Jan Kotouč: Ofenziva českých zemí

Svet postihla katastrofa. Nikto nevie prečo, ale zo Zeme zmizli časti kontinentov a hladina oceánov sa zvýšila. Niektoré štáty prakticky zanikli, nové sa vyformovali. Jedným z nich je Česko-slovenské kráľovstvo, ktoré je vďaka týmto udalostiam v polovici 20. storočia námornou veľmocou s kolóniami po celom svete. Ďalším veľkým hráčom na šachovnici je cárske Rusko. Tomu Česko-slovenské kráľovstvo nedávno uštedrilo nečakanú porážku, najmä vďaka inovatívnemu prístupu a s využitím lietadlových lodí, ktorým dovtedy nikto neveril. Rusi ale nespia na vavrínoch a pripravujú odvetu. Ak sa im to podarí, môže to mať pre Čechov katastrofické následky.

(zdroj: FB brokilon)

Spisovateľ Jan Kotouč nie je na scéne žiadny nováčik. Na svojom konte má napríklad vcelku rozsiahlu sci-fi sériu Sektor Hirano. V roku 2016 odštartoval knihou Nad českými zeměmi slunce nezapadá novú sériu České země a dá sa povedať aj iný, alternatívny svet. V úvodnom diele sme dostatočne spoznali všetko potrebné, čo je v tejto alternatívnej histórii inak. Autor nám zároveň predostrel príbeh o hrdinskom boji Dávida proti Goliášovi, v ktorom nechýbali akcia, letecké a námorné súboje, špionáž, ale aj osobné traumy a problémy hlavných hrdinov. Ak tiež patríte medzi čitateľov, ktorých táto kniha strhla a zhltli ste ju na posedenie, určite ste túžobne očakávali pokračovanie. Toho sme sa dočkali po zhruba jeden a pol roku. Kotouč tu priamo nadviazal na prvú knihu a na plány, ktoré na jej konci Česko-slovenské kráľovstvo avizovalo. A keďže pokračovania to majú vždy o niečo ťažšie, otázkou bolo, nakoľko sa mu podarí titulom Ofenziva českých zemí zaujať a naplniť tak očakávania.

V prvom rade je treba poznamenať, že druhý diel už neobsahuje taký „vau efekt“ ako to bolo pri jeho predchodcovi. Čitateľ sa už vo svete a historických súvislostiach ako-tak orientuje a ak je niečo inak ako v našej histórii, už to nie je vyslovene šokujúce. Túto absenciu popisovaného efektu ale neberiem ako mínus. Je to logický vývoj a pri pokračovaní s tým musí autor aj čitateľ počítať. Svetlou výnimkou je rozvinutie teórie o tom, prečo vlastne Veľká búrka prišla a čo by to mohlo byť. Nemáme ale definitívne vysvetlenie, skôr teóriu. Tieto náznaky a zvažované možnosti ma fakt bavili.

 

(zdroj: FB Jan Kotouč)

Za prvý väčší problém považujem fakt, že svet Českých zemí je príliš čierno-biely. Na jednej strane tu máme priam vzorové Česko-slovenské kráľovstvo a na druhej strane je tu to zlé, diktátorské a kruté Rusko. Toto rozloženie, kto je dobrý a kto je zlý, je potom citeľné aj na postavách. Český námorníci a vojaci sú tí, ktorí sa hlásia do armády dobrovoľne, lebo im to káže ich povinnosť. Do Ruskej armády sa násilne verbuje. Hlavné postavy na tej správnej strane sú až na minimálne výnimky obetaví a charakterní hrdinovia, ktorí ak aj majú nejaké chyby, časom si ich uvedomia a snažia sa s tým niečo robiť. Na ruskej strane je to presný opak. Pragmatickí sadisti, diktátorské sklony a krutosť definuje cárske Rusko. Netvrdím, že strany by nemali byť jasne definované, ale takáto jednoliatosť nevyzerá príliš reálne. Sú tu síce občasné výnimky, ale ich výskyt je sporadický a vplyv na príbeh minimálny. Dovolím si tvrdiť, že na každej strane akéhokoľvek konfliktu sú ľudia, ktorí pochybujú, ľudia, ktorí sú egoisti s vlastnými cieľmi, ľudia, ktorí rebelujú, a podobne. Bipolárne videnie sa hodí možno do rozprávok, no nie do knihy, ktorá sa snaží predostrieť širokospektrálny konflikt. Chcelo to pravdepodobne urobiť z ľudí postavy so všetkými chybami, ktoré ľudstvo má, bez ohľadu na stranu, na ktorej sa nachádzajú.

A keď sme už pri emóciách a ľuďoch, tu vidím ďalší problém. Veľmi oceňujem fakt, že autor má dokonale premyslené armádne záležitosti. Je cítiť, že vie, čo je postupnosť velenia, ako fungujú hodnosti, rozloženie vojsk a podobne. Avšak niekedy je toho zbytočne veľa. Ak sa stretne niekoľko postáv a autor ich začne kvetnato predstavovať, začne to časom liezť na nervy. Hodnosť a zaradenie sa dozvedáme o každej postave, aj takej, ktorá je pre príbeh úplne zanedbateľná. Ak by sa autor viac venoval psychológii postáv namiesto ich hodností, možno by nevznikol bipolárny problém, ktorý som spomínal.

(zdroj: FB brokilon)

 

Na jednu stranu je dobré, že má čitateľ možnosť sledovať dianie z rôznych uhlov. Česi vypália a my máme možnosť sledovať dopad projektilov z pohľadu terča tohto útoku. Takéto prepínanie pomáha dynamike a čitateľ si tak môže oveľa plastickejšie predstaviť bojovú sekvenciu alebo inú situáciu plnú akcie. Na druhú stranu, tu vo sférach vyššej politiky neostáva nič, čo by ostalo pred čitateľom skryté. Od začiatku a vlastne počas celého priebehu vieme, čo majú obe strany v pláne. Nie je tu nič, žiadny manéver alebo úskok, ktorý by nás prekvapil priamo uprostred diania. Je to škoda, lebo čitateľ tak ostáva v napätí jedine ohľadom toho, čo sa týka súbojov lietadiel a lodí, a pritom by to mohlo byť oveľa komplexnejšie a hádanie, ako zareaguje protistrana, by malo potenciál strhnúť.

Aj keď to tak možno vyzerá, nepovažujem túto knihu za zlú. Z pohľadu systému, či už armádneho alebo politického, jej nie je čo vytknúť. Všetko má svoje miesto, všetko má svoj poriadok a je tu cítiť, že autor je v týchto „technických“ pasážach doma. Akcia funguje tiež, či už vo vzduchu, alebo na vode. Páčilo sa mi tiež, že sa podstatne k lepšiemu posunula špionážna linka, ktorá bola v prvej knihe tak trochu predvídateľné klišé. Svet Českých zemí ma baví. Ak autor napíše pokračovanie, určite nebudem váhať. Potenciál má tento svet obrovský a ak autor urobí možno niektoré veci inak, bude to opäť bomba, ako keď prišla na trh prvá kniha.

Za recenzný e-book ďakujeme vydavateľstvu Brokilon.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Brokilon
  • Počet strán: 425
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 145 × 220 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7456-357-7
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
46 ⁄ 23 =