Deadpool 2: Návrat ukecaného žoldáka

Poviem to hneď na začiatku, nech to mám z krku. Deadpoola nemám rád. Ako komiksovú postavu. Komiksy s ním u mňa nefungujú, a keď hosťuje v niektorej z mojich obľúbených sérií, občas mi vyslovene lezie na nervy. Aj preto som bol pred viac ako dvomi rokmi prekvapený, ako veľmi sa mi páčil prvý film. Vtipy, ktoré mi v komikse neprišli smiešne, sa na filmovom plátne zmenili a úspešne vyvolávali výbuchy smiechu. Po veľkom (a, povedzme si úprimne, trochu nečakanom) úspechu prvého filmu bola dvojka len otázkou času. Po dvoch rokoch a troch mesiacoch sme sa konečne dočkali a s radosťou môžem konštatovať, že Deadpool 2 je opäť veľmi zábavný film. Dosahuje kvality jednotky? Na to je ťažké odpovedať, počul som už veľmi presvedčivé argumenty pre aj proti, ale podľa mňa nie. Nie úplne. Poďme si povedať, prečo je to tak.

Deadpool 2 začína o niečo vážnejšie ako jednotka. Wade Wilson je po traumatickom zážitku v depresii a snaží sa o samovraždu. Bohužiaľ mu to, z pochopiteľných dôvodov, nejde. Po krátkom extempore s X-Menmi sa zoznamuje s mladým Firefistom, ktorého sa kvôli problémom z budúcnosti snaží zabiť Cable. Deadpool sa rozhodne, že Firefista zachráni. A práve v tomto je prvý, najväčší a asi aj jediný problém filmu. Z nejakého dôvodu sa snažia Deadpoolovi pridať ďalší rozmer. Snažia sa ho poľudštiť, pridať vážne okamihy, spraviť z neho hrdinu. Toto ale tak úplne nefunguje. Veď ani nemôže. Deadpool je založený na tom, že nie je klasickým hrdinom. Prečo si niekto myslel, že bude bezproblémovo fungovať film, v ktorom sa v jednej scéne snažia z divákov vymámiť emócie ako smútok či súcit, pričom hneď v ďalšej hlavný hrdina pristane rozkrokom v ksichte záporáka?

(zdroj: imdb.com)

Toto je ten problém, ktorý som vo filme videl. Osekajte vtípky, referencie, rúcanie štvrtej steny a dostanete štandardný superhrdinský film, ktorý sme videli už veľakrát. Pamätáte ešte na X-Men: Apocalypse? Film bol právom kritizovaný za to, že bol absolútne priemerný. Že nepriniesol nič nové, že sa ani nepokúsil vybočiť z radu superhrdinských filmov. Niekto by dokonca mohol povedať, že scenár vznikal v Exceli. Postupne sme pridávali do filmu veci, až boli všetky kolónky zelené. Že to veľmi nedávalo zmysel, bola už starosť niekoho iného. A Deadpool 2 mi príde v mnohom podobný. Takmer akoby ho písali viacerí autori, každý s iným pohľadom na to, ako by mal vyzerať. Jeden sa snažil ísť v stopách jednotky a spraviť to isté, len viac a lepšie. Ten druhý si povedal, že treba pridať aj niečo iné, niečo, čo Deadpoola posunie ďalej, smerom ku klasickému (anti)hrdinovi, ako vystrihnutému z iných filmových sérií. Bohužiaľ, kompatibilita týchto dvoch prístupov zlyháva.

