mask pridelí.
Počas týchto misií sa Red Hood zhodou okolností spojí so záhadnou amazonkou Artemis, ktorá má v pláne to isté ako on, a taktiež „naverbujú“ Bizzara, ktorého nový origin sa objaví v komikse. Počas tejto cesty je Red Hood pravidelne kontrolovaný Batmanom, ktorý mu neustále pripomína, že stále nie je neskoro, aby sa stal s hrdinom, akým je aj Nightwing. Musí však dodržať jedno pravidlo: „Do not kill“. Celý príbeh je popretkávaný flashbackami, v ktorých Jason Todd spomína na svoje začiatky ako Robin. Myslím si, že tento komiks je super záležitosť, tak pre nových, ako aj ostrieľaných fanúšikov DC Comics. Nájdete tu plno akcie, veľmi dobre spracované originy a nemilosrdného zloducha, ktorý si jednoznačne stojí na svojom. Tento „rebirth“ je perfektným odštartovaním série Red Hood and the Outlaws a ja ho vrelo odporúčam!
Komiks si môžete kúpiť napríklad na Comixology.
IntrOvert
(Multiverzum)
Znovuzrození Hrdinů DC (Crew v spolupráci BB/art, 2018)
Sú to temné časy, keď už aj naslovovzatý „marvel-fanboy“ píše o DC komiksoch. Predsudky však nabok! Nakladateľstvo Crew v spolupráci BB art tento rok rozbieha niečo skutočne odvážne. Niečo podobne odvážne ako v roku 2016 samotné vydavateľstvo DC Comics. Dostatočne odvážne pre trh, kde vládne UKK, NHM a DCKK. Trh, kde ročne vychádza len hŕstka superhrdinských komiksov, pri ktorých je zvykom, že ide zväčša o staré príbehy. Projekt Znovuzrození (Rebirth) je však jedinečný v tom, že prináša čitateľom nové komiksy v obrovskom edičnom pláne, ktorý prvé mesiace obsahuje až 4 – 5 TPB-čok!
Vstupným bodom do tohto projektu je 100-stranové TPB s názvom Znovuzrození Hrdinů DC, ktoré vyšlo v apríli. Ide o úvodný bod, ktorý vtiahne čitateľa do víru udalostí, ktoré sú však prikryté rúškom tajomstva, a vyprovokuje ho pokračovať v samostatných príbehoch. Stretávame takmer všetky veľké mená z DC univerza, no hlavne sledujeme Wallyho Westa a.k.a. Flasha, ktorý sa snaží varovať svojich priateľov pred blížiacou sa hrozbou, väčšou ako Darkseid. O príbehu však viac povedať nemôžem a v mnohých smeroch ani neviem. Buď by som zbytočne prezradil, alebo jednoducho toho príbeh viac neodkryl.
Musím mať načítané DC, aby som to chápal? Osobne si myslím, že treba mať aspoň všeobecný prehľad. Chápať, čo bola Crisis on Infinite Earths či Flashpoint. Pokiaľ však máte medzery, na konci komiksu vás čaká trojstranový sprievodca, ktorý vám odpovie na všetko, čomu ste nerozumeli. Na záver musím povedať, že ma komiks bavil a skutočne nalomil moju zvedavosť, určite budem v čítaní Znovuzrození (Rebirthu) pokračovať!
Komiks si môžete kúpiť napríklad v Nekonečne.
Efken
(Multiverzum)
Cecelia Ahern – Flawed (Feiwel and Friends, 2016/Slovart, 2018)
Odjakživa si fičím na antiutópiách. Je to žáner, ktorý ma fascinuje, a nezunoval sa mi ani po toľkých prečítaných knihách, ani po tom, čo som zistila, že isté prvky a schémy sa dookola opakujú – veď v ktorom žánri nie? Cecelia Ahern nie je na našom trhu neznáme meno, no do vôd fantastiky u nás zabrdla prvý raz a… a dobre!
