E3 2018 – Microsoft

Prvá z veľkých tlačoviek E3 je za nami. Microsoft potreboval ukázať hlavne veľa hier, a to sa im aj podarilo. Nechce sa mi to manuálne počítať, ale podľa čísel priamo od Microsoftu nám bolo ukázaných 50 hier, z toho 18 bolo exkluzívnych pre Microsoft platformy a 15 bolo ukázaných vôbec po prvýkrát! Je toho fakt veľa, pričom mnoho hier je skutočne zaujímavých. Tak bez nejakých zdržaní, poďme na to.

Tlačovka začala trailerom na ďalšie Halo, s podtitulom Infinite. Nevieme o ňom zatiaľ nič, iba že bude príbehovým pokračovaním Halo 5.

Po predstavení nového Halo vyšla na pódium tvár Xboxu – Phil Spencer. Privítal nás na E3 a povedal, že sme momentálne v jednom z najlepších časov, aké herný priemysel zažil. Vychválil kreativitu herných dizajnérov a umelcov a so slovami „Jump in!“ odštartoval prietrž trailerov a oznámení.

Ako prvý prichádza Ori and The Will of The Wisps. Exkluzívne pre Xbox One a Windows 10. Kto nepozná Oriho, výrazne odporúčam zahrať si prvý diel, Ori and the Blind Forest. Ide o výbornú plošinovku a jednu z najkrajšie vyzerajúcich hier vôbec. Dátum vydania sme, bohužiaľ, nedostali, špecifikoval sa len rok 2019.

Po Orim prichádza prvé obrovské prekvapenie Microsoft konferencie: SEKIRO – Shadows Die Twice. Táto hra od From Software sa síce na E3 čakala, ale skôr na konferencii Sony. Hra samotná vyzerá ako kombinácia Tenchu a Bloodborne/Nioh, takže niečo, s čím má From bohaté skúsenosti. Na hre pracuje Hidetaka Miyazaki, čo je záruka kvality sama o sebe. Vydanie opäť nešpecifikované, vieme len rok – 2019.

Na pódium sa následne dostáva Todd Howard z Bethesda Softworks a oznamuje príchod Fallout 4 na Xbox Game Pass. Dostupné okamžite. Takisto ukazuje prvý kúsok z Falloutu 76. Zatiaľ o hre povedal len toľko, že bude štyrikrát väčší ako Fallout 4 a bude fungovať ako prequel k ostatným Falloutom. Viac sa pravdepodobne dozvieme na konferencii Bethesdy, ktorá sa odohráva zhruba 4 hodiny po Microsofte a ja som ju v dobe písania tohto článku ešte nevidel.

Niečo úplne iné bude Awesome Adventures of Captain Spirit od Dontnod Entertainment. Jedna adventúrna epizódka zasadená do rovnakého sveta ako Life is Strange. Bude dostupná na voľné stiahnutie, a to ešte tento mesiac – 26. júna. Trailer vyzeral pekne, ako veľký fanúšik Life is Strange sa určite teším.

Ďalšou exkluzivitou pre Xbox One a Windows 10 je už dlho ohlásený Crackdown 3. Dočkali sme sa nového trailera a potvrdenia presunutého dátumu vydania – február 2019. Tak uvidíme, či to tentoraz už skutočne stihnú.

Jedna z najlepších hier minulého roka, Nier: Automata, sa konečne dostane aj na Xbox, a to už onedlho, 26. júna 2018. „Become As Gods Edition“ by mala byť vylepšená pre 4k rozlíšenie a Xbox One X. Takisto bude obsahovať doposiaľ vydané príbehové DLC. Ja hovorím dobre, takúto hru si zaslúžia hráči na všetkých platformách.

Ďalšími zábermi na postapokalyptické Rusko sa prezentuje Metro: Exodus. Minulý rok sme videli skôr pomalší a atmosférický trailer, tentoraz je to predsa len o niečo akčnejšie. Toto pokračovanie výbornej strieľačky na motívy kníh Glukhovského vychádza 22. februára 2019. Púšťa sa teda do priameho súboja s Days Gone a Anthem. Február bude tuším úplne plný.

Phil Spencer je opäť na pódiu a predstavuje Kingdom Hearts 3. Ďalšia hra, ktorá sa čakala skôr na konferencii Sony. Séria sa vôbec po prvýkrát dostane na Xbox. V traileri ukazujú jeden zásadný nový svet, po ktorom volali fanúšikovia snáď od oznámenia KH3, a to svet Frozen. Elsa a ďalšie postavy sa teda predstavia aj v tomto JRPG. Mimochodom, fakt by ma zaujímalo, ktorého človeka pred tými dlhými rokmi napadlo, že áno – ak spojíme Final Fantasy a Disneyho, musí to fungovať. A na počudovanie, ono to fakt aj funguje. Kingdom Hearts 3 vychádza 29. januára 2019.

