Čitateľský mesačník XXI.

Dnes sa mi stala naozaj zvláštna vec. Sedel som vo svojom hojdacom kresle a pozeral som sa okolo seba. Veľa miesta na hýbanie tam nebolo, takže som sa iba pozeral. A nestačil som sa diviť. V jednom kúte som videl na polici bohatiersku družinu ako vyrazila na výpravu do ríše Chazarov. Po stole mi behala rodinka úžasných a bojovala proti superzločincom. Za dverami si vytvorila partia divných indiánov rezerváciu a nad hlavou sa mi premával akýsi raketoplán. Asi si hovoríte, že som to prehnal s alkoholom alebo nejakými inými látkami, ale nie. Iba som sa na chvíľku zastavil, rozhliadol sa po kopách kníh a komiksov naokolo a popustil uzdu svojej fantázii. Urobte to aj vy. Doprajte si chvíľku, zastavte sa, začítajte sa do našej pravidelnej rubriky a nechajte pracovať fantáziu na plné obrátky. Mňa vyrušilo až upozornenie z obývačky, že nemám snívať, ale upratovať. Vy sa ale rušiť nenechajte. 😉

Erik „Fazi“ Fazekaš

(vydavateľstvo Albatros, CooBoo)

Iain Banks – The Wasp Factory (česky Vosí továrna)

Iain Banks bol tak trochu schizofrenik. Svoje sci-fi romány vydával pod menom Iain M. Banks a pri obyčajnej beletrii len ako Iain Banks. Jeho najznámejšími dielami sú Consider Phlebas (česky Pomysli na Fléba, Planeta9, 2018) a The Wasp Factory.

Vosí továrna je klasika žánru… škoda, že som si nepozrel anotáciu a nevedel som akého. Nejde totiž o scifáč, ale o horor. Šestnásťročný Frank je poriadne divný. Žije so svojím otcom na opustenom ostrove a vo svojom voľnom čase týra zvieratá. Asi za všetko hovorí, keď na lúke chytí divého zajaca, potom vydymí ostatných zajacov z nôr a nakoniec tomu prvému vrazí do análu bombu, ktorú odpáli a zajaca roztrhne na franforce. Na scénu vstupuje aj Frankov brat Eric, ktorý utiekol z psychiatrickej liečebne. A nesmieme zabudnúť, že už zabil troch ľudí… len tak „z nudy“.

Toľko k deju. Hnusnému a odpornému deju, kde si na každej stránke hovoríte, že horšie to už byť nemôže, ale opak je realitou. Ak mám povedať pravdu, ani neviem, ako som prečítal prvých sto strán. Iain Banks totiž vie písať, vie vyvolať super creepy atmosféru. Môj jediný problém bol, že ma tie hnusobiny, ktoré páchal hlavný hrdina, vôbec, ale vôbec neoslovovali. Viem si však predstaviť, že keby som túto knihu chytil do rúk na vysokej, napríklad keď som čítal Caveovu A uzřela oslice anděla tak sa Vosí továrna vyšplhá na vrchol môjho rebríčka najlepších kníh.

Každopádne vám kniha poslednými kapitolami odpáli dekel a ja osobne som dostal chuť prečítať si ju znova, len aby som si mohol všímať všetky jemné náznaky. Za ohyzdnosť a štýl písania dávam desať hviezdičiek z piatich. Ja osobne som však už čitateľsky niekde inde.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository alebo si počkať, kým ju v roku 2019 vydá Argo v českom jazyku.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

Katarína Nádaská – Čerti, bosorky a iné strašidlá (Fortuna Libri, 2015)

Na Slovensku máme plno skvelých etnológov, ale Katarína Nádaská je zrejme najslávnejšia. Keď novinári potrebujú čitateľovi/divákovi vysvetliť pôvod prastarého slovenského zvyku, povery, legendy alebo rozprávky, oslovia práve ju. V roku 2018 som si povedal rázne „stačilo!“ a kúpil som si jej všade vychvaľovanú knihu Čerti, bosorky a iné strašidlá. Okrem iného aj ako študijný materiál pre historický hororový román Kozí lidé: Střet.

Keď to doma vybalíte z obálky a juknete na to, s uznaním pokývate hlavou. Je to kus krásnej knihy. Tvrdý obal, krásna obálka na ňom, nádherné lesklé stránky a plno namakaných, fantáziu podnecujúcich ilustrácií. Katarína Nádaská sa venuje známym slovenským príšerám, netvorom a obludám (svetlonos alias bludička), ale i pozitívnym bytostiam a tvorom, ktoré sa nedajú jednoznačne zaradiť (čert býva často zosobnením zla, ale zároveň nechýba ani plno humorných rozprávok a dokonca ani takých, v ktorých pomáhal ľuďom).