Príbeh o tom, ako sa dokonalý život dokonalého dievčaťa môže razom prevrátiť naruby. Celestine bola bezchybná, pretože to vyžaduje spoločnosť, v ktorej sa pochybenia kruto trestajú. Je na to zriadená inštitúcia – Spolok, ktorý súdi Chybných. Nejde o zločiny, tie sa odsudzujú ako predtým, no keď sa Amerika dostala do sra… nepríjemnej spoločenskej a politickej situácie, rozhodli sa, že nedovolia, aby sa k vedúcim pozíciám dostali ľudia, ktorí môžu urobiť zlé rozhodnutie, najmä morálne. Začala sa honba za tými, ktorí podviedli svoju manželku, ich rozhodnutie viedlo ku krachu firmy alebo sprevádzali svojich ťažko chorých rodinných príslušníkov do krajiny, kde je povolená eutanázia či alternatívna liečba. Chápete, že hranica je tu veľmi tenká.
Ak vás uznajú Chybným, poznačí vás to na celý život – podľa previnenia vám na telo vypália jedno (výnimočne dve) z piatich znamení Chybných, na ruke musíte nosiť červenú pásku, nemôžete si dovoliť žiadny luxus, nemôžete sa stretávať viac ako dvaja naraz… No proste svet, ktorý nie je práve vábivý. A ťažkým previnením je tiež to, ak Chybnému akýmkoľvek spôsobom pomôžete. Za to môžete ísť do väzenia. Pretože Chybnými ľuďmi spoločnosť nadovšetko opovrhuje.
Celestine videla všetko čierno-bielo, frajerov otec je hlavným sudcom Spolku, takže v jeho vec verila. Celestine je však aj cítiaca osoba. A urobila Chybu. Počkať. Naozaj ju urobila? Nie sú Chybní skôr tí, ktorí to tvrdia? 17-ročné dievča je postavené pred výzvy, o akých sa jej nikdy nesnívalo, a verte, keď to budete čítať, nebude vám to jedno. Z knihy kričí úzkosť a strach, a bezprávie, a hnev… a my nakoniec zisťujeme, ako v každej dobrej antiutópii, že nie sme až tak ďaleko od reality. Flawed (predbežný názov Chybná) je prvá z dvoch častí príbehu.
Kniha vyšla už aj v slovenčine. Môžete si ju kúpiť napríklad na Martinuse.
Drackula
(Multiverzum)
Dark Ark (AfterShock Comics, 2018)
Určite poznáte príbeh o tom, ako si šéf na nebesiach povedal, že na to, čo sa deje na Zemi, sa už nedá pozerať, a tak urobil reštart. Všetko vytopil a zachránil sa iba Noe a jeho archa, ktorá mala za úlohu priniesť do nového sveta reprezentatívnu vzorku všetkého živého. Avšak, čo ak je to len polovica príbehu? Čo ak sa vo svete, ktorý postihla potopa, plaví ešte jedna archa?
Ide o veľmi jednoduchú zápletku, avšak má obrovské možnosti a s nimi zatiaľ scenárista Cullen Bunn pracuje znamenite. Hlavnou postavou je čarodejník Shrae, ktorý okrem svojej rodiny nalodil na alternatívnu archu aj veľmi pestrú zmes príšer. Jeho úloha je jednoduchá. Zachrániť drakov, vlkolakov, upírov, obrov a podobnú krvilačnú háveď, aby mohli robiť bordel aj vo svete po potope. Určite vám napadlo, čo bráni jednej arche, aby zožrala tú druhú. Je to práve Shrae, ktorý má základnú úlohu doplnenú o nejaké tie „malé písmenká“. Nesmie dopustiť, aby druhá archa dopadla výrazne zle, a dôvod je prozaický. Čo by vo svete po potope konzumovali monštrá, ktoré preváža, ak by Noe zlyhal?
Jediné, čo ma trochu vyrušovalo, je kresba. Exteriér, jednotlivé monštrá, dialógy a aj akcia sú nakreslené dobre. Prekážala mi ale prílišná zjednodušenosť kresby, keď sme sledovali záber na väčšiu skupinku príšer. Veľmi často sa rôznorodé monštrá menili na obyčajnú beztvarú masu. A práve tu by som ocenil detail, aby som si mohol študovať potvorku jednu po druhej.
Po prvom story arcu, ktorý končí krásnym zvratom, si dala séria Dark Ark pauzu a len pred pár dňami vyšiel šiesty zošit. Koncept je to jednoduchý ale originálny, konania postáv sú pragmatické a uveriteľné a som veľmi zvedavý, ako sa osudy oboch árch budú ďalej prepletať. Plus by som sa rád dozvedel, ako sa na temnú archu dostali dva jednorožce.
Komiks si môžete zakúpiť napríklad na Bookdepository.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.