Dosť ale bolo negatív. Ako som už napísal, toto je viac-menej jediný problém filmu. A priznajme si, na Deadpoola predsa nejdeme kvôli príbehu. Deadpoola chceme vidieť kvôli vtipom, akcii a prachsprostej zábave. A toto Deadpool 2 zvláda výborne! Trochu ubral zo záchodového humoru tretej cenovej (nebojte sa, stále je ho tam dostatok), zato ale veľmi výrazne pridal na rôznych referenciách a búraní štvrtej steny. Pre Deadpoola nie je absolútne problém otočiť sa smerom k divákom a skritizovať scenáristov za zle napísané scény. Referencie môžete očakávať úplne na všetko – od rôznych iných komiksových filmov cez Terminátora až po Frozen. Hlavne v akčných scénach je ťažké nájsť čo i len jednu vetu, ktorá by nebola referenciou aspoň na niečo. Niekedy je dokonca vyžadovaná aj znalosť komiksov. Napríklad pri vtipe na účet Drackulovho obľúbenca Roba Liefelda sa v celej sále zasmiali asi traja ľudia. No a vrchol toho celého prichádza v druhej potitulkovej scéne, ktorá je bezkonkurenčne najlepšou potitulkovou scénou, akú som kedy videl.

(zdroj: imdb.com)

Ešte by som sa chcel pristaviť pri postavách. O samotnom Deadpoolovi asi netreba hovoriť príliš, Ryan Reynolds opäť dokazuje, že sa pre túto úlohu narodil. Mutanti Colossus a Negasonic Teenage Warhead tentoraz zohrávajú menšiu úlohu a sú skôr terčom pre Wadove vtipy. Cyborg z budúcnosti Cable je naopak na scéne veľkú časť filmu a Josh Brolin si túto úlohu očividne užíva. Zo začiatku je pre Deadpoola dostatočne drsňáckym protivníkom a postupom času sa z neho stáva skutočne dobre napísaná postava. Pre všetko, čo robí, má svoje dôvody, nekoná nelogicky a hlavne pri ňom dobre funguje tá temná a vážna časť scenára. Dôvodom je zrejme aj to, že tento Cable by mohol bez problémov vystupovať v ktoromkoľvek inom, vážnom, superhrdinskom filme a všetci by sme mu to bez problémov verili. Mňa osobne si ale najviac získala Domino v podaní Zazie Beetz. Mutantka, ktorej superschopnosťou je jednoducho veľa šťastia, si pre seba kradne väčšinu scén, v ktorých sa vyskytuje. Dve scény, v ktorých naplno využíva svoje schopnosti, sú takmer na úrovni Quicksilverových scén z posledných dvoch X-Men filmov.

David Leitch, režisér Atomic Blonde a niektorých častí prvého Johna Wicka, sa svojej úlohy zhostil dobre. Nevšimol som si žiadny výrazný prešľap, naopak, mal aj niekoľko pomerne čerstvých nápadov pri akčných scénach. Z technického hľadiska to najlepšie okomentoval samotný Deadpool – peniaze dostali len na priemerné CGI. Bolo ho tam síce pomerne veľa, ale jediné, čo skutočne nepekne bilo do očí, bol Juggernaut. Keď už sme pri Juggernautovi, komiksoví fanúšikovia iste ocenia, že tvorcovia ostali (minimálne výzorom) verní predlohe a fatálny omyl z X-Men: The Last Stand sa tentoraz našťastie nekoná.

(zdroj: imdb.com)

Ostáva nám už iba pouvažovať, čo bude s Deadpoolom ďalej. Som presvedčený, že na plátna kín sa vráti, ale nie som si istý, či to bude v rámci Deadpool 3. Vzhľadom na to, že boli predstavení dvaja dôležití členovia X-Force (Domino a Cable), je veľmi pravdepodobné, že sa s ním stretneme práve vo filme X-Force, ktorý by mal byť v pre-produkcii. Svoje do toho, samozrejme, bude mať čo povedať aj nový majiteľ Foxov. Všetci vieme, že Disney chce Fox odkúpiť. V internetových kuloároch sa zatiaľ šepká, že internetový gigant Comcast sa snaží dať dokopy peniaze, aby Disneyho ponuku prebil. Uvidíme teda, ako to s Deadpoolom bude do budúcnosti. V každom prípade, verím, že to nebude dlho trvať a stretneme sa s ním opäť.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
2 × 7 =