Image uvádza… #9

Od posledného Image uvádza prešiel mesiac, a tak je ten správny čas pozrieť sa na to, čo sa vo vydavateľstve, v ktorom neexistujú kreatívne hranice, urodilo. Napísať, že nás čaká veľmi rôznorodý výber, by už bolo asi trochu klišé, ale je to skrátka tak. Však uznajte. Na sklade máme tentoraz sci-fi, v ktorom sa bude riešiť ľudskosť a technológie, osudové stretnutie dvoch ľudí, mysteriózny horor, postapo a horor s politickým presahom. Z tohto kokteilu si musí vybrať každý.

Ľudstvo naplno využíva výdobytky technologického pokroku. Nie všetci sú však z tohto smerovania nadšení. Výsledkom sú teroristické útoky, ktoré majú množstvo obetí. A jednou z nich je Morgan Stryker. Útok mu síce spôsobí smrteľné zranenia, ale on prežije. Nie je to ale žiadny zázrak. V pozadí je jeho zamestnávateľ a menší upgrade, ktorý mu dopraje. Strykerov život je tak zachránený. Otázne ale je, či je Stryker ešte stále človek.

 

 

Titul Cyber Force nie je vo vydavateľstve Image Comics žiadnou novinkou. Prvý zošit tejto série nakreslil a napísal Marc Silvestri už v roku 1992. Odvtedy sa tento superhrdinský komiks dočkal niekoľkých reštartov a sérií, a tak je jeho história celkom bohatá. Pod dohľadom pôvodného tvorcu uzrel svetlo sveta 28. marca tohto roka zošit Cyber Force #1 a to znamenalo pre tento titul nový začiatok. Scenárista Matt Hawkins sa pre Image+ vyjadril, že ide o kombináciu originu a pokračovania pôvodnej mytológie. A musím jeho slová sčasti potvrdiť. Priznám sa, že pôvodnú sériu poznám len letmo, preto som bol zvedavý, či ma hneď v prvom čísle nezavalí kopa odkazov a neznámych skutočností. Scenáristické duo Matt Hawkins a Bryan Hill však vytvorili zaujímavý origin, ktorý má potenciál zaujať nových čitateľov. Či zaujme aj ostrieľaných harcovníkov, je nateraz asi príliš skoro hovoriť.

 

 

Veľmi pozitívne hodnotím aj kresbu, o ktorú sa postaral Atilio Rojo. Funguje v akčných pasážach, ktorých je tu dostatok, ale zároveň sa hodí aj do civilnejších chvíľ, ktoré skôr pripomínajú rodinnú drámu. Ak teda máte radi akčné príbehy, v ktorých sa rieši naša ľudskosť v kontraste s technológiami, kvôli ktorým ju možno tak trochu strácame, Cyber Force je pre vás ako stvorená. Druhé číslo Image vydá 25. apríla.

 

„Boom! A vtom som ju zbadal… blonďatú bohyňu sediacu v práčovni. V piatok večer… a potom Bam! Začali sme sa rozprávať.“

Približne takto sa začína príbeh hlavnej postavy série Dry County. Lou Rossi kreslí komiksové stripy pre Miami Herald. Jeho práca ho nenapĺňa a má plné zuby Miami neskorých 80. rokov. Všetko však zmení Janet. Lou jej má odrazu plnú hlavu, avšak nič nie je také jednoduché a idylka sa pomaly stráca. Objavia sa problémy a Lou bude musieť konať.

 

 

Keď Rich Tommaso koncom minulého roka túto sériu ohlásil, sľuboval komiks s kriminálnou zápletkou. Prvé číslo tomu však veľmi nenasvedčuje. Sledujeme skôr klasickú záležitosť, ako on stretol ju a ako to spolu nebudú mať jednoduché. Na scénu by sa v ďalších číslach mali dostať únoscovia, tínedžerské gangy, nebezpečný expriatelia a podobne. Ale je to zatiaľ iba prísľub, ktorý je naznačený v anotáciách a rozhovoroch s autormi. V komikse samotnom nič z toho nenájdeme, a preto ak by niekto v tomto zošite čakal nejakú romantickú drámu, nemôžeme mu to mať za zlé. Dry County nie je vyslovene zlý komiks, len je otázne, čo má od neho človek ďalej čakať. Množstvo čitateľov ho podľa mňa odloží a k druhému číslu sa nedostane. Neviem si tiež predstaviť, ako budú reagovať ľudia, ktorých bavil príbeh nešťastného Loua, ak v ďalších číslach príbeh prepne do sľúbenej kriminálky. Na druhé číslo, ktoré vyšlo 11. apríla, sa už len zo zvedavosti pozriem a uvidíme, ako sa to bude Dry County vyvíjať.

 

 

Jeden z nich je chalan, ktorý má obsesiu v konšpiráciách. A tie nehľadá ako väčšina, na internete, ale v mestskom smetí. Druhý je starší katolícky kňaz, ktorý prichádza do malého zapadákova, kde na neho od začiatku útočia temné tajomstvá a desivé predtuchy. Čo majú spoločné? Legendami opradenú Čiernu stodolu.