Samotné texty by sa dali rozdeliť na dve skupiny. Vezmime si takého vodníka. Autorka najskôr chytľavo a stručne vysvetlí jeho pôvod, to, kde rozprávky s ním pramenia, aké rôzne pomenovania v rôznych častiach Slovenska mal atď. A zvyšok kapitoly o vodníkovi venuje rôznym po celom území krajiny zozbieraným historkám a rozprávkam o vodníkovi (alebo dobové básničky o ňom). Hoci ma milo prekvapilo, koľké z nich sa odohrávajú len kúsok od môjho bydliska, musím priznať, že ma príliš nebavili, je to skôr raritka zozbieraná od ľudí, ktorí vtedy žili a ktorí si pamätali zo svojho detstva, ako sa o tých veciach vtedy hovorilo. Znie to z ich úst dosť realisticky a často sa vyjadrujú tak, akoby v existenciu daných bytostí naozaj verili, a hovoria o nej ako o jabloni alebo neďalekom jazierku, proste ako o niečom samozrejmom.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Zuzana Timuľaková

(fanúšička Multiverza)

Neil Gaiman – Odd a mraziví obři (Albatros, 2018)

Odd je tak trochu divný… a preto možno ani nikoho z jeho dediny až tak neprekvapí, keď potom, ako sa jeho matka-vdova znova vydá, utečie z domu. Krátko nato stretne zvláštneho lišiaka, ktorý nevyzerá ako obyčajná lesná líška a rozhodne sa ho nasledovať aj napriek svojej chromej nohe. (Odd si nie vždy všetko premyslí do detailov a nezamýšľa sa veľmi nad dôsledkami.) Lišiak ho zavedie k medveďovi a orlovi a ako sa ukáže, naozaj nejde o obyčajné zvieratá z lesa, ale zakliatych severských bohov. Tí boli vyhnaní zo svojho domova v Asgarde mrazivými obrami – a viac z deja neprezdradím, hoci je ľahké si domyslieť, ako celé Oddovo dobrodružstvo dopadne.

Nejde o dlhý alebo komplikovaný príbeh – je to skôr jednohubka na jedno popoludnie k šálke dobrej kávy. S príbehom však strávite dlhšie než bude trvat jeho prečítanie, pretože príbeh od Neila Gaimana dopĺňajú nádherné ilustrácie od Chrisa Riddella, na ktoré je radosť pozerať.

A ako to u uja Neila býva zvykom, aj napriek nekonečnej severskej zime vás z tohto príbehu zahreje pri srdiečku. Viac sa o knihe môžete dočítať v našej recenzii.

Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Drackula

(Multiverzum)

Tillie Walden – Spinning (First Second, 2017)

V prípade, že hľadám únik pred superhrdinským komiksom, lebo aj toho sa človek raz za čas preje, často sú to príbehy s veľmi ťažkou témou. A keďže nemám taký prehľad, aký by som chcel mať, často dám na rôzne odporúčania. A čo by mohlo byť lepším odporúčaním ako zisk Eisner Award v kategórii komiksu založeného na skutočných udalostiach.

Hlavná hrdinka príbehu je zároveň aj jeho autorka. Tillie je mladé dievča na začiatku puberty, ktorá sa musí vyrovnať so zložitými životnými situáciami. Hneď na začiatku ju čaká zmena prostredia, keď sa jej rodina presťahuje do úplne iného prostredia, než je to, na ktoré je zvyknutá. Mení sa, samozrejme, aj kolektív, vzťahy a zmena trénerky mení aj charakter jej športových aktivít. Zároveň čelí otázkam ohľadom svojej sexuality a problémom s tým súvisiacim. Lebo predsudky sú všadeprítomné. Tillie je zároveň aj terčom šikany a stavy beznádeje nezlepšuje ani nezáujem rodičov, náročný športový program, strata motivácie a podobne. Ako vidíte, problémov ktoré sú tu rozoberané, je viac ako dosť.

Niekto by mohol namietnuť, že žiadny z nich nie je rozobratý do hĺbky, ale to podľa môjho názoru vôbec nevadí. Každá situácia a problém, s ktorým sa Tillie stretne, ju v istom smere poznačí a trochu zmení. Ak teda vidíme na prvý pohľad rýchlo odbitú epizódu, jej následky sa ťahajú celou knihou. A tá má celkom impozantný rozsah. Tých 400 strán sa však číta veľmi dobre a množstvo pasáží je vyslovene atmosférických, takže nečakajte žiadne haldy textu, skôr naopak. Jeden obrázok Tillie niekedy povie o jej rozpoložení viac ako siahodlhý opis. Príjemným bonusom je fakt, že ak ste o krasokorčuľovaní nevedeli absolútne nič, Tillie vám základy veľmi rada objasní. Predsa len, je to veľmi dôležitá súčasť jej života.

