Mahmud Asrar: Jean Grey je dušou X-Menov

Séria X-Men: Red je už v plnom prúde. Minulý týždeň vyšlo jej štvrté číslo a je skvelé, že táto mutantská tímovka zatiaľ zbiera zväčša pozitívne reakcie. Svoju zásluhu na tom má scenárista Tom Taylor, ktorý nedávno ukončil svoju púť so sériou All-New Wolverine. A keďže scenár by bez kresby nemohol existovať, rovnaký diel úspechu tejto série nesie aj jej kreslič Mahmud Asrar. Tohto rodáka z Turecka, aktuálne žijúceho vo Viedni, sme mali možnosť niekoľkokrát stretnúť na lokálnych akciách ako napríklad VIECC 2017, kde sme zistili, že je to naozaj príjemný chlapík, ktorý rád rozpráva o svojej práci. Oslovili sme ho teda a sme radi, že si vo svojom nabitom programe našiel čas na niekoľko našich otázok.

Multiverzum: Čo pre teba znamená práca na sérii X-Men Red? Môžeš ju porovnať s prácou na iných X-Men tituloch v minulosti?

Mahmud Asrar: Napriek tomu, že som v minulosti pracoval na niekoľkých X-tituloch, sériu X-Men Red vnímam ako niečo, vďaka čomu nechávam svoju stopu na mutantoch v rámci Marvelu. Nielen preto, že sme túto sériu rozbehli spolu s Tomom Taylorom, ale tiež preto, že rozpráva príbeh Jean Grey ako nositeľky myšlienky X-Menov. Je potešením robiť sériu, ktorá nám opäť pripomína, kto sú vlastne X-Meni.

Ktorý charakter z komiksu X-Men Red je tvoj obľúbený a prečo?

Jean Grey. Pretože má naozaj bohatú históriu. Pretože ona je jedna z pôvodných mutantov. A najmä preto, lebo pravdepodobne naozaj definuje dušu X-Menov.

Ako by si popísal svoju spoluprácu s Tomom Taylorom?

Tom je veľmi dobrý chlap. Ľudia to isté tvrdia aj o mne. Takže sme si naozaj sadli. Veľmi oceňujem Tomov pohľad na svet, ktorý má podľa mňa dôležitú úlohu v príbehoch, ktoré chceme rozpovedať v rámci tejto série. V tomto ohľade je medzi nami dobrá chémia. Jediný problém, ktorý som s ním mal, bol ten, že som musel v prvom čísle kresliť veľa áut.

Čo aktuálne čítaš? Mohol by si niečo odporučiť našim čitateľom?

V poslednej dobe nemám veľa času na čítanie. Znovu som si ale prečítal Hellboya. Veľmi sa mi páčili Moonshine a Paper Girls. Sledujem ale veľa komiksov. Napríklad všetko s ľuďmi ako Immonen, Coipel, Albuquerque, Hughes a mnohí iní.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Plánujem ostať pri sérii X-Men Red.

Mahmud Anjum Asrar (narodený 20. novembra 1976 v Ankare) je pôvodom turecký komiksový umelec s pakistanskými koreňmi z otcovej a s rakúskymi z matkinej strany. O komiksy sa začal zaujímať už v mladom veku. Študoval na Hacettepskej univerzite a na Anatolskej univerzite v Turecku, kde sa venoval umeniu a grafike.

Do povedomia sa dostal najmä vďaka práci na nezávislej antológii s názvom Digital Webbing Presents a po odporúčaní scenáristu Jaya Faerbera a umelca Ryana Ottleyho, ktorý pracoval na komikse Invincible, začal Asrar pracovať pre Image Comics na sérii Dynamo 5 (2007). Okrem toho má pod značkou Imageu na svedomí aj komiks Small Gods.

Okrem toho kreslil Asrar komiks She-Hulk: Cosmic Collision, oneshot Marvelu písaný Peterom Davidom (2008). S Jeffom Lemirom spolupracoval na komikse Brightest Day: Atom a jeho ďalším veľkým projektom bola Supergirl pre DC Comics. Od roku 2013 pracoval Asrar na komikse Ultimate Comics: X-Men a momentálne je naplno zamestnaný Marvelom a projektom X-Men Red.

Mahmudovu tvorbu môžete sledovať na jeho Twitteri, InstagrameFacebooku alebo na oficiálnej stránke Marvelu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
48 ⁄ 24 =