Sea of Thieves je jedna z mála tohtoročných exkluzivít pre Xbox One a Windows 10. Na E3 preto nemohla chýbať. Ohlásili sa rovno dva DLC/datadisky. Cursed Sails vychádza v júli a Forbidden Shores v septembri.

O prítomnosti single playera Battlefield 5 na konferencii Microsoftu nám povedali už počas konferencie EA. Osobne som ale očakával aj niečo viac, než len jeden krátky teaser. Každopádne, vyzerá celkom pekne a atmosféricky, tak si ho užite.

A konečne prichádza aj Forza Horizon 4. Jedna z očakávaných hier, ale je to veľký tromf v rukáve Microsoftu. Podľa mnohých vôbec najlepšie autíčka, ktoré si človek môže zahrať. Najnovší diel bude zasadený do Británie a novými prvkami sú dynamické zmeny ročných období a zdieľaný svet, kde by mali všetky ostatné autá, ktoré stretnete, byť iní hráči. Veď si pozrite celú prezentáciu, vrátane trailera a živého gameplay. Forza Horizon 4 vychádza 2. októbra 2018.

Na pódium znova prichádza Phil Spencer a oznamuje pomerne zásadné novinky zo stajne Microsoftu. V Santa Monice otvárajú nové vývojárske štúdio menom The Initiative. Pod vedením Darrella Gallaghera, bývalého šéfa Crystal Dynamics (predtým pracoval aj pre Activision ci Rockstar) by sa malo stať jedným z najlepších štúdií v Microsofte. Ale to nie je všetko. Microsoft očividne začal míňať seriózne peniaze, pretože rodinu Microsoft Studios obohatili aj Undead Labs (tvorcovia State of Decay) a Playground Games (vývojári Forza Horizon), ktorí vďaka tomu vytvorili druhý tím, ktorý by mal robiť na dosiaľ neohlásenej open-world hre (špekuluje sa o reštarte Fable). Veľkým prekvapením ale bola akvizícia Ninja Theory, tvorcov minuloročného hitu Hellblade. Ďalej pribudli aj Compulsion Games, tvorcovia hry We Happy Few. A práve na úžasne vyzerajúce We Happy Few si pozrieme ďalší trailer. Vychádza 10. augusta 2018.

Jedna z veľkých výhier Microsoftu nad Sony v priebehu minulého roka bolo zabezpečenie dočasnej konzolovej exkluzivity Playerunknown’s Battlegrounds. A zdá sa, že sa im ju podarí udržať minimálne do zimy, keď by mal pribudnúť nový obsah a trailer naznačuje aj novú, snežnú mapu.

Tales of Vesperia je JRPG, ktoré v roku 2008 vyšlo exkluzívne na Xbox 360. O rok neskôr nasledoval aj port na PS3, ale tento nikdy nebol lokalizovaný do angličtiny. A túto zimu, po viac ako 10 rokoch, vychádza Definitive Edition, ktorá už exkluzívna nebude, takže aj fanúšikovia na iných platformách si budú môcť užiť túto časť Tales of série. Hovorí sa, že po príbehovej stránke je to jeden z najlepších dielov.

The Division 2 je, samozrejme, jednou z najočakávanejších hier od Ubisoftu. Po pomerne zlom spustení prvého dielu sa Ubisoft pochlapil a pomocou zadarmo vydávaného obsahu dostali Division do stavu, keď má pomerne veľa stálych hráčov. A od Division 2 sa očakáva, že to ešte zlepší. Veľkou zmenou oproti zasneženému New Yorku bude presun do letného Washingtonu. Už v gameplay záberoch vidíte niektoré pamiatky, ktorými je Washington známy, nehovoriac že lietadlo okolo ktorého sa bojovalo vyzeralo až podozrivo podobne Air Force One. Division 2 vychádza 15. Marca 2019.

Po Division 2 sa na pódium dostáva Ashley Speicher, ktorá nám povie niečo málo o Xbox Game Pass. Táto netflixovská služba pre Xbox hry je veľmi dobrá a Microsoft na nej očividne naďalej pracuje. Ashley nám predstavila FastStart, technológiu, vďaka ktorej vám na spustenie bude stačiť stiahnuť zlomok celej hry, ktorá sa následne bude sťahovať na pozadí, zatiaľ čo hráte. Takáto technológia tu už, samozrejme, dávno je, ale FastStart by mal byť špeciálny tým, že sa sám bude učiť (na základe samotného hrania tisícov hráčov), ktoré dáta treba sťahovať prednostne a ktoré môže upozadiť. Ďalej oznámila nové hry, ktoré sa na Game Pass dostanú. Halo: The Master Chief Collection to zvládne ešte tento rok, z3atiaľčo Forza Horizon 4, Crackdown 3, Ashen, Warhammer: Vermintide 2, Afterparty a Phoenix Point v deň vydania. Ešte dnes máte možnosť si zahrať The Division, The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited a Fallout 4.