Komiks bol nominovaný aj na rôzne ceny, ktoré sa zaoberajú LGBTI tématikou, avšak netreba sa báť toho, že je to nosný prvok príbehu. Nejde o žiadnu násilnú masáž, ktorá by kládla dôraz na myšlienky rovnosti. Skôr ide o pohľad na to, ako môže predsudky a neznášanlivosť vnímať úplne obyčajné zamilované dievča. Pre Tillie Walden bolo napísanie Spinning jednoznačne istou formou terapie. A nám čitateľom sa tak ponúka zaujímavý pohľad na situácie, ktoré možno sami zažívame. Komiks by som odporučil primárne tínedžerom, ale aj komukoľvek inému, kto má rád príjemné, tak trochu obyčajné príbehy so silným posolstvom.

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

IntrOvert

(Multiverzum)

Deadpool vs. Old Man Logan #1 – 5 (Marvel Comics, 2017)

V poslednom čase som značne zanevrel na Deadpoola, nie som si však úplne istý, či zato môže filmový priemysel, zlé komiksové série alebo Drackula. Rovnako som však nadobudol pocit, že moje posledné čítania boli z kategórie náročnejšie a potreboval som preto nejaký mozgový výplach, pri ktorom som sa nemusel moc sústrediť.

Siahol som po tejto uzavretej sérii z roku 2017 a dostal som presne to, čo som čakal! Deadpool je nepríčetný idiot, ktorý svojím konaním vytáča večne nevrlého Logana, ktorý to sústavne komentuje, a keďže Deadpool si je vedomý, že svojím správaním pridáva do ohňa, neprestajne tlačí na pílu. DeadpoolOld Man Logan sú jednoducho dvojica, ktorá spolu perfektne koexistuje, napriek tomu, že sa obaja navzájom nenávidia. My však vieme, že láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko.

A o čo vlastne ide? Určite nečakajte zázraky! Príbeh nie je prevratný ani revolučný. Logan dostal úlohu, pri jej plnení narazí na Deadpoola, ten sa bez pozvania pridá, nasleduje konfrontácia, zvrat, konfrontácia číslo dva a rozuzlenie. Napriek jednoduchosti a priamočiarosti príbehu ide o zábavnú jednohubku, ktorú si fanúšikovia postáv určite užijú.

Komiks si môžete kúpiť napríklad v e-shope Komiksový Raj alebo digitálne na Comixology.

Eva „Efken“ Piarová

(Multiverzum)

Robert Jackson Bennett – Město schodů (2015, Host)

Police mojej knižnice sa prehýbajú knihami, ktoré som ešte nečítala, a jednou z nich bola aj Město schodů. Dlho mi to spôsobovalo vrásky, no potom som niekde čítala názor niekoho určite veľmi podstatného, a ten povedal, že knižnica nemá byť pohrebiskom už prečítaných a nepotrebných kníh, ale studnicou stále nových a nových príbehov. A tento nový príbeh stál naozaj za to.

Město schodů sa odohráva v alternatívnom svete, ktorý však môžeme v mnohom prirovnávať k nášmu. Až na to, že v tomto svete kedysi existovali božstvá, ktoré sa prechádzali pomedzi svoje ovečky. A každé božstvo panovalo podľa seba. Srdečná Olvos sa diametrálne odlišovala od despotického Kolkana a viacerí ďalší mali svoje vlastné charaktery a prístupy k realite.

Vládli Kontinentu a susednú veľkú krajinu Saypur nechali napospas sebe samým. Kontinentáli, samozrejme, prišli na to, že sú lepší ako všetci ostatní na svete, lebo však majú bohov, a tak si podmaňovali ostatné národy. Tie sa, prirodzene, museli po dlhých rokoch a stáročiach vzoprieť, a tak prišiel chlapík z ľudu a bohov vybúchal. Situácia sa otočila.

O niekoľko desaťročí neskôr, keď je na Kontinente zákaz všetkého sakrálneho (rozumej, Kontinent a jeho hlavné mesto Bulíkov – áno, priala by som si, aby sa preložilo inak – bolo celé zložené zo sakrálnych vecí, na materiálnej, duchovnej aj inodimenzionálnej úrovni). Nik už nepočíta s tým, že by sa niečo zmenilo, zo Saypuru sa stal uzurpátor a kedysi hrdí Kontinentáli trpia pod ich „dočasným dozorom“, ktorého koniec nik nepredpokladá. Do hry prichádza Sara, tajná agentka Saypuru v teréne. Po smrti významného historika sa v Bulíkove dejú zvláštne veci a ona im potrebuje prísť na koreň.

Je to príbeh plný politikárčenia, machinácií, nadprirodzena vo veľmi prirodzenom prostredí, tajomstiev a je to aj o sile ľudskej mysle či jej vôli podvoliť sa. 500 strán odsype ako nič a ja som si príbeh užila. A má aj pokračovanie a naozaj skvelé obálky!

Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 22 =