 

 

Jeff Lemire je meno, ktoré je aktuálne v kurze. Dá sa povedať, že čoho sa chytí, to premení na zlato. Podobný priebeh mala aj séria Old Man Logan, na ktorej pre Marvel Comics spolupracoval s Andreom Sorrentinom. A práve táto dvojica sa spojila opäť a odštartovala pre Image Comics novú ongoing sériu, ktorá je z podstatne odlišného súdka. Ako som už v úvode načrtol, dianie sledujeme z pohľadu dvoch postáv, na prvý pohľad úplne rozdielnych. Linka otca Freda je, dá sa povedať, klasická. Postava, s pravdepodobne dobrými úmyslami, príde do malého mestečka, ale niečo tu nie je v poriadku. Už prvý kontakt s domácimi je zvláštny, v noci ho prenasledujú vidiny a je priam hmatateľné, že niečo visí vo vzduchu. Na prvý pohľad to nie je nič originálne, preto bude dôležité, kam bude táto línia pokračovať. Na druhú stranu Normanov príbeh je nečitateľný. Konšpirátorov sme tu už mali, ale tento sa hrabe v smetiach. V trieskach a klincoch vidí niečo viac. Určite majú nejaký systém, zmysel, účel, ktorý musí odhaliť. Teším sa na interakciu týchto línií a som veľmi zvedavý na ich prvé stretnutie. Spoločný moment je jasný – Čierna stodola a jej tajomstvá.

Ak máte chuť na mysteriózny triler s prvkami hororu, ktorý disponuje úžasnou kresbou, z ktorej mrazí, Gideon Falls určite vyskúšajte. Druhé číslo vyšlo 11. 4., a tak je najvyšší čas do tejto série naskočiť, ak ste to ešte neurobili.

 

 

Pred približne desiatimi rokmi 300-tisíc obyvateľov Filadelfie zmizlo. Vláda sa snažila vrátiť ich späť, ale po niekoľkých rokoch to vzdala. Nathan Cole to ale nevzdal. Každý deň vyráža na záchrannú misiu do tzv. Oblivionu, kde sa snaží nájsť ľudí, ktorí prežili. A, samozrejme, je v tom aj niečo osobné.

 

 

Robert Kirkman nie je pre fanúšikov Image Comics neznáme meno. Tituly ako Invincible alebo Walking Dead hovoria samy za seba. Najmä preto sa od série Oblivion Song očakávalo naozaj veľa. Komiks nás od začiatku nešetrí. Čitateľ je hodený do zvláštnej a nebezpečnej krajiny, kde za každým rohom číha nebezpečenstvo. Ide tu o život, ale vďaka Nathanovi majú ľudia o niečo väčšiu šancu prežiť. Nathan je skrátka dobrý v tom, čo robí, a s monštrami Oblivionu už má dostatok skúseností. Nie všetci však schvaľujú a podporujú jeho aktivity. V tomto bode sa dostávame do civilnejších pasáží, v ktorých Nathan bojuje proti veterným mlynom štátnej byrokracie, ktorá už nechce ďalej financovať jeho „výlety“. Obviňujú ho z toho, že sa do Oblivionu vracia iba kvôli tomu, že tam hľadá svojho strateného brata a že žiadny iný racionálny dôvod neexistuje. Civilná časť síce nebola taká zábavná, ale bola potrebná na vytvorenie pozadia toho, čo vlastne Nathan v Oblivione robí. Samotná alternatívna krajina ma bavila oveľa viac a teším na ďalšie číslo, v ktorom Nathana čaká nejedno prekvapenie. O tom, čo je tento svet zač alebo prečo ľudia zmizli, tu nie je žiadna zmienka, ale verím, že Kirkman si najväčšie tromfy nechal v zálohe.

Prvé číslo určite nesklamalo. Akčné postapo s dobrou kresbou Lorenza De Feliciho a Annalisi Leoni vám môžem len odporučiť. Kirkman takéto príbehy skrátka vie. Druhé číslo vyšlo 11. apríla, takže neváhajte a započúvajte sa do melódie Oblivion Song.

 

 

Aisha je súčasťou disfunkčnej rodiny. Býva spolu so svojím priateľom, jeho dcérou a jeho mamou. Stret niekoľkých generácií na malom priestore vie byť problém sám o sebe, ale v tomto prípade sa do celého diania miešajú predsudky staršej pani a Aishina moslimská viera. Ak by sme tu urobili bodku, mali by sme už tak dosť zaujímavý príbeh s potenciálom na rodinnú drámu s politickým presahom. Scenárista Pornsak Pichetshote si však povedal, že tomu k dokonalosti chýba zakliaty dom, čo by tiež nemusel byť problém, ale démon, ktorý ho okupuje, nie je hocijaký. Kŕmi sa totiž na xenofóbii.

 

 

Patrím medzi veľkých obhajcov ľudských práv a xenofóbia sa mi prieči, ale toto je už trochu cez čiaru. Načo tam pchať túto kartu, keď už má príbeh dostatok uveriteľných motívov, na ktorých sa dá stavať a neznejú tak absurdne. Vďaka démonovi-fajnšmekrovi sa táto miniséria stane maximálne terčom vtipov a blbých narážok. A pritom ak by sme si škrtli túto absurditu, nebol by komiks Infidel úplne márny. Hororové momenty fungujú aj vďaka kresbe Aarona Cambella a José Villarrubia skvele. Rodinná dráma plná konfliktov funguje tiež a keď si k tomu pridáme niekoľko drobných momentov, na ktorých Pichetshote demonštruje občas výrazne zakomplexovanú spoločnosť, máme zaujímavú kostru s veľkým potenciálom. No ale, je tam ten démon. Jediné, čo ma teraz zaujíma, je, ako ho porazia. Sadnú si okolo ohňa a zaspievajú si Kumbaya? Druhého čísla sa dočkáme 18. apríla.

Prehľad noviniek z vydavateľstva Image za mesiac marec je na konci. Už teraz je jasné, že aj ďalšie číslo našej pravidelnej rubriky, bude plné zaujímavých a rôznorodých príbehov. Apríl totiž začal sľubne.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 ⁄ 9 =