Okamžite po tomto update ohľadom Game Passu prišlo video, ktoré zobrazovalo množstvo indie titulov z programu ID@Xbox. Myslím, že väčšina hráčov si nájde nejakú tú zaujímavú indie záležitosť.

A prichádza ďalšie menšie prekvapenie. Rebootovaný Tomb Raider a Xbox majú dlhú spoločnú históriu, keďže prvý diel bol časovo exkluzívny práve pre konzolu od Microsoftu. Vzhľadom na to, že Square Enix má vlastnú tlačovú konferenciu, sa ale nečakalo, že najnovšia časť sa objaví aj na Microsofte. V každom prípade ho tu máme a z trailera to vyzerá, že bude o dosť temnejší, ako predošlé diely. Shadow of the Tomb Raider vychádza 14. septembra 2018.

Pozor by teraz mali dávať všetci fanúšikovia skejtbordov a spriaznenej subkultúry. Vzhľadom na to, že EA sa akosi nemá k tomu, aby ohlásilo Skate 4, našlo sa štúdio, ktoré by rado vyrobilo duchovného nástupcu tejto série. Hra by sa mala volať Session a stojí za ňou pomerne neznáme štúdio creā-ture Studios. Pokiaľ vám toto celé niečo hovorí, možno ste Session videli na Kickstarteri, kde úspešne vybrali takmer dvojnásobok požadovaných $ 80,000.

Black Desert Online je kórejské MMORPG, ktoré malo pri vstupe na západný trh pomerne slušný hype. Neviem presne, ako to dopadlo, MMORPG veľmi nesledujem, ale Xboxu sa podarilo zaistiť si časovú exkluzivitu tejto hry na konzoly. Pozrite si trailer, ktorý tak trochu klame telom, pretože sa tvári skôr ako nejaké single-player RPG. Aspoň taký som mal z toho pocit, kým neukázali názov.

Teraz ale prichádza jedna z najväčších peciek celej E3. A to veľmi prekvapivo na pódiu Microsoftu. S oznámením Devil May Cry 5 sa počítalo. Vo svojom preview článku som ho dokonca označil za tutovku. Ale udiať sa to malo jednoznačne na konferencii Sony! Neviem, čo viedlo Capcom k tomu, aby ukázal svoju nový hru práve na Xbox konferencii, a je mi to vlastne aj jedno. Konečne poriadne pokračovanie Devil May Cry priamo od Hideaki Itsuna! A vydanie tiež nie je ďaleko, ohlásená je jar 2019.

Pre rok 2019 sa ohlásilo aj DLC pre Cupheada. Vizuálne jedna z najzaujímavejších hier na trhu, minulý rok povyhrávala za grafické spracovanie snáď všetky možné ceny. Okrem toho bola aj veľmi úspešná, s prekvapivo dobrou hrateľnosťou. Takže vlastne ani nie je prekvapením, že vyjde DLC. Som si istý, že všetci fanúšikovia sa tešia už teraz.

Chýba vám stará dobrá Zelda? Hrali ste Breath of the Wild a povedali ste si, že klasická 2.5D grafika a hrateľnosť by bola lepšia? Tak už nehľadajte a zapíšte si za uši meno Tunic. Je to presne to, čo hľadáte. Navyše, v hlavnej úlohe roztomilá líška. Bohužiaľ, stále nemáme žiadny odhad, kedy hra vyjde. Nie je sa čo diviť, na hre totiž pracuje len jeden jediný človek.

Phil Spencer je opäť na pódiu a tvrdí, že až do konca šou nám budú ukazovať iba hry, ktoré doposiaľ neboli oznámené a nikto ich ešte nevidel. Ako prvá je bojovka od Bandai Namco, z ktorej som osobne nadšený. Bamco už dlho vydáva bojovky zo svetov populárnych anime – Dragon Ball Z, Naruto, One Piece. A v titule Jump Force sa konečne dajú dohromady! Zažijeme teda veľký crossover najpopulárnejších anime vôbec. A bude to veľké! Navyše to vyzerá, že tieto tri tituly nie sú všetko. Na konci trailera totiž ukázali aj hlavnú postavu z Death Note. Dátum vydania nepoznáme, iba rok 2019.

