Justice League: Vlajková loď s dierou v podpalubí

Rebirth, ktorý odštartoval v roku 2016, mal byť novým začiatkom. Po vydaní one-shotu Rebirth a OHC vydaní Superman: Action Comics nám DC Comics doprialo ďalšiu sériu, ktorá vyšla v tomto lákavom vydaní. A nezačala s ničím menším ako tímovkou Justice League. Na túto sériu sa to od začiatku dosť výrazne sype a preto som bol zvedavý, čo je na tom pravdy. Aká teda je zostava toho najlepšieho z DC Comics? Respektíve, kde urobili „soudruzi“ chybu?

 

 

Základný problém, s ktorým sa musí Justice League vysporiadať a má to o niečo náročnejšie ako iné tímovky, je neskutočná sila svojej zostavy. Keď sa na jednom mieste objaví Superman, Aquaman, Wonder Woman, Batman, Green Lanterni a Cyborg, musí byť všetkým jasné, že koncentrácia superschopností je viac ako len výnimočná. Scenárista, v tomto prípade Bryan Hitch, má preto, veľmi zjednodušene povedané, len dve možnosti. Postaviť tento neskutočne silný tím proti nejakej obrovskej hrozbe z vonkajšieho prostredia, kde sa bude bojovať o osud sveta, alebo sa pokúsiť ohroziť celistvosť tímu nejakou hrozbou, ktorá bude mať svoj základ vo vnútornom konflikte. Samozrejme, existuje aj možnosť kombinácie týchto hrozieb, ale to by chcelo naozaj dobrého scenáristu, a myslím, že aj prostredníctvom nasledujúcich riadkov vám dokážem, že Brian Hitch si svoju najlepšiu chvíľku pri tejto sérii rozhodne nevybral.

Prvé OHC v sebe prináša celkovo tri príbehy a preto sa budem venovať každému zvlášť. Každý totiž zaujal a sklamal trochu inak.

 

The Extinction Machines

V prvom príbehu Bryan Hitch stavil na hrozbu globálnu. Zem je najskôr devastovaná nezvykle veľkou koncentráciou zemetrasení, aby boli neskôr ľudia pod paľbou neznámeho mimozemského organizmu a následne sa tu zjaví zvláštna entita, ktorej motívy sú veľmi nejasné. Justice League nevie, kam skočiť. Katastrofa je neodvratná a žiaľ, v rovnakom duchu sa nesie aj scenár. Hitch sa pokúsil vytvoriť niekoľko príbehových línií, ktoré mali spolu čitateľa presvedčiť o tom, že tentokrát ide naozaj o veľa. Dovolím si ale tvrdiť, že to trochu prepálil, keďže namiesto užívania si plot twistov, som si skôr ťukal na čelo. Dianie bolo neprehľadné a zmätočné. Občasné zaujímavé scény neboli prepojené ničím zaujímavým a spájanie príbehových línií bolo tiež veľmi kostrbaté. A kostrbatá bola aj kresba. Tak hnusne nakreslenú Wonder Woman som už dlho nevidel. Občas to bola bábika akoby z porcelánu a o pár strán neskôr vyzerala ako mužatka na steroidoch. Rovnako katastrofický bol Supermanov syn, ktorý bol určite pod vplyvom drog. Inak si niektoré jeho výrazy naozaj neviem vysvetliť.

 

 

State of Fear

Po megalomanskej akcii bol v druhom príbehu náznak využitia druhého možného prístupu, ktorý som spomínal v úvode. Rozštiepiť Justice League zvnútra a urobiť ju tak slabšou a náchylnejšou k zlyhaniam. Tento potenciál však vyšumel dostratena. Batmanova nedôvera voči Supermanovi sa dala využiť rovnako dobre, ako Jessicina nedôvera v samú seba. Wonder Woman a Aquaman sa prejavili ako polobohovia zvyknutí vládnuť a úplne jednoduché to nebolo ani so zvyškom tímu. Toto napadnutie strachom však bolo vyriešené za dve čísla a až triviálne jednoducho. Pritom sa z tohto motívu dalo vyžmýkať oveľa viac.

 

 

Outbreak

Posledný príbeh tohto OHC postavil Justice League pred ďalšiu globálnu hrozbu. Avšak tentoraz ide o problém, ktorý si vieme oveľa lepšie predstaviť. Motív kolapsu digitálnych technológií nie je určite nový, ale napriek tomu ho bolo zaujímavé sledovať. Veď si predstavte, koľko elektroniky má doma Batman. A čo taký Cyborg. Ten má priam kolosálny problém. Opätovne tu však sledujeme, ako Hitch nevyužije potenciál príbehu a od druhej polovice ho vedie v nudných a triviálnych koľajách. Namiesto toho, aby sme sledovali Justice League, ktorá si musí poradiť bez pomoci high-tech hračiek, dostávame tuctovú bitku, ktorá neprinesie absolútne nič originálne alebo zaujímavé.

 

 

Oplatí sa teda toto OHC čítať? Ak ste zarytý fanúšik tejto tímovky, skúste to, kvôli všeobecnému prehľadu. Ak na Justice League nie ste príliš zaťažení, pokojne môžete tieto príbehy vynechať. Nemajú totiž funkčný scenár, nevyužívajú plne svoj potenciál a miestami sú veľmi zle nakreslené. Sám som zvedavý, či sa dokopem do pokračovania tejto série, keďže ako mnohí iste viete, Brian Hitch opustí Justice League až v čísle #32 a dovtedy je možné, že túto vlajkovú loď definitívne potopí.

Pokiaľ napriek hore uvedenému stále zvažujete kúpu, mám tu pár technických informácií. Toto OHC sa dá bežne kúpiť na Bookdepository, prípadne na Amazone, ak si odsledujete nejaký shop, ktorý posiela aj do našich končín. Najnižšiu cenu (cca 24€) však aktuálne (24. 09. 2017) nájdete na stránke Kennys.ie.

 

 

Justice League Rebirth Deluxe Edition vol. 1

Datum vydania: júl 2017

Obsah: Justice League: Rebirth #1, Justice League #1-11

Jazyk: angličtina

Rozmery: 185 x 282 x 20mm

Váha: 862 g

Počet strán: 256

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 × 8 =