Nasleduje Dying Light 2. Pokračovanie veľmi úspešnej zombie hry od poľského štúdia Techland. Hlavný príbehový dizajner, Chris Avellone (známy ako človek, ktorý písal Planescape Torment, Fallout 2, Neverwinter Nights 2 či Pillars of Eternity), nám vysvetlil, že všetky naše akcie majú dopad na svet hry, a hneď nám to aj názorne ukázal. V závislosti od volieb, ktoré v priebehu hrania urobíte, by mal každý hráč mať svoj vlastný, unikátny svet.

Neviem, koľkí z vás hrali niekedy Battletoads, ja teda nie. Ale pokiaľ navštevujete vo veľkom herné fóra, určite ste o tejto sérii už počuli. V určitých kruhoch sa z nej stalo viac-menej meme. A na to očividne reagovali aj v Microsofte, iný dôvod na oznámenie tejto hry mi fakt nenapadá. Takže áno, niekedy v roku 2019 uvidíme Battletoads.

Just Cause 4 očividne plánuje pokračovať v tej najbláznivejšej open world akcii, akú si dokážete predstaviť. A prečo nie, celá séria je tým známa. Mňa osobne síce celkom obchádza, ale jej popularita je neodškriepiteľná. Ostáva sa len tešiť na absolútny chaos vo víre výbuchov, prestreliek a podobných zábavností. A to už pomerne čoskoro – 4. decembra 2018.

A nasleduje posledná veľká exkluzivita Microsoftu. Gears of War (z nejakého dôvodu premenovaná len na Gears), a to hneď trikrát! Najprv ohlásenie Gears Pop! pre Android a iOS. Zo všetkých možností, aké existujú, si tvorcovia vybrali kooperáciu medzi sériou Gears a Funko Pop figúrkami. Komu to napadlo? Neviem. A asi ani nechcem vedieť. Ako ďalšia bola ohlásená hra Gears Tactics, čo by mala byť ťahová stratégia pre PC v štýle X-Com. To už znie omnoho zaujímavejšie. No a nakoniec, samozrejme, Gears 5. Keby ohlásili len takéto maličkosti a neokorenili by to ohlásením ďalšieho plnohodnotného dielu, fanúšikovia by pravdepodobne vyvolali revolúciu. Na videu nižšie si môžete pozrieť všetky tri hry.

Po Gears of War sa na pódium poslednýkrát dostáva Phil Spencer, ktorý nás opäť uisťuje, že celý Microsoft je dedikovaný hernej divízii a že aj ostatné oddelenia robia na veciach, ktoré hry využijú. Spomenul Microsoft AI, na ktorej sa pracuje a od ktorej si sľubujú veľké veci nielen v hrách. Spomenul takisto divíziu pracujúcu na streamovaní a podobných službách, sľubuje, že cieľom je získať možnosť hrať hry konzolovej kvality na ktorýchkoľvek zariadeniach, ako napríklad mobilných telefónoch či tabletoch. A nakoniec potvrdil, že inžinieri v Microsofte už tvrdo pracujú na novej Xbox konzole. A s týmto začal pomaly uzatvárať tlačovú konferenciu Microsoftu na E3, chcel ľuďom zaželať pekný zvyšok E3… Ale to predsa nemohlo byť všetko, že nie? Predsalen, niečo nám ešte stále chýbalo. Niečo veľké, nejaká čerešnička na torte. A samozrejme, že to prišlo. Cyberpunk 2077, nová hra od CD Projekt Red, tvorcov Zaklínača, sa konečne, po mnohých rokoch predstavuje trailerom predstavujúcim svet tejto hry. Užite si ho.

A týmto sa končí ďalšia tlačová konferencia tohtoročnej E3. Microsoft stavil na kvantitu a predpokladám, že v priebehu celej šou si to svoje našiel skutočne úplne každý. Zároveň ale nechýbala ani kvalita! Bola to vôbec prvá Xbox konferencia, na ktorej boli ohlásené nové hry všetkých zásadných exkluzívnych značiek – Halo, Gears aj Forza. Z množstva ohlásení nových hier tretej strany je ťažké vôbec vybrať tie najlepšie – ale za mňa jednoznačne vedie Devil May Cry 5, Sekiro a Cyberpunk 2077. Ktorá hra to vyhrala u vás? Ešte by som chcel spomenúť, že dávam palec hore Microsoftu za zvládnutú prezentáciu. Žiadne zbytočné kecy, keď už bol niekto na pódiu, tak rýchlo povedal zásadné informácie a hneď sa prešlo na trailery, ktoré púšťali jeden za druhým. Takto nejako má vyzerať herná konferencia.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 